fbpx
Таг: Отешево

таг: Отешево

Охрид и Отешево утре и задутре домаќини на „Преспа форум дијалог“

Течат последните подготовки за најголемата меѓународна конференција која се организира во нашата држава „Преспа форум дијалог“, известија од владината прес-служба. Утре и задутре во Охрид и Отешево ќе се сретнат лидерите на државите од регионот со највисоките претставници од Европа и САД. Низ големиот број на панел дискусии, панелистите ќе се осврнат на носечката тема на конференцијата Западен Балкан: Делот...

Премиери од регионот и високи функционери на ЕУ и САД следната седмица на големата меѓународна конференција од Преспа Форум за дијалог

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на денешниот брифинг со новинарите информираше за претстојната меѓународна конференција под наслов „Западен Балкан: Делот што недостасува за Европа да биде целосна“, во рамките на Преспа Форумот за дијалог, која ќе се одржи на 1 – 2 јули, во Охрид и Отешево. На конференцијата ќе учествуваат поголемиот дел од премиерите на земјите во регионот,...

Рехабилитација на пост-ковид пациенти ќе се врши во центарот за белодробни заболувања во Отешево

Во центарот за белодробни заболувања во Отешево, со поддршка од Министерството за здравство, подготвен е дел наменет за пациенти за пост-ковид рехабилитација. Од ова министерство соопштуваат дека, голем дел од пациентите кои прележале ковид се соочуваат со потешкотии во дишењето и движењето кои полесно би се надминале со стручна помош, односно со респираторни и со физикални вежби. Целта е...

Ќе се реновира Специјализираната болница за хронични, респираторни, неспецифични и алергиски лекувања Отешево

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја посети Специјализираната болница за превенција, лекување и рехабилитација на хронични, респираторни, неспецифични и алергиски лекувања Отешево. Поводот за посетата е 40 години од отворањето на установата и најава за нејзино реновирање. Во присуство на директорот на болницата, Александра Пили и градоначалникот на општина Ресен, Живко Гошаревски, министерот Филипче најави реконструкција на трите павиљони...

Запален автомобилот на таткото на пратеникот Хари Локвенец

Засега непознат сторител вчеравечер го опожарил автомобилот „мини купер“ со прилепски регистарски таблички, кој бил во сопственост на таткото на пратеникот Хари Локвенец. Според билтенот на МВР, случајот во полиција вчера во 23.05 часот го пријавил пратеникот, кој вчера беше на потпишувањето на Спогодбата со Грција за решавање на спорот за името на брегот на Преспанското Езеро.

Ципрас: Атмосферата на ручекот беше многу добра, речиси како на свадба

Климата беше многу добра на ручекот со Заев, речиси како на свадба, бил коментарот на Алексис Ципрас за ручекот на двете владини делегации и на еврокомесарите Федерика Могерини и Јоханес Хан, како и претставничката на Генералниот секретар на ОН, Розмари ди Карло, што вчера се одржа во Отешево, веднаш по потпишувањето на Спогодбата за решавање на спорот меѓу Македонија...

Во Преспа потпишана спогодбата со Грција

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас во селото Псарадес (Нивици) на грчкиот брег на Преспанското Езеро претпладнево ја потпишаа „Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во Резолуциите 817  (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 г. и за...

Бесплатен викенд за пензионери во Охрид, Дојран, Берово и во Отешево

Од сабота продолжува реализацијата на проектот на Владата за бесплатен туристички викенд за пензионери. Во првата група се 120 пензионери од целата земја, кои ќе одмараат во Охрид, а викенд-престојот вклучува два полни пансиони и автобуски превоз до хотелскиот објект. Во Охрид, пензионерите ќе бидат сместени во Извидничкиот хотел во Далјан и во хотелот „Амбасадор“. Втората група пензионери на викенд во Охрид ќе престојува...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...