fbpx

Австралиската полиција спречи терористички напад

-

Австралиската антитерористичка полиција соопшти дека во Сиднеј спречила терористички напад, апсејќи две лица поврзани со Исламска држава. Кај уапсените се пронајдени ножеви, видеоснимка и знаме кое се поврзува со милитантната група.

Австралија, која е еден од главните сојузници на САД во борбата против Исламска држава во Сирија и во Ирак, првпат во септември минатата година ја подигна готовноста поради можни напади од исламски радикали во земјата.

Полицијата соопшти дека мажите, на возраст од 24 и од 25 години, се уапсени по рација во западното предградие на Сиднеј, а обвинети се дека планирале терористички чин.

– За време на претресот на просториите се пронајдени голем број предмети, вклучувајќи и мачети, ловечки нож и рачно изработено знаме кое ја претставува терористичката организација Исламска држава. Исто така, е пронајдена и пронајдена и видеоснимка на која се говори за вршење напад – соопшти полицијата.

Австралија смета дека најмалку 7о нејзини државјани се борат за ИД во Сирија и во Ирак, а добиваат поддршка од стотина соработници во Австралија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...