Зоран Заев доби ослободителна пресуда во случајот „Поткуп“


       
Скопје, 21 мај, 2018 - 12:45 (META) 

Кривичниот суд денеска донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев за кривичното дело примање поткуп. Судијата Дарко Тодоровски од Основниот суд Скопје го ослободи Заев од обвинение.

Во читањето на пресудата судијата Тодоровски наведе дека обвинителството не успеало да докаже дека Заев додека бил градоначалник на Струмица сторил кривично дело примање поткуп од 160.000 евра од бизнисменот Иван Николов Сачевалиев.

Делото барање поткуп во обвинителниот акт претпоставуваше затворска казна од најмалку 5 години. Обвинителниот предлог, кој беше преиначен во барање ветување за подарок, претпоставува од една до пет години затвор.