fbpx
Таг: ослободителна пресуда

таг: ослободителна пресуда

Апелација ја потврди ослободителната пресуда за Мијалков за случајот „Тортура“

Апелациониот суд-Скопје ја потврди ослободителната пресуда за поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков и припадниците на поранешната полициска единица „Алфи“ во случајот „Тортура“, откако претходно ослободителна пресуда донесе и Кривичниот основен суд. „Советот на Апелациониот суд-Скопје утврди дека првостепената пресуда е јасна, разбирлива, подобна за испитување, не содржи суштествени повреди на одредбите на ЗКП, а фактичката...

Бошкоски откако одлежа 5 години затвор, ослободен е за случајот „Кампања“

Љубе Бошкоски доби ослободителна пресуда во повтореното судење за случајот „Кампања“, во кој беше обвинет за нелегално финансирање на изборите како лидер на партијата Обединети за Македонија, во 2011 година. Бошкоски беше осуден дека земал пари за кампањата од странски државјанин кој во процесот беше и еден од клучните сведоци. За овој случај, Бошкоски веќе одлежа пет години затвор во...

Ослободителна пресуда за новинарите по кривичната тужба од Димитар Апасиев

Основниот кривичен суд во Скопје утрово досуди ослободителна пресуда за новинарите по кривичната тужба што ја поднесе претседателот на политичката партија „Левица“ и пратеник Димитар Апасиев. Апасиев тужеше новинари на веб-порталот „А1он“ за „неовластено објавување на лични записи“ по член 148 од Кривичниот законик. Првично, партискиот лидер Апасиев тужеше тројца новинари, уредникот на „А1он“, Предраг Петровиќ, Мери Јордановска и Габриела...

Зоран Заев доби ослободителна пресуда во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд денеска донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев за кривичното дело примање поткуп. Судијата Дарко Тодоровски од Основниот суд Скопје го ослободи Заев од обвинение. Во читањето на пресудата судијата Тодоровски наведе дека обвинителството не успеало да докаже дека Заев додека бил градоначалник на Струмица сторил кривично дело примање поткуп од 160.000 евра од бизнисменот Иван Николов Сачевалиев. Делото...

Рамуш Харадинај на слобода, француски суд одби да го екстрадира во Србија

Судот во францускиот град Колмар утрово го одби барањето на Србија за екстрадиција на Рамуш Харадинај, лидер на Алијансата за иднината на Косово и поранешен висок заповедник на ОВК. Апелацискиот суд во Колмар ја донесе конечната одлука за отфрлање на барањето на  српското јавно обвинителство, кое го товари за воени злосторства извршени во Косово на крајот на 1990-тите години. По ваквата одлука,...

Косово го прогласи Шешељ за персона нон грата

Само неколку дена откако српскиот националист Воислав Шешељ беше ослободен од обвинувањата за воени злосторства, Косово го прогласи за персона нон грата и му забрани влез во земјата. Слични одлуки донесоа и Хрватска и Босна и Херцеговина. Шешељ, кој планира да учествува на изборите во Србија што ќе се одржат на 24 април, рече дека сака да ги посети местата во Косово...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...