Времето претпладне со сонце, попладне со дожд


       
Скопје, 5 јуни, 2018 - 8:59 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне со локален пороен дожд и грмежи. Поинтензивни процеси се очекуваат кон крајот на денот, особено во источните делови.

Минималната температура ќе се движи од 10 до 19 Целзиусови степени, а максималната од 26 до 34 степени. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје слично време со температурата од 15 до 31 Целзиусов степен.

Според УХМР, и во следните денови во попладневните часови ќе има локален пороен дожд и грмежи со променлив интензитет.