!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Тројца загинати и десетина повредени во напад со камион во Ерусалим


       
Ерусалим, 8 јануари, 2017 - 13:32 (META) 

Камион удри во пешаци во Ерусалим, при што загинаа три лица, а беа повредени десетина, објавија израелските медиуми. Возачот на камионот веднаш е застрелан и убиен.

Полицијата засега смета дека станува збор за планиран напад.

– Ова е терористички напад, напад со прегазување – изјави портпаролката на полицијата за радио „Израел“.

Полицијата на „Твитер“ напиша дека мета на камионџијата биле израелските војници, кои штотуку се симнале од автобус.

Инцидентот се случил на популарното шеталиште во Стар Град во Ерусалим, соопштија медиумите, наведувајќи дека најмалку двајца од повредените се во тешка здравствена состојба.