!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Курц: Турција сè повеќе се оддалечува од правната држава, демократијата и од ЕУ


Виена, 17 април, 2017 - 14:32 (META) 

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, по повод исходот од референдумот во Турција рече дека таа земја јасно се одлучила против Европската Унија.

„Иако е гласано тесно во корист на измените на Уставот, тоа значи дека Турција сè повеќе се оддалечува од правната држава и од демократија. Исходот од гласањето е јасен сигнал против ЕУ“, порача Курц.

Тој изјави дека очекува јасна реакција од ЕУ, додавајќи дека конечно е потребна искреност во односите помеѓу ЕУ и Турција.

Според германската канцеларка Ангела Меркел, пак, гласањето ја покажало длабоката поделеност на турското општество, но германската влада го почитува правото на турскиот народ да одлучува за сопствениот устав. Истовремено, нагласи таа, Ердоган носи голема одговорност за следните чекори на Турција.

Граѓаните на Турција вчера гласаа за измените на уставот кои ќе му овозможат на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да именува и да менува министри, да се кандидира уште двапати за претседател и повторно да го преземе водството над својата партија.

Според Ердоган, овие уставни реформи не се обична промена.

„Ова е првпат во историјата на Турција, парламентот и граѓаните да одлучуваат за вака значајна промена“, изјави Ердоган.

Според првичните неофицијални резултати од преброени 99 отсто од гласовите, за поддршка на уставните измени гласале 51,3 отсто од избирачите, а одзивот на референдумот изнесувал 86 отсто.


Нова демократија води пред СИРИЗА во анкетите на јавното мислење


Атина, 7 април, 2017 - 11:07 (META) 

Мнозинството грчки граѓани сметаат дека десничарската партија Нова демократија би победила доколку утре се распишат избори во Грција. Ова го покажува новата анкета на јавното мислење спроведена за грчката телевизија „Екшн 24“ (Action 24). Според резултатите од анкетата, опозициската партија предничи 13,5 отсто пред владејачката СИРИЗА.

Подетално, според одговорите на анкетираните за предвидување на победникот на потенцијални избори, Нова демократија води со 32,5 отсто, додека СИРИЗА има поддршка од 19 отсто од анкетираните. На трето место, без поголеми промени, и понатаму се ултранационалистите од Златна зора со 7,5 отсто, а зад нив на четврто место е ПАСОК со поддршка од 7 отсто и на петто место е Комунистичката партија со 6 отсто.

Драстично опадната е поддршката на партијата Река, која има само 2 отсто поддршка, а со истиот процент е и коалицискиот партнер на СИРИЗА, Независни Грци. Според оваа анкета, овие две партии заедно со Унија на центристи најверојатно нема да влезат во следното собрание.

Кај грчкиот народ владее разочараност од политиката и од односот на СИРИЗА, поради што само 18 отсто од испитаниците сметаат дека ако утре се распишат избори, на нив повторно ќе победи владејачката левичарска партија на Алексис Ципрас.

Користејќи ги ваквите резултати од анкетите во Грција, лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, изминатиов период одржува состаноци со лидерите на опозициските партии во обид да го испита расположението за можно издејствување предвремени избори.


Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед


Скопје, 10 јануари, 2017 - 15:53 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом. Ова нема да е првпат мандатот за формирање влада да го добие кандидат на партија која на избори освоила најголем број пратенички места, а нема мнозинство од вкупниот број на пратеници во Собранието, односно минимум 61.

Груевски првиот премиерски мандат го доби по парламентарните избори во 2006 година, кога ВМРО-ДПМНЕ освои 45 пратенички места, а СДСМ  32 пратеника. Тогашниот претседател на државата, Бранко Црвенковски, му го довери мандатот на Груевски, кој формираше влада, коалицирајќи со ДПА, која имаше 11 пратеници, со НСДП на Тито Петковски (седум пратеници) и со ДОМ на Лилјана Поповска (еден пратеник). Иако не влегоа во владина коалиција, за тогашната влада на Груевски гласаа и шесттемина пратеници на ВМРО – Народна партија на претходниот лидер на ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски.

Вака изгледал распоредот на силите во Собранието на Република Македонија во секој од шесте изборни циклуси за пратеници во Собранието, од 2002 до 2016 година.

partii broj na mandati po godini

Избори 1990 година

На овие избори, кои беа спроведени според мнозински модел и во два круга, најмногу гласови освои ВМРО-ДПМНЕ – 38, Сојузот на комунисти на Македонија – Партија за демократска преобразба (СКМ-ПДП) или денешен СДСМ – 31, ПДП од албанскиот политички блок освои 17, Сојуз на реформски сили – 11 и Социјалистичката партија на Македонија – 4 пратеници.

Тогашниот претседател на државата, Киро Глигоров, мандатот за состав на влада прво му го даде на Љубчо Георгиевски, како лидер на најбројната партија во Собранието (со 38 пратеници), но тој го одби и го врати мандатот. Глигоров потоа мандатот за состав на влада му го  даде на Петар Гошев од СДСМ (со 31 пратеник), кој откако не успеа да формира влада, го врати мандатот, па претседателот, иако тоа не беше уредено со Уставот и со закон, му го даде на Црвековски, кој стана премиер на првата политичка влада на Македонија.

Избори 1994 година

Коалицијата Сојуз за Македонија предводена од СДСМ на овие избори освои досега недостигнати 87 пратеници, а ВМРО-ДПМНЕ и Демократската партија го бојкотираа вториот круг од изборите и не влегоа во Собранието, поради, како што тврдеа, сериозни нарушувања на изборниот процес. На изборите во 1994 година Партија за демократски просперитет во Македонија освои 10 пратенички места, Народна демократска партија – 4, Либерална партија – 5, а во собраниските клупи седнаа и 7 независни кандидати.

Претседателот Киро Глигоров мандатот за состав на влада му го даде на Бранко Црвенковски.

Избори 1998 година

ВМРО-ДПМНЕ на чело со тогашниот лидер Љубчо Георгиевски освои најголем број пратенички места во Собранието – 49, СДСМ (Бранко Црвенковски) – 27, Партија за демократски просперитет ПДП – 14, Демократска алтернатива на Васил Тупурковски – 13, ДПА (лидер Арбен Џафери) – 11, Либерално-демокрастка партија – 4, Социјалистичка партија на Македонија – 1, Сојуз на Ромите од Македонија – 1. Мандатот го доби Љубчо Георгиевски кој формираше влада во коалиција со Демократска алтернатива и ДПА.

Претседателот Киро Глигоров мандадот за формирање Влада му го даде на Љубчо Георгиевски.

Избори 2002 година*.

СДСМ со Бранко Црвековски како лидер освои 60 пратенички мандати, ВМРО-ДПМНЕ (со Љубчо Георгиевски) – 33, ДУИ (први избори) – 16 пратеници, ДПА (Арбен Џафери) – 7 пратеници, ПДП – 2, НДП – 1, СПМ – 1. Влада формираше СДСМ, со ЛДП (која беше дел од предизборната коалиција предводена од СДСМ) и со ДУИ.

Претседателот Борис Трајковски мандатот за состав на влада му го даде на Бранко Црвенковски.

*По трагичната авионска несреќа и смртта на претседателот Трајковски, нов шеф на државата стана
 лидерот на СДСМ - Бранко Црвенковски, кој премиерската функција му ја препушти на Хари Костов, 
кој пак по 5 месеци се повлече од функцијата и лидер на СДСМ и премиер стана Владо Бучковски.

Избори 2006 година

На овие избори ВМРО-ДПМНЕ на чело со новиот лидер, Никола Груевски, (Груевски стана лидер на партијата во 2003 година) освои 45 пратенички мандати, СДСМ со Владо Бучковски како претседател на партијата освои 32 пратенички места, ДУИ – 17, ДПА (со Арбен Џафери) – 11, НСДП (Тито Петковски) – 7, ВМРО-НП (на чело со Љубчо Георгиевски) – 6, Демократска обнова на Македонија (ДОМ) – 1, Партија за европска иднина (ПЕИ) – 1.

Претседателот Бранко Црвенковски мандадот за формирање влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2008 година (предвремени)

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори освои 63 пратеници (досега нивен најдобар резултат), СДСМ предводен од Радмила Шекеринска како претседател на партијата доби 27 пратеници, ДУИ – 18, ДПА со Мендух Тачи како партиски лидер – 11, ПЕИ – 1. Груевски повторно стана премиер, а наместо ДПА, првпат во владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ влезе ДУИ, по т.н. Мајски договор меѓу Груевски и Али Ахмети, според кој победничките партии од македонскиот и од албанскиот блок ја формираат владината коалиција.

Претседателот Бранко Црвенковски мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2011 година (предвремени) 

ВМРО-ДПМНЕ на изборите на 5 јуни 2011 година освои 56 пратеници, СДСМ повторно со Црвенковски како лидер – 42, ДУИ – 15, ДПА – 8, Национална демократска преродба (НДП) на Руфи Османи – 2 пратеника. Влада формираа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а мандатар, а потоа премиер по третпат стана Груевски.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2014 година (предвремени) 

На овие избори ВМРО-ДПМНЕ освои 61 пратеник, СДСМ со Зоран Заев како лидер доби 34 пратеници, ДУИ – 19, ДПА – 7, ГРОМ – 1, НДП – 1. Влада формираа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а СДСМ и нивните коалициони партнери го бојкотираа новото Собрание и дејствуваа вонпарламентарно, поради, како што соопшти тогаш Заев, изборни манипулации и нерегуларности, односно кражба на изборите од страна на владејачката партија.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Груевски.

Избори 2016 година (предвремени) 

Најнеизвесните избори досега на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3, ДПА – 2.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.


ДИК: В среда до Собрание ќе ги доставиме уверенијата за избраните пратеници


Скопје, 26 декември, 2016 - 0:29 (META) 

Државната изборна комисија вечерва одржа прес-конференција на која претседателот Александар Чичаковски ги потврди резултатите од прегласувањето во општина Теарце, кои беа објавени на официјалната страница на комисијата пред неколку часа.

За СДСМ гласале 245 лица, за ВМРО-ДПМНЕ – 149, ВМРО за Македонија добила 2 гласа, ДУИ – 1, ДПА – 2, Алијанса за Албанците – 1, а имало и 3 неважечки ливчиња.

– Врз основа на резултатите и од другите избирачки места од шестата изборна единица, ДУИ има освоено 6 мандати, ВМРО-ДПМНЕ – 4 мандати, СДСМ – 3 мандати, Беса – 3 мандати, Алијанса за Албанците – 2 мандати и ДПА – 2 мандати. Конечните резултати ќе бидат објавени откако ќе се заврши постапката по евентуалните приговори од политичките партии – рече Чичаковски.

И покрај прегласувањето, мандатите на политичките партии останаа непроменети. ВМРО-ДПМНЕ има вкупно 51 пратеничко место, СДСМ – 49 мандати, ДУИ – 10, движењето Беса – 5, Алијанса на Албанците – 3 и ДПА – 2 мандати.

Чичаковски соопшти дека ДИК в среда до Собранието ќе ги достави уверенијата за избраните пратеници, заедно со извештајот за спроведените избори. Доколку до истиот термин бидат готови и конечните резултатите од ИЕ6, ќе ги достават и уверенијата за пратениците избрани во оваа изборна единица.

ДИК оцени дека гласањето денеска поминало мирно и во фер атмосфера и дека до комисијата не пристигнале приговори и забелешки за изборни нерегуларности при гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце.


СДСМ победи во Теарце, мандатите на партиите останаа непроменети


Скопје, 25 декември, 2016 - 23:09 (META) 

И покрај денешното прегласување на едно избирачко место во општина Теарце, мандатите на политичките партии останаа исти како и по првичните резултати од гласањето на 11 декември.

ВМРО-ДПМНЕ има 51 пратеничко место, СДСМ – 49 мандати, ДУИ – 10, движењето Беса – 5, Алијанса на Албанците – 3 и ДПА има 2 мандати.

Според официјалните резултати на ДИК, на прегласувањето во Теарце, СДСМ освоила 245 гласови, ВМРО-ДПМНЕ – 149, ВМРО за Македонија – 2, ДУИ – 1, ДПА – 2, Алијанса за Албанците – 1 и имало 3 неважечки ливчиња.

Сепак, и покрај победата на СДСМ на ова избирачко место, гласовите не беа доволни да се случи пресврт и промена во мандатите.

По гласањето на 11 декември во изборната единица 6, разликата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ беше 307 гласови предност за ВМРО-ДПМНЕ, разлика која СДСМ не успеа да ја достигне со прегласувањето во Теарце.

На изборите на 11 декември на избирачкото место 2011 во Теарце на гласање излегоа 404 лица од запишани вкупно 714 гласачи. Од нив 91 гласаа за ВМРО¬ДПМНЕ, 87 за СДСМ, 65 за Беса, 64 за ДПА, 53 за ДУИ, 25 за Алијансата на Албанците и по еден за ВМРО за Македонија и за Коалицијата за промени и правда Трет блок.


Шилегов: Во Теарце освоивме 170 гласови повеќе од изборите на 11 декември


Тетово, 25 декември, 2016 - 20:58 (META) 

СДСМ во Теарце освои 170 гласови повеќе отколку на изборите на 11 декември, но гласањето овде беше повеќе симболично, рече портпаролот на СДСМ и носител на кандидатската листа на коалицијата во шестата изборна единица, Петре Шилегов, вечерва во Теарце.

– Со гордост можам да кажам дека граѓаните на Теарце гласаа за промени, за живот во Македонија без оглед на притисоците. Тие излегоа храбро и достоинствено и кажаа дека е доста и дека бараат одговорна влада, која ќе одговори на потребите на граѓаните. Ќе ја послушаме пораката на теарчани, а тоа значи дека ќе има одговорна влада која ќе воведе промени и ќе има институции. кои ќе одговараат на потребите на граѓаните. Гласањето овде  е повеќе симболично. Идната влада ќе ја предводи СДСМ – рече Шилегов.

Како одговор на новинарско прашање што мисли за тоа дека ВМРО-ДПМНЕ веќе прогласиле победа, Шилегов рече дека „Груевски многупати досега рекол па порекол“ и дека гласот на Груевски е минато.

Тој додаде дека во Македонија нема политичка криза, туку криминална криза на структурите на власт.


Затворено избирачкото место во Теарце, официјални резултати по 21 часот


Тетово, 25 декември, 2016 - 19:22 (META) 

Гласањето на избирачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ денеска во Теарце заврши мирно и без поголеми проблеми. Неофицијално, на гласање излегле 402 лица, односно две лица помалку отколку на гласањето на 11 декември.

Првичните резултати од прегласувањето ДИК ќе ги соопшти вечерва, околу 21.30 часот.

Од општинската изборна комисија рекоа дека гласањето се одвивало во демократска атмосфера, а како единствен пропуст во гласањето го посочија прекинувањето на гласањето неколку минути пред 9 часот утринава, поради дефект на УВ-ламбите.

Од невладината „Цивил“ укажаа на неколку мали недостатоци кои ги вршеле членови на избирачкиот одбор.

– Претставници на избирачкиот одбор честопати го прелистуваа избирачкиот список, а исто така премногу ги користеа и нивните мобилни телефони. Тоа е недопустливо за време на изборниот процес. Исто така, според наши сознанија вратени се 40 лични карти на избирачи кои претходно им биле одземени со поткуп за да не излезат на гласање – вели претседателот на „Цивил“, Џабир Дерала.

Во селото Теарце денеска се забележуваше големо присуство на полиција, која се однесуваше коректно во текот на изборниот процес.


Управниот суд напладне ќе одлучува по тужбата од ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 20 декември, 2016 - 10:39 (META) 

Управниот суд за денеска напладне закажа седница на која ќе ја разгледува тужбата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ за одлуката на ДИК да се поништи гласањето во едно избирачко место во Гостивар по приговорот поднесен од Беса.

Советот кој ќе одлучува по оваа тужба ќе го води судијката Есма Алибашиќ-Јонуз, а членови се Розалиа Кочковска, Ана Герасимовска, Тања Терзиева и Ељмедине Асани.

Денеска на дневен ред треба да бидат и другите две тужби од СДСМ, но Управниот суд за тие тужби сè уште нема закажано седница.

Вчера Управниот суд расправаше по двете тужби поднесени од СДСМ кои се однесуваат за избирачкото место 1978 во општина Тетово и одбиениот приговор за избирачкото место 2025 во општина Теарце.

Судиите известители на јавната седница ги прочитаа тужбите, по што се повлекоа да одлучуваат по нив.

Тие имаат рок најдоцна до денеска до 19 часот да донесат одлуки, по што ќе се знае дали ќе има прегласување во спорните избирачки места.

Одлуките на Управниот суд се конечни.


Тензично пред ДИК, функционери на ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека народот нема трпение


Скопје, 15 декември, 2016 - 23:59 (META) 

Ностителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во петтата изборна единица, Антонио Милошоски, се обрати пред насобраните граѓани пред седиштето на ДИК и ја повика Државната изборна комисија да ја признае победата на ВМРО – ДПМНЕ.

– Македонија победи на чесни и достоинствени избори. Македонскиот народ гласаше. Вечерва ДИК има шанса или да ја признае волјата на народот или да се соочи со гневот на народот. Не сакаме немири и проблеми, туку да ни се признае тоа што го заслуживме. Победа со 51 пратеник на Коалицијата за подобра Македонија и на ВМРО-ДПМНЕ – изјави Милошоски пред насобраните граѓани пред седиштето на ДИК.

Додека се одржува седницата на која се разгледуваат приговорите на СДСМ за изборни нерегуларности, сè поголем е бројот на партиски симпатизери и на функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои се собираат пред седиштето на ДИК, скандираат, свиркаат и се обидуваат да ја попречат работата на Државната изборна комисија.

Атмосферата пред ДИК е тензична.

Пред насобраните граѓани се обрати и носителот на листата во шестата изборна единица, Владимир Ѓорчев, кој истакна дека во таа изборна единица, каде што има најголем дел од приговорите на СДСМ, победиле со многу работа, напор и труд на членството, но и многу луѓе од СДСМ кои гласале за нив.

Носителот на листа на третата изборна единица, Илија Димовски, рече дека Државната изборна комисија ја има најголемата одговорност во моментот.

„Од нив зависи дали оваа држава ќе биде нормална, стабилна и просперитетна. Да не се опуштаат и да не мислат дека овој народ има сила да толерира повеќе. Немаме сила за толеранција, но имаме сила да ја почитуваме демократијата, да го почитуваме гласот на народот, нема враќање назад, остануваме до крај“, рече Димовски.

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, изјави дека народот е собран за да ја брани победата.

– Покажавме дека граѓаните им веруваат на ВМРО – ДПМНЕ и на коалицијата од 25 партии од сите националности. Оваа вечер е срам за Македонија. Ова е критичен момент за Македонија – изјави Трајановски.

Директор на Државниот архив, Филип Петровски, упати закани кон „амбасадарот“, но не именуваше за кој станува збор.

– Не ги закрвувај односите на двете држави. Ти си и онака на заминување, ќе дојде амбасадор кој повеќе ќе ја почитува Македонја. Немој да нè провоцираш веќе – порача Петровски.


Членовите на ВМРО-ДПМНЕ во Битола излегоа на улиците да ја чекаат одлуката на ДИК


Битола, 14 декември, 2016 - 17:53 (META) 

Стотици членови и приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ од Битола попладнево околу 16 часот се собраа пред зградата на општинскиот комитет на партијата, во центарот на градот, поради, како што велат, нивниот гнев од непризнавањето на изборните резултати од страна на опозицијата.

Портпаролката на битолскиот разгранок на ВМРО-ДПМНЕ, Валентина Марковска, вели дека членството и симпатизерите на партијата се собрале спонтано во исчекување на одлуката на Државната изборна комисија за приговорите за текот на гласањето на изборите, што се одржаа во неделата. Дел од присутните, пак, велат дека биле повикани преку СМС-пораки.

Марковска, преку прес-конференција се обрати до СДСМ и побара од опозициската партија наместо да се заканува со жалби, пребројување на гласовите и со прегласување, да ја честита победата на ВМРО-ДПМНЕ.

– Пред Државната изборна комисија да ги соопшти првичните изборни резултати никој од вас воопшто не спомнуваше изборни нерегуларности или изборни инциденти. Бројот на освоени мандати – 49 ве натера да почнете очајно да се заканувате со жалби, пребројување, прегласување. Наместо лажни прослави и помпезни изјави, време е СДСМ да собере храброст и достоинство и да ни го честита остварениот изборен резултат – рече Марковска.

Инаку, Државната изборна комисија за утре ја закажа седницата на која треба да расправа и да одлучува по приговорите од партиите што се однесуваат на текот на гласањето на предвремените парламентарни избори на 11 декември.

До Државната изборна комисија поднесени се вкупно 16 приговори, по осум од СДСМ и од Беса.