!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Шпанското обвинителство бара притвор за осум каталонски министри


Мадрид, 2 ноември, 2017 - 14:58 (META) 

Шпанското обвинителство побарало притвор за осум членови на соборената сепаратистичка каталонска влада, додека трае истрагата, соопштија од Врховниот суд на Шпанија, во кој министрите беа сослушани.

Како што се наведува, побарано е министерот Санта Виљ, кој поднесе оставка пред едностраното прогласување на независноста минатиот петок, да биде ослободен со кауција од 50.000 евра.

Соборениот каталонски лидер, Карлес Пучдемон, и четворица министри одбија да се појават пред судот во Мадрид и останаа во Белгија.

Девет членови на каталонската влада сведочеа денеска пред судот по повод обвиненијата за побуна и за злоупотреба на јавни фондови.


Обвинителството бара на Сокол Митревски да му биде забрането да го напушта Скопје


Скопје, 1 ноември, 2017 - 17:51 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје денеска соопшти дека е отворена истражна постапка против девет лица за злоупотреба на службената положба и овластување.

Осомничените лица, меѓу кои е и поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, се товарат дека во 2014 година постапиле незаконски при одлучувањето во постапки за поднесени барања за утврдување правен статус на бесправни објекти, со што нанеле штета во висина од 4.100.090 денари, односно 66.550 евра.

Според Обвинителството, осомничените незаконски спровеле постапка за легализација на три објекти и приватизација на општинското земјиште по цена од едно евро за еден квадратен метар, иако пазарната цена била значително повисока.

Надлежен јавен обвинител до судија на претходна постапка поднел предлог за определување мерки за обезбедување за шестмина од осомничените. Како мерки за обезбедување се предложени забрана за напуштање на живеалиште, обврска да се јавуваат во суд и одземање на патна исправа.


Спасовски: Имаме многу информации за логистиката на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 26 октомври, 2017 - 12:14 (META) 

Министерството за внатрешни работи има многу податоци за логистичката поддршка што поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, ја имале од лица во земјава, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска присуствуваше на меѓународната конференција „Приватна и јавна безбедност – соработка и партнерство“, што се одржа на Факултетот за безбедност во Скопје.

Спасовски изјави дека заедно работат со Обвинителството, но дека информациите не се за споделување со јавноста.

Министерот за внатрешни работи рече дека постапката за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски ја води Министерството за правда со меѓународна правна помош со Министерството за правда на Грција.

Одговарајќи на новинарско прашање дали постои можност поранешните началници во УБК да се „пазарат“ со грчките службите околу споделување на информации за она што го работеле во изминатите години, Спасовски рече дека нема „ниедна информација што досега не е споделена со јавноста“, односно дека јавноста преку т.н. „бомби“ имала можност да ги слушне разговорите за нивната работа.

Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври во Солун, додека се обидувале со лажни бугарски пасоши да заминат за Будимпешта. Тие се обвинети во случаите „Таргет“, „Тврдина“ и „Тврдина 2“ на Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување.


Спасовски: Ќе се истражува кој од Македонија им помагал на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 21 октомври, 2017 - 11:55 (META) 

Обвинителството ќе треба сериозно да поработи во врска со логистиката што поранешните началници на Упрвата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујовски и Никола Бошковски, ја имале од луѓе во Македонија за нивното бегство од државата, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во интервјуто за емисијата „360“ на „Алсат-М“.

– Домашната логистика е клучната за целото нивно поминување надвор од територијата на Македонија. Ако немале логистика која им давала помош во финансиски средства, дури и со тие нелегални патни исправи, нивното заминување не би било можно – рече Спасовски.

Прашан дали Грујовски и Бошковски имале помош од странски служби, Спасовски рече дека не сака да шпекулира за какви било податоци или врски и дека важно е тоа што имале помош од луѓе однатре.

– Таа помош однатре е констатирана и многу извесна и тука ќе треба и Обвинтелството да работи сериозно и на овој сегмент – истакна Спасовски.

Во врска со ризикот важни безбедносни информации да протечат до грчките служби и што доколку Грујовски со себе ги имал прислушуваните разговори, министерот за внатрешни работи вели дека, според него, такви информации нема да бидат од интерес за Грција.

– Разговорите што ги имавме, кои ни беа предадени и кои потоа ги предадовме во СЈО, беа преку еден милион. Колку има Грујовски, колку има Никола Груевски, колку има Сашо Мијалков, ние не можеме да знаеме. Не верувам дека такви информации за приватни животи на граѓани на Република Македонија, за политички противници ќе бидат од некаков посебен интерес таму. Тие ги користеле овде, за злоупотреба и за рекетирање и за уцени на луѓе – вели Спасовски во интервјуто.

На прашањето дали тоа што Македонија нема билатерален договор за правна помош со Грција може да биде пречка за екстрадицијата на Грујовски и на Бошковски, министерот е дециден дека нема пречки затоа што има меѓународни конвенции на кои се обврзале и Македонија и Грција.

– Втората работа е тоа што имаме добра соработка со Грција во изминатиот период. Имавме добра соработка за време на мигрантската криза, а на неодамнешната министерска средба што ја имавме во Солун, констатиравме дека кога станува збор за организираниот криминал и за корупцијата мораме да имаме соработка без разлика дали имаме потпишани меѓусебни билатерални договори и акти. Постојат меѓународни конвенции и директиви на Европската Унија кои мора да се почитуваат – вели Спасовски.


Обвинителството во Солун ќе одреди каде ќе бидат притворени Грујовски и Бошковски


Скопје, 19 октомври, 2017 - 17:51 (META) 

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујoвски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, денеска ќе бидат изведени пред Обвинителството во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени до комплетирањето на предметот за нивна екстрадиција, соопшти Министерството за правда.

Инаку, оваа информација до министерството стигнала од Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на Република Македонија во Солун, која денеска официјално информирала дека Грујовски и Бошковски биле уапсени вчера во 15 часот.

„При пасошка контрола биле евидентирани со фалсификувани бугарски пасоши и притоа е утврдено дека за нив е распишана меѓународна потерница од Интерпол по барање на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија“, стои во соопштението од Министерството за правда.

Денеска попладне и Министерството за внатрешни работи потврди дека добило известување од Интерпол – Атина за апсењето на Грујовски и Бошковски.

„Известувањето веднаш е испратено до Министерството за правда, за тоа да ги достави сите потребни документи за екстрадиција“, стои во соопштението на МВР.

Грујовски и Бошковски веќе три месеци се во бегство за да ја избегнат мерката притвор што им беше одредена откако СЈО поднесе обвиненија за предметите „Тврдина“ и „Таргет“, заради незаконско прислушување на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за следење во МВР, како и за физичко уништување на дел од таа опрема.


Четворицата обвинети го признаа грабежот во НЛБ, но не открија каде се парите


Скопје, 19 октомври, 2017 - 16:08 (META) 

Четворицата обвинети за милионскиот грабеж во НЛБ, на денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 го признале кривичното дело, но не откриле што сториле со украдените пари, соопшти Јавното обвинителство.

„Тие се изјаснија за виновни, односно дека со умисла и во повеќе временски поврзани дејства, искористувајќи ја својата работна позиција и познавање на процесите на работата во банката, противправно присвоиле парични средства во значителен износ од 400.000 швајцарски франци и 375.000 евра. На 10 април 2017 извршиле кражба и на 2 милиони швајцарски франци и 270.000 евра. Иако ги признале во целост наводите од обвинителниот акт, обвинетите не откриле што сториле со украдените парични средства“, стои во соопштението.

По признавањето на вината, судијата закажал рочиште на 27 октомври, на кое ќе бидат изнесени завршните зборови.

За кривичните дела, тешка кражба и затајување, за кое се товарат обвинетите, предвидена е затворска казна од три до 10 години, односно од една до 10 години.

Надлежниот обвинител, кој го води предметот, до судот доставил и обвинителен предлог против други четири лица, кои како одговорни лица во банката „несовесно постапиле во вршењето на своите овластувања и должности“ и со тоа ја овозможиле кражбата на големата сума на пари. Тие се товарат за несовесно работење во службата.

Постапката против овие четири лица продолжува одвоено.


Полицијата ги испратила доказите за нападот на Стевчо Јакимовски во Обвинителството


Скопје, 18 октомври, 2017 - 15:29 (META) 

Три дена по нападот на лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, кој се случи во неделата вечерта пред штабот на партијата, МВР денеска соопшти дека случајот е обработен и дека доказните материјали се испратени во скопското обвинителство. Јакимовски по нападот рече дека бил нападнат од Сеад Рахиќ, брат на поранешниот пратеник и висок функционер на СДСМ, Есад Рахиќ, а според денешното соопштение од полицијата, посочениот Сеад и уште еден маж биле повикани во полициска станица на разговор и потоа случајот бил документиран.

Полицијата посочува дека интервенцијата на терен била поради нарушен јавен ред и мир.

„Во Полициската станица Карпош беа повикани лицата С.Р. (51) и Е.Ш. (36) од Скопје, со кои беше извршен разговор. По ова, настанот беше целосно расчистен и документиран и севкупниот доказен материјал со писмено известување е испратен до Основното јавно обвинителство Скопје, кое во согласност со ЗКП треба да даде насоки за понатамошно постапување“, се вели во соопштението од МВР.


МВР бара помош од граѓаните за пронаоѓање на тројца насилници од 27 април


Скопје, 17 октомври, 2017 - 12:14 (META) 

Министерството за внатрешни работи, по претходно одобрение на јавен обвинител, на својата интернет-страница јавно објави фотографии од три лица кои се бараат во врска со насилствата во Собранието од 27 април годинава.

Од МВР наведуваат дека станува збор за лица кои се важни за постапката.

„Ги повикуваме сите граѓани што имаат какви било сознанија за лицата, за тоа веднаш да ја известат најблиската полициска станица, да пријават на телефонскиот број 192, да ја употребат апликацијата „Пријави сомнително лице“ на официјалната веб-страница на МВР или да пријават во Јавно обвинителство“, стои во соопштението на МВР.

Инаку, вчеравечер, по наредба на јавен обвинител, извршени се претреси и уапсени се пет лица, осомничени за учество во насилствата во Собранието на 27 април.


Прекршочни пријави за Елвис Бајрам и за уште 7 лица за тепачката во Шуто Оризари


Скопје, 4 октомври, 2017 - 15:47 (META) 

Министерството за внатрешни работи поднесе прекршочни пријави против актуелниот градоначалник на Шуто Оризари и кандидат на претстојните локални избори, Елвис Бајрам, и уште седум лица за тепачката што се случи во понеделникот во Шуто Оризари.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска на прес-конференција соопшти дека МВР го расчистило инцидентот.

Целокупниот материјал, како што рече Спасовски, е доставен до Основното јавно обвинителство Скопје.

Сега надлежното обвинителство треба да се произнесе околу понатамошното постапување по овој случај.

„Независно кој од која политичка партија доаѓа, кој чиј симпатизер е, во ваквите и слични случаи за МВР единствено примарно ќе биде почитувањето на законите, што мора и ќе важи за сите еднакво – рече Спасовски.

Тој нагласи дека секаков обид, од кого било, да се злоупотреби полицијата како „наша“ или „ваша“ ќе биде законски санкциониран.

– Ја користам можноста да ја изразам нашата категорична осуда на чинот од 2 септември, како и на сите обиди изборниот процес да се компромитира, а кај граѓаните да се создаде претстава за несигурност. Затоа МВР уште еднаш апелира до сите актери на претстојните избори да ги почитуваат демократските и нормативни стандарди. Македонската полиција нема да дозволи какво било загрозување на правото на граѓаните да го дадат својот глас на мирни, фер и демократски избори – рече Спасовски.


Укинување на пресудите и ново судење за случајот „Монструм“, бара Обвинителството


Скопје, 3 октомври, 2017 - 16:55 (META) 

Јавната обвинителка Лилјана Спасоска на денешната јавна седница за случајот „Монструм“ во Врховниот суд побара укинување пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд и враќање на предметот на повторно судење.

Врховниот суд на јавна седница денеска ги разгледуваше жалбите на шесттемина осудени за доживотните затворски казни што им ги одреди Основниот суд Скопје 1, а кои беа потврдени и од Апелацискиот суд во Скопје.

Барањето на Спасоска, која е и в.д. шеф на Јавното обвинителство, на местото на разрешениот Марко Зврлевски, е поради „неутврдена фактичка состојба“, но и поради евентуално постоење на прислушувани разговори, кои ги поседува Специјалното јавно обвинителство, и кои би можеле да го сменат текот на постапката, пренесува „Телевизија 24“.

Обвинителката пред судот, исто така, побарала да бидат уважени и жалбите на одбраната на осудените за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро, кои и денеска пред Врховниот суд ги отфрлија обвинувањата дека се извршители на масакрот и повторно тврдеа дека се невини.

Според адвокатите на осудените, нема докази дека тие се сторители на петкратното убиство, а пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд се пристрасни и неправични. Одбраната има забелешки и на сведочењето на заштитетниот сведок, кое, според адвокатите, е контрадикторно.

Тие посочија и дека, според судското вештачење, времето на смртта на жртвите не можело прецизно да се утврди, а сведоците не ги препознале обвинетите.

За петкратното убиство кај Смиљковското Езеро, на доживотен затвор се осудени Алил Демири, Африм и Аѓим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Самил Љута. Масакрот кај Смиљковското Езеро се случи на 12 април 2012 година, на Велики четврток, пред големиот христијански празник Велигден, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски.