!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Министерство за финансии: Ќе се почитуваат законите за исплата на платите во јавниот сектор


Скопје, 10 октомври, 2017 - 14:43 (META) 

Министерството за финансии реагира на пишувањата во дел од медиумите, во кои се вели дека нема пари за исплата на минимална плата, и истакнува дека во однос на исплатата на платите во јавниот сектор ќе ги почитува законите и прописите.

„Во однос на минималната плата, исплатите се вршат во согласност со законските решенија и со доставените барања од буџетските корисници.Кај дел од институциите веќе се префрлени средства за минимална плата и тие истата ја исплаќаат во согласност со законот. Би сакале да истакнеме дека законите еднакво важат за сите и тие во целост се почитуваат од страна на Министерството за финансии“, се вели во соопштението на министерството.


Зеќирија Ибрахими: Општина Чаир должи 2,3 милиони евра


Скопје, 4 октомври, 2017 - 17:01 (META) 

Долгот на Општина Чаир во мај годинава, според Министерство за финансии, изнесувал 2,3 милиони евра, рече на прес-конференција Зеќирија Ибрахими, градоначалнички кандидат на Беса за Чаир.

Тој се обрати до својот противкандидат Висар Ганиу од ДУИ, велејќи му дека не треба да верува на гарнитурата во Општина Чаир, чии претставници „му рекле дека Општината не должи, бидејќи тие не водат сметка за неговиот образ во јавноста“. Ибрахими вети дека ако Беса ја добие довербата на граѓаните да ја раководи општина Чаир, ќе го исплати наследениот долг и нема да дозволи да ја остави во долгови.

– Ќе ги презентирам податоците од Министерството за финансии. Во извештајот на ова министерство, направен во мај 2017 година, долгот на Општина Чаир е 143 милиони денари или малку повеќе од 2,3 милиони евра. Ветуваме пред целата јавност дека при нашето владеење со Општина Чаир, сите податоци за финансиската состојба ќе бидат јавни и достапни за секого. Исто така, ветуваме дека во рамките на нашиот мандат овој долг ќе се исплати и по никоја цена нема да дозволиме да излеземе од Општината оставајќи зад себе големи долгови – рече Ибрахими.


ВМРО-ДПМНЕ: Барањето алиби за увоз на струја е погрешен потег


Скопје, 17 септември, 2017 - 19:33 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагира на прес-конференцијата на генералниот директор на АД ЕЛЕМ, Драган Миновски, за која од партијата велат дека е обид на Владата да се „испере за скандалозните тендери во ЕЛЕМ, кои ги добиваат фирмите на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев“.

„Барањето алиби за увоз на електрична енергија со однапред познат увозник е погрешен потег. Доколку новото раководство на ЕЛЕМ предводено од СДС не успева да се снајде со менаџирање на компанијата, им стоиме на располагање за сè што е во интерес на компанијата и на граѓаните, се разбира бесплатно“, велат од опозициската партија.

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираа и на отчетот на министерот за финансии, Драган Тевдовски, оценувајќи го како неуспешен обид за манипулација на јавноста.

„За 100 дена Тевдовски успеа да направи пустош од македонската економија. Тевдовски вели дека економијата ќе оди напред, а ние прашуваме како, кога индустријата паѓа, платите се намалуваат, а задолжувањето се зголемува. Сите макроекономски показатели се негативни. Македонија има пад на индустриското производство за 2,2 проценти. Просечната плата која ветуваа дека ќе биде 500 евра се намали за 0,7 проценти, а извозот се намали за 12 отсто или за 52 милиони евра“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Тевдовски: Економијата се придвижува, очекувам порастот на БДП да остане на 2,2 отсто


Скопје, 17 септември, 2017 - 16:49 (META) 

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска изјави оти очекува дека нема да има потреба од ревидирање на предвидениот пораст на домашниот бруто-производ (БДП) од 2,2 отсто.

Според министерот, негативните показатели за порастот на економијата се привремени, а одговорноста за минусното салдо на домашниот бруто-производ вели дека е кај претходната влада, односно во проблемите кои произлегоа со автопатиштата.

– Последните податоци за полнење на буџетот укажуваат дека во земјава почнува придвижување на економијата и очекувам дека нема има потреба од ревидирање, а Министерството успева да обезбеди стабилен пораст и финансии до крајот на оваа година – рече Тевдовски, кој денеска го презентираше отчетот за работата на Министерството за финансии во првите 100 дена.

До крајот на оваа година, рече Тевдовски, не е планирано издавање на еврообврзница, а Буџетот ќе се финансира од домашното задолжување.

Во врска со сработеното во изминатите 100 дена од новата Влада, тој рече дека негова цел била да стави ред во јавните трошења, а реформите во системот на јавните финансии да бидат во насока на најдобрите европски стандарди и практики.

– Во изминатите сто дена се сработени десет големи промени. Направен е ребаланс на буџетот во кој се скратени непродуктивните трошоци на носителите на власта, силно е подигнато нивото на фискална транспрентност, направена е анализа за распределба на доходи, добро се управува со наследениот јавен долг и намален е бројот на аукции на
домашниот пазар, вратени се кредити со просечни каматни стапки од 6 проценти. Има неселективен и забрзан поврат на ДДВ, подготвено е решение за зголемување на минималната плата на 12.000 денари, финализирана е стратегијата за управување со јавните финансии во периодот 2018-2021 година и зајакната е соработката со релевантните меѓународни финансиски институции – рече Тевдовски.


Македонското и холандското министерство за финансии потпишаа договор за соработка


Скопје, 15 септември, 2017 - 12:18 (META) 

Министерството за финансии на Македонија и Министерството за финансии на Холандија потпишаа договор за меѓусебна соработка. Договорот го потпишаа министерот за финансии на Македонија, Драган Тевдовски, и министерот за финансии на Холандија, Хероен Дајслблум.

„Со овој договор двете министерства ќе ја прошират соработката преку размена на знаења, искуства и на информации за политиките кои се спроведуваат. Со договорот се предвидуваат програми за обуки, студиски престои, работилници и сл. Освен соработка преку пренесување искуства, Холандија преку договорот ќе обезбеди и финансиска поддршка за обуки и за други трошоци“, информираат од Министерството за финансии.

И двете страни ги истакнаа блиските билатерални односи помеѓу Македонија и Холандија, како и потребата од развој на соработката и на техничко ниво помеѓу министерствата за финансии.


ИСОС има обврска континуирано да постапува по поднесени барања од сметководители


Скопје, 15 септември, 2017 - 10:43 (META) 

Министерството за финансии реагира на известувањето на Институтот за сметководители и овластени сметководители (ИСОС) со кое се утврдува рок до 30 септември, за трговците-поединци и за трговските друштва да поднесат барање со придружна документација за добивање лиценца за работа и за барање упис во регистрите на Институтот.

„Во Законот за вршење сметководствени работи и статутот на Институтот не е утврден рок, ниту е дадена основа за утврдување рок во кој трговците – поединци и трговските друштва треба да ги поднесат барањата до Институтот. Оттука, известуваме дека Институтот има законска обврска во континуитет да прима и да постапува по поднесените барања“, се вели во реакцијата на Министерството за финансии.

Оттаму известуваат дека министерството ќе предложи измени на Законот за вршење сметководствени работи, со кои ќе се утврди нов рок за поднесување барања за упис во регистрите за сметководители и овластени сметководители, за оние лица кои поради одредени причини го пропуштиле рокот за упис во регистрите.

„Во моментов Министерството за финансии, во согласност со законските овластувања утврдени во Законот за вршење сметководствени работи, врши надзор над работењето на Институтот на сметководители и овластени сметководители“, се додава во соопштението.


Тевдовски: Ќе има промени во буџетското планирање, се подготвува нов предлог-закон


Скопје, 5 септември, 2017 - 13:30 (META) 

Министерството за финансии најави нов предлог-закон за буџет со кој ќе се воведуваат промени во среднорочното буџетско планирање, најави денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски.

Тој додаде дека од овие промени треба да произлезе фискален совет кој ќе биде алатка за контрола на финансискиот систем.

– Јавниот долг изнесува 4,7 милијарди евра и потребно е да се промени среднорочното буџетско планирање. До крајот на годината ќе има промени во буџетската рамка со предлог-закон за реформи во овој дел – изјави Тевдовски.

Министерот за финансии денеска имаше средба со претставници на Светска банка во Владата и со нив, меѓу другото, било разговарано за ефикасноста на трошењето на јавните финансии.

Тевдовски рече дека препораките на Светска банка за управување со јавните финансии и за ефикасност на јавната потрошувачка се совпаѓаат со новите владини политики.

Регионалната директорка на Светска банка за Западен Балкан, Линда ван Гелдер, рече дека заедно со владата ги разгледувале приоритетите за поддршка во различни области, како што се подобрување на општинската инфраструктура, надградба и рехабилитација на постојната патна инфраструктура, енергетска ефикаснсот, социјална заштита, транспарентност.

– Со владините претставници имавме конструктивна дискусија за Македонија да стане држава со високи приходи. Се заложуваме за формирање делотворно партнерство за економски напредок и за просперитет на граѓаните. Разговаравме за поврзување во области за реформи во владините политики за постигнување високи приходи на граѓаните, макроеркономска стабилност и одржливост, интеграција во глобалната економија, деловно опкружување поврзано со инвестиции и пораст на приватниот сектор, пристап до можности за сите граѓани – изјави Ван Гелдер.

Светска банка ја поддржува Македонија во проекти од седум области со вкупна вредност од 350 милиони евра.


Министерство за финансии објави граѓански буџет за да биде разбирлив за граѓаните


Скопје, 23 август, 2017 - 16:48 (META) 

Министерство за финанасии на нивната веб-страница објави граѓански буџет со цел на неекспертската јавност, на разбирлив начин да и се претстават клучните информации од буџетот на државата, информираат од таму.

Тој не претставува замена за деталниот буџет и е една од алатките со кои Министерството за финансии ја отвора транспарентноста и отчетноста на јавните финансии.

„Граѓанскиот буџет се базира на податоците од ребалансот на буџетот што беше усвоен од Собранието во август. Нашата намера е преку зголемување на информираноста на јавноста да влијаеме на посилно вклучување на граѓаните во креирање на владините програми и политики“, вели министерот за финансии, Драган Тевдовски.

Следниот граѓански буџет ќе биде објавен со предлог-буџетот за 2018 година.


Грчкото министерство за финансии издаде хартии од вредност првпат по 2014 година


Атина, 25 јули, 2017 - 11:13 (META) 

Министерството за финансии на Грција објави емисија на нови хартии од вредност деноминирани во евра, со фиксна каматна стапка и рок на достасување во 2022 година, јавуваат грчките медиуми.

Ова е прво издавање грчки хартии од вредност од 2014 година, бидејќи Грција загуби пристап до пазарот на обврзници поради високите каматни стапки.

Владата во Атина ангажирала шест банки да управуваат со нејзиното враќање на меѓународниот пазар на обврзници.


ЕЛЕМ нема скриени, ниту заостанати долгови кон стопанството, велат од компанијата


Скопје, 21 јули, 2017 - 12:18 (META) 

АД ЕЛЕМ нема скриени, ниту заостанати долгови кон стопанството, односно кон економските субјекти со кои има воспоставено деловни односи, се вели во реакцијата на компанијата, откако вчера Министерството за финансии го објави долгот на државните институции, а за ЕЛЕМ посочи дека должи 641 милион денари.

„Акционерското друштво во државна сопственост ги испрати бараните податоци до Министерството за финансии со пресек заклучно со 31 мај и би сакале да појасниме дека станува збор за тековни обврски чии рокови за плаќање на тој датум сè уште не биле доспеани, односно не е пробиена валутата за плаќање. Во информацијата испратена до министерството, јасно е наведено дека станува збор за тековни, а не заостанати обврски затоа што компанијата нема доспеани, а ненамирени обврски кон стопанските субјекти. Наведените податоци кои стојат во презентацијата се тековни обврски и се во целост намирени во текот на изминатиот период“, се вели во соопштението на компанијата.

Оттаму велат дека финансиската состојба на ЕЛЕМ е во одлична кондиција и сите обврски кон државата, стопанството и кон вработените редовно се сервисираат.