!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Денеска пресуда за „Дивo Насеље“


Скопје, 2 ноември, 2017 - 9:43 (META) 

Скопскиот Кривичен суд денеска во 10.30 часот треба да ја соопшти пресудата за настаните во кумановската населба Диво Насеље во мај 2015 година, во кои загинаа осум припадници на македонските безбедносни сили.

Пресудата за овој случај требаше да биде донесена на 17 октомври, но беше одложена поради локалните избори на барање на МВР.

Обвинителството бара доживотен затвор за сите 37 обвинети за тероризам и за терористичка организација. Адвокатите на обвинетите, пак, бараат ослободителни пресуди бидејќи, според нив, има недостиг од докази за стореното кривично дело.

На 9 и на 10 мај 2015 година, во кумановската населба Диво Насеље вооружена група се судри со безбедносните сили. Во престрелката загинаа осум полицајци од специјалните и од посебните единици на МВР, додека четириесетина беа тешко повредени. Убиени беа и десет лица од вооружената група.

Поради безбедносните мерки, ќе има пренасочувања на сообраќајот во близина на Основен суд Скопје 1.


Пресудата за „Диво Насеље“ одложена за почетокот на следниот месец


Скопје, 13 октомври, 2017 - 17:08 (META) 

Поради презафатеноста на МВР со обезбедување на локалните избори, изрекувањето на пресудата за случајот „Диво Насеље“ е одложено за 2 ноември, соопшти Основен суд Скопје 1 на својата веб-страница.

Судот вели дека поради големиот број полициски службеници ангажирани за обезбедување на локалните избори и за обезбедување на делегации од странство во Република Македонија, судското рочиште за „Диво Насеље за 17 октомври се одложува за 2 ноември.

Истовремено е презакажано и рочиштето за изрекување на пресудата за обвинетиот Сулејман Осман, кому се суди за терористички напади. За него судот одлуката требаше да ја соопшти в четврток, но поради барањето на МВР, пресудата е презакажана за 3 ноември.


Судот на 17 октомври ќе донесе пресуда за „Диво Насеље“


Скопје, 28 септември, 2017 - 11:57 (META) 

Основниот суд Скопје 1 за 17 октомври го закажа соопштувањето на пресудата за случајот „Диво Насеље“ за кумановските настани од 9 и 10 мај 2015 година, во кои загинаа осуммина припадници на македонската полиција.

Денеска се одржа последното рочиште на кое беа изнесени завршните зборови на обвинетите и на нивните адвокати. Обвинетите останаа на барањето дека во судница треба да се повикаат организаторите, а адвокатите побараа ослободителни пресуди.

Во претходните рочишта, дел од обвинетите признаа дека биле дел од групата, додека други негираа дека се терористи, а одбраната тврдеше дека нема цврсти докази за делото за кое се обвинети.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, најави и меѓународна истрага за кумановските случувања.


Обвинителите денеска даваат завршен збор во случајот „Диво Насеље“


Скопје, 20 јули, 2017 - 11:21 (META) 

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција денеска ќе ги даде своите завршни зборови во судот за настаните од 9 и 10 мај 2015 година, за случајот „Диво Насеље“, и треба да се изјасни дали и какви казни бара од судот за обвинетите.

На последното рочиште на 10 јули беше предвидено да се почне со завршните говори, но тоа беше одложено на барања на адвокатот Насер Рауфи, кој рече дека Обвинителството е неподготвено, а пред новинарите изјави дека обвинението за предметот е целосно промашено.

На последните неколку рочишта обвинетите го бојкотираа судењето и побараа од судијката да бидат отстранети од судската сала бидејќи не го признаваат судот.

Судењето за „Диво Насеље“ почна во февруари минатата година. Во овој случај обвинети се 37 лица за тероризам и за терористичка организација.

Во престрелката во кумановско Диво Насеље пред две години загинаа осуммина припадници на МВР, четириесетина полицајци беа тешко повредени, а убиени беа и десет лица од вооружената група.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ некрофилски ги поврзува Смиљковско Езеро со работењето на МВР


Скопје, 13 јули, 2017 - 16:57 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги обвини министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и СДСМ дека со денешниот брифинг во МВР, на кој беа презентирани фактури, сметки и податоци за трошењето на директорите на УБК и на БЈБ и на министрите во текот на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, „се занимава со ланскиот снег“.

„СДС некрофилски се обидува да ги поврзе трагичната сообраќајна незгода во која животот го загуби Никола Младенов, грозоморното убиство кај Смиљковско Езеро и настаните во Диво Насеље со оперативното работење на службите и нивните контакти со странски гости, делегации и соработници. Манипулација од најнизок тип е обидот на СДС да ја излаже јавноста дека функцинерите во МВР се расфрлале. Пред две години, односно до доаѓањето на СДС на власт, МВР имаше соработка со бројни служби која даде исклучителни резултати признаени и на меѓународен план“, се вели во реакцијата.

Партијата му порача на Спасовски да не ја дефокусира јавноста, туку да се зафати со вистинските проблеми, притоа посочувајќи дека жителите на Љуботен очекуваат одговор кој ги вандализираше православните гробишта.


Кои се судиите кај кои се распределени обвиненијата на СЈО?


Скопје, 29 јуни, 2017 - 19:56 (META) 

По обвиненијата што Специјалното јавно обвинителство денеска ги поднесе во Кривичниот суд ќе одлучуваат судии кои веќе судат предмети на СЈО, како и нивни колеги кои работеле или сè уште работат на големи случаи, како „Монструм“, „Сопот“ и „Диво Насеље“.

Како што информираше Кривичниот суд, случаите „Тарифа“, „ТНТ“ и „Траекторија“ се распределени кај судијките Лидија Петровска и Татјана Михајлова.

Лидија Петровска, која во јавноста е позната како „сваровски-судијката“, според еден разговор од т.н. „бомби“ што ги објави СДСМ, го суди случајот на СЈО „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски. Нејзе ѝ се падна да го суди и предметот „Транспортер“, во кој првообвинет е градоначалникот на Битола, Владимир Талески. СЈО во февруари оваа година до Советот за утврдување на факти поднесе претставка против Петровска заради нестручно и несовесно вршење на судската функција, а во септември минатата година бараше и нејзино изземање од случајот „Тврдина 2“.

Татјана Михајлова го суди случајот за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, во јавноста познат како „Шамари“, во кој обвинети се лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспрот и врски, Миле Јанакиески, и пратеничката Даниела Рангелова. Михајлова на едно од рочиштата ги казни Фетаи и специјалната обвинителка Катица Јанева по 2.000 евра, поради неопочитување на судот. СЈО, пак, до Советот за утврдување факти и покренување одговорност за судија, поднесе претставки против Михајлова поради нестручно и несовесно вршење на судската функција.

Моника Бахчованска, која треба да ги оценува обвиненијата за предметите „Тотал“, „Тревник“, „Тифани“, „Титаник“ и „Тортура“, го судеше случајот за кражбата на артефакти од Музејот на Македонија, во кој на седумтемина обвинети им пресуди високи казни, од вкупно 30 години затвор.

Горан Бошевски, од одделението за организиран криминал, кај кого се обвиненијата за случаите „Трезор “ и „ Тенк“, минатата година беше назначен за нов судија за случајот „Сопот“. Инаку, овој случај подолг период го бара Специјалното јавно обвинителство, но Советот на јавни обвинителни сè уште не одлучил дали ќе му го предаде.

Верка Петковска, која го доби обвинението за „Титаник 2“, во моментов го суди случајот „Диво Насеље“, за настаните во Куманово од 9 и 10 мај 2015 година.

Ленка Давитковска, кај која е распределен предметот „Топлик“, е судија во случајот против новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, обвинет за шпионажа, уцена и за изнуда.

Ивица Стефановски од 2013 година до декември минатата година му беше заменик на тогашниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски. Стефановски го судеше случајот „Монструм“, во кој шесттемина обвинети беа осудени на доживотни затворски казни за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро.


Прекинато рочиштето за „Диво Насеље“, отстранети обвинетите што бојкотираа


Скопје, 29 мај, 2017 - 14:34 (META) 

Судијката Верка Петковска го прекина судското рочиште за случајот „Диво Насеље“ поради немање услови за судење.

На почетокот на судењето, Петковска соопшти дека се одбиени барањата на одбраната за изземање на обвинителите, на претседавачкиот судски совет, со кој таа раководи, претседателот на Кривичниот совет, Стојанче Рибарев, како и на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Одбиени беа и барањата за сослушување нови сведоци.

На ваквата одлука обвинетите почнаа бурно да реагираат и гласно да негодуваат, по што судијката Петковска нареди нивно отстранување од судницата, а поради недолично однесување со 1.2000 евра казни еден од адвокатите на одбраната.

Одбраната побара изземање на обвинителите и на судиите откако им беше одбиено претходното барање да се сослушаат поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како и поранешниот шеф на Дирекцијата за безбедност и контраразнузавање, Сашо Мијалков.

Во случајот се обвинети 37 лица за тероризам и за терористичко здружување против Република Македонија.


Грчкиот суд одлучи да се екстрадира пребеган македонски специјалец од „Диво Насеље“


Атина, 25 мај, 2017 - 19:05 (META) 

Грчкиот Врховен суд одлучи да се екстрадира македонскиот државјанин Дејан Вуковиќ, поранешен началник на антитерористичка единица на Македонија. Според информациите во Грција, за него има потерница во Македонија откако тој избегал од државата по неговото апсење за поседување бомба и марихуана во септември 2016 година.

За конечната одлука за негова екстрадиција треба да одлучи грчкиот министер за правда, а во исто време се чека и одлуката, дали ќе биде прифатено неговото барање за азил во Грција.

Вуковиќ беше уапсен во Солун во февруари. Апелацискиот суд во Солун одлучи за негова екстрадиција, но Вуковиќ потоа поднесе жалба за одлуката до грчкиот Врховен суд.

Адвокатката на Вуковиќ, Наташа Заралиду, изјави дека, „ако тој биде вратен во Македонија таму ќе биде претставен како криминалец и линчуван и дека планираат и натамошна правна активност по одлуката на Врховниот суд.“

Одбраната тврди дека Вуковиќ  ја предводел специјалната полициска единица во случајот „Диво Насеље“ во Куманово. Таа тврди и дека „за време на владеењето на премиерот Никола Груевски тој важел за херој, но потоа бил прогонуван од албанските сили во Македонија, му бил наместен случај за поседување дрога и бомба и поради тоа избегал во Грција.“


Вистината за настаните во Диво Насеље ќе излезе на видело, порачуваат од СДСМ


Скопје, 9 мај, 2017 - 12:43 (META) 

Вистината за случувањата од 9 мај 2015 година во Куманово мора да излезе на виделина и случајот ќе биде расчистен докрај, се вели во реакцијата на СДСМ на утринското соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, во врска со настаните од 9 и од 10 мај 2015 година во Диво Насеље, Кумановско, каде загинаа осум припадници на македонските безбедносни сили.

„Тоа е должност кон семејствата на осумтемина загинати бранители, кон семејствата што останаа без домови и кон сите граѓани на Република Македонија. СДСМ изразува почит кон загинатите бранители и кон сите граѓани на Куманово и на Македонија кои не дозволија провокациите од каков и да е мотив, да ја нарушат стабилноста на државата“, стои во соопштението на СДСМ.

Од партијата нагласуваат дека правдата мора да допре до извршителите, но и до инициајторите и до нарачателите на кумановските настани. Оттаму најавуваат дека детално ќе се истражат индициите за вмешаност на одредени структури од досегашната власт во немилите настани и дека тоа ќе биде изведено на транспарентен, независен и професионален начин.

„Новата влада предводена од СДСМ, ќе се посвети на целосно расветлување на случајот и на неговата заднина. Ќе биде побарана и меѓународна поддршка во истрагата заради обезбедување на сите релевантни информации, но и за обезбедување на целосна доверба на граѓаните во резултатите од истрагата“, велат од СДСМ и додаваат дека никој нема да биде амнестиран од одговорност, доколку се докаже дека на каков било начин бил дел од инцидентот што ја загрози безбедноста на државата.


ВМРО-ДПМНЕ: Се поклонуваме пред хероите што загинаа во Куманово бранејќи ја државата


Скопје, 9 мај, 2017 - 9:45 (META) 

Македонија никогаш нема да ги заборави своите херои, велат од ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение на партијата, а по повод двегодишнината од настаните во кумановско Диво Насеље, каде во борбите со вооружена терористичка група загинаа осум припадници на македонските безбедносни сили.

„ВМРО-ДПМНЕ длабоко се поклонува пред ликот и делото на осумте херои, припадници на безбедносните структури на Република Македонија, кои пред две години во Куманово во антитерористичка акција ги положија своите животи во одбрана на Република Македонија. Сите ние ќе им бидеме вечни должници за нивната неверојатна храброст и пожртвуваност. Жарко Кузмановски, Ненад Серафимовски, Сашо Самојловски, Бобан Ивановиќ, Горан Илиевски, Исамедин Османи, Љубиша Аранѓеловиќ и Горан Стојменовиќ засекогаш ќе останат запишани меѓу хероите кои се бореле и ја создале Република Македонија“, стои во соопштението.

За разлика од нив, се додава во него, Зоран Заев и Оливер Спасовски „засекогаш ќе останат на другата страна, меѓу оние кои му свртеле грб на својот народ“.

„Зоран Заев и Оливер Спасовски треба цел живот да се срамат за своето нечовечко и предавничко однесување и дејствување. Тие треба цел живот да се срамат затоа што денот по антитерористичката акција отидоа и се сликаа, смеејќи се на местото на кое пред само неколку часа подмолно беа убиени осумте храбри синови на нашата држава“, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека Заев со тиранската платформа прифатил да најде начин да ги пушти на слобода терористите што ги убија припадниците на полицијата.