fbpx

Обвинети во „Диво Насеље“ префрлени во Охрид, градот под силно обезбедување

-

Од синоќа, центарот на Охрид, околу објектите на Секторот за внатрешни работи, е под силно полициско обезбедување, што предизвика коментари и вознемиреност кај граѓаните.

Веќе втор ден улицата и паркиралиштата пред СВР Охрид, затворот и пред објектот на охридската противпожарна бригада се блокирани и забрането е паркирање и задржување на возила.

Објектите ги обезбедуваат вооружани полицијаци под полна опрема.

Надлежните сè уште не излегле со официјално соопштение, меѓутоа, како што дознава „Мета“ од извори во полицијата, засилените мерки на безбедност се поради неколку лица, обвинети во случајот „Диво Насеље“, кои се префрлени од Скопје во Охрид.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Емотивни врски и пропаганда: Руската „мека моќ“ на Балканот

Руските медиуми Спутник и РТ (Раша Тудеј) Балкан кои работат во Србија, се користат како пропагандни алатки на путинова Русија и ја претставуваат руската „мека моќ“ во регионот. Оваа...