fbpx
Таг: објекти

таг: објекти

На првиот ден од полицискиот час извршени 724 контроли и надзори, затворен еден угостителски објект

Во текот на вчерашниот ден Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), во повеќе градови изврши вкупно 41 надзор и 683 контроли во угостителски објекти. Контролите и надзорите се извршени согласно Законот за заштита на населението од заразни болести, Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето и Здравствените ковид протоколи. „При тоа, во Тетово на лице место е затворен еден угостителски...

Угостителски објекти во Скопје и Битола ќе добијат кривични пријави поради непочитување на здравствените протоколи

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) вчера во повеќе градови во државата извршил вкупно 524 контроли и 26 надзори во угостителски објекти, информираат од кабинетот на заменик претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата, одржлив развој и човечки ресурси Контролите биле вршени по основ на придржување на објектите на пропишаните здравствени протоколи и пропишаното работно време. „При тоа, утврдени се неправилности во...

Промовирана Монументал МК – нова туристичка рута за споменици и бруталистичка архитектура

По повод прославувањето на Денот на народното востание - 11 Октомври, Институтот за стратешки истражувања и едукација – ИСИЕ денеска ја промовираше Монументал МК - нова туристичка рута за споменици и бруталистичка архитектура. Станува збор нов туристички водич и бесплатна мобилна апликација на пет јазици, вебсајт и промотивни сувенири. Оваа тура опфаќа 30 локации во Скопје и другите градови...

Собранието го усвои Законот за енергетска ефикасност, власта и опозицијата се скараа кој помалку сработел во областа

Собранието на денешната 131 седница со 55 гласови „за“ го усвои Законот за енергетска ефикасност. Пратениците од власта и од опозицијата се испокараа околу тоа која власт подолго го одолговлекувала донесувањето на ваквото законско решение, со кое Македонија како една од последните земји во Европа добива посебен закон што ја регулира енергетската ефикасност. Пратеникот Зоран Илиоски од опозициската ВМРО-ДПМНЕ потенцираше...

Тетовци протестираа против објектите за игри на среќа во градот

Со пароли „Стоп за коцкањето“, на градскиот плоштад во Тетово се собраа група граѓани, како и претставниците на локалната власт, верските заедници и организаторите на протестот – „Движење против казината“. Заедно го изразија револтот од многубројните објекти за игри на среќа во градот. Велат, младите на тој начин си ги уништуваат животите. Како претставник на тетовско-гостиварската епархија говореше отецот Александар...

Дескоска ги претстави новите објекти во затворот „Идризово“

Министерката за правда Рената Дескоска и директорот на Управата за извршување на санкции Јовица Стојановиќ, денеска ги промовираа двата новоизградени објекти во затворот „Идризово“. Тоа се КПУ Идризово - отворено одделение за сместување на 294 осудени лица на површина од 3.800 м2, како и полуотворено одделение за сместување на 252 осудени лица на површина од 4.000 м2. Новите одделенија се...

Пуштен во употреба првиот аудио-водич за археолошкиот локалитет „Стоби“

Националната установа за управување со археолошкиот локалитет „Стоби“, во соработка со софтверската компанија „Г6 солушн“ (G6 Solutions) од Скопје, го изработија првиот аудио-водич за археолошки локалитет во Македонија и истиот е во употреба од 12 јули 2018 година. „Во чекор со најсовремените пристапи за управување со посетители при посета на археолошки локалитет, овој аудио-водич ќе му помогне на секој посетител...

Просечната нето-плата во декември изнесувала 23.850 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2017 година изнесувала 23.850 денари и е повисока за 1,7 отсто од декември 2016 година, соопшти Државниот завод за статистика. Зголемување се должи, пред сè, на повисоката исплатена нето-плата во секторите други услужни дејности (9,8 отсто), преработувачка индустрија (9,3 отсто) и објекти за сместување и сервисни дејности со храна (8,9 отсто). Просечната бруто-плата пак изнесувала 35.017...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ја потврдува стратегијата за трајно населување на мигранти

Владата на СДС со секој свој чекор ги потврдува своите стратегија и план за трајно населување на Република Македонија со илјадници мигранти, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека владата на ВМРО-ДПМНЕ не изградила никаков објект за населување на мигранти. „Неосновани се обвинувањата на СДС и мафтање со дописи од 2012 година, кои првенствено се однесуваат за изградба на социјални станови, за социјално необезбедени...

Македонски компании во Германија учеа за енергетски ефикасно градење објекти

Делегацијата на германското стопанство во Македонија во соработка со Министерството за економија и енергетика на Сојузна Република Германија, организираше тридневно делегациско патување во Хамбург, на тема „Обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност во објекти“, информираат оттаму. Делегацијата ја сочинувале 15 претставници на компании од градежната индустрија и од енергетскиот сектор од земјава. - Ова беше исклучително важна посета за компаниите...

МВР ќе ги зајакне безбедносните мерки за време на празниците поради заканите од ИД

Министерството за внатрешни работи наредните денови, за време на велигденските празници, ќе ги зајакне безбедносните мерки на целата територија на државата, поради глобалните терористички закани од страна на Исламска држава (ИД), чија цел се и земјите од Балканот, меѓу кои и Македонија, соопштија попладнево од МВР. - Со оглед на глобалните терористички закани, во кои цели се и верски објекти...

„Завод и музеј“ ќе реставрира уште 10 објекти во Охрид и во Струга

Националната установа „Завод за заштита на спомениците и музеј“ од Охрид работи на елаборати за ревалоризација на 10 објекти од профана архитектура на територијата на општините Охрид и Струга. Станува збор за конзерваторско-реставраторски зафат на ѕидовите од подградието на Самоиловата тврдина, во секторот 4, кој е во втора фаза, потоа конзервација и реставрација на камбанарија од манастирскиот комплекс „Св. Богородица...

Град Скопје апелира граѓаните да го расчистуваат снегот пред објектите

Поради најавениот екстремно студен бран со ниска температура во текот на наредните денови, Градот Скопје апелира до граѓаните, куќните совети и до сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска и да го исчистат снегот од приодите до нивните објекти. - Доколку навреме не се исчисти снегот од приодите до објеките, постои можност од појава на голомразица што...

Опожарени три објекти во центарот на Скопје

На 30 декември, околу 9.45 часот, во Скопје, на улица Мирче Мацан настанал пожар во барака, при што биле зафатени и целосно опожарени три објекти, од кои еден сопственост на ЈП „Улици и патишта“, сервис за плински уреди сопственост на С.Ѓ. и адвокатска канцеларија сопственост  на Р.Р. Пожарот е изгаснат, а повредени лица нема. Увид на местото на настанот извршила екипа на...

Се санираат фасади од староградската архитектура во Струга

По обновата на неколку објекти од староградската архитектура во Охрид, НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј од Охрид со истата активност продолжи во Струга, каде веќе ја заврши обновата на фасадата на еден објект лоциран во старото градско јадро. Целосно е обновена надворешноста и покривната конструкција на објектот на улицата Гоце Делчев бр. 84, попознат како...

Речиси две третини од општинскиот буџет на Аеродром за плати и за дотации

На вчерашната 59. седница на Советот на Општина Аеродром, беше донесен буџетот за 2017 година, кој изнесува околу 18 милиони евра и е сличен на годинешниот, се вели во соопштението на Општината. Од него, 11 милиони евра се предвидени за дотации и за плати во основните училишта и во градинките и за општинската администрација. Остатокот, односно седум милиони евра, се...

Kвалитетната градба e услов за стабилни објекти при силен земјотрес

Во Македонија постои традиција и техничка регулатива за проектирање, изведба и за контрола на градби отпорни на силни земјотреси. Но, регулативата треба да се почитува во целост за да може објектите што се проектираат и се градат да се сметаат за сеизмички отпорни. Ова е еден од заклучоците на домашните експерти кои учествуваа во дискусијата на стручниот форум посветен на сеизмичката...

Обвинети во „Диво Насеље“ префрлени во Охрид, градот под силно обезбедување

Од синоќа, центарот на Охрид, околу објектите на Секторот за внатрешни работи, е под силно полициско обезбедување, што предизвика коментари и вознемиреност кај граѓаните. Веќе втор ден улицата и паркиралиштата пред СВР Охрид, затворот и пред објектот на охридската противпожарна бригада се блокирани и забрането е паркирање и задржување на возила. Објектите ги обезбедуваат вооружани полицијаци под полна опрема. Надлежните сè уште не...

Тетовските гимназијалци ќе следат настава во старото медицинско училиште

Наставата на македонски наставен јазик за тетовските гимназијалци ќе продолжи привремено да се одвива во двете згради на старото медицинско училиште. Децата во овие објекти ќе почнат да учат откако, најверојатно месецов, ќе заврши нивната реконструкција. Засега средношколците следат предавања во големата сала на Општина Тетово. - Па, тука е лошо за следење настава. Ги нема потребните услови. Нема табла, има само...

Неколку илјади луѓе во Белград протестираат поради Савамала

Неколку илјади луѓе се собраа синоќа пред градското обрание на Белград на протест поради нелегалното уривање објекти во населбата Савамала, заради изградба на проектот „Белград на вода“. Протестот беше одржан под слоганот „Нема страв, нема предавство“, а беше завршен со прошетка низ градските улици до зградата на Вишото јавно обвинителство, кое ни по пет месеци не ја завршило истрагата за случајот...

Од денеска евтина струја од 13 до 15 часот

Од денеска, 1 декември, се враќа евтината тарифа на струјата за просечна потрошувачка на електрична енергија во блок 1 и 2. Со тоа, граѓаните ја добиваат можноста за евтина...