!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Апелација дозволи „бомбите“ да се користат како докази во „Тортура“


Скопје, 29 ноември, 2017 - 13:07 (META) 

Апелацискиот суд денеска на јавна седница донесе одлука дека прислушуваните материјали во предметот „Тортура“ на Специјалното јавно обвинителство, можат да се користат како докази.

„Тортура“ се однесува на случајот со апсењето на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, во кој првообвинет е поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, а второобвинет е поранешниот командант на „Алфите“, Ивица Антевски-Пуки.

Обвинетите се товарат за мачење и за друго сурово, нечовечко постапување и казнување.


Апелација денеска ќе ја соопшти одлуката дали „бомбите“ за „Титаник 2“ ќе станат докази


Скопје, 22 ноември, 2017 - 10:30 (META) 

Апелацискиот суд Скопје денеска треба да ја соопшти одлуката дали „бомбите“ ќе се користат како докази во предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за изборни нерегуларности „Титаник 2“.

На јавна седница во скопскиот Апелациски суд, СЈО ги изнесуваше своите аргументи зошто снимките од прислушуваните разговори треба да бидат вклучени како докази во „Титаник 2“.

Станува збор за две снимки од разговори, од кои во едниот, кој се водел меѓу поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, и Мендух Тачи, се слуша како тие се договараат за гласање по однос на приговори на изборите во ДИК.

Одбраната на обвинетите и обвинетите Мијалков, Тачи, како и поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими, сегашниот член на ДИК, Сашо Срцев, како и петтемина судии од Управниот суд, не дојдоа на вчерашната јавна седница.


Апелација дозволи „бомбите“ да се користат како докази и за „Тенк“


Скопје, 8 ноември, 2017 - 11:23 (META) 

„Бомбите“, осносно прислушуваните разговори за купувањето на луксузниот мерцедес од над половина милон евра, ќе бидат дел од доказниот материјал во судењето за случајот „Тенк“, одлучи Апелацискиот суд.

Во Апелација вчера имаше јавна седница на која претседателката на судот Љиљана Ивановска Шопова и судиите Африм Фидани и Јани Нича, одлучуваа по жалбата на СЈО, Основниот суд Скопје да ги отфрли „бомбите“ како докази во случајот „Тенк“.

На седницата и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска побара „бомбите“ да не бидат користени како докази со образложение дека и била нарушена приватноста. Таа се бранеше со цитирање на пресуди на Европскиот суд за човекови права.

– Само еден мој број е прислушуван 732 дена. Нели е тоа кршење на човековите права – запраша таа.

Апелација одлучи дека бомбите може да се користат и за случаите „Шамари“, „Триста“, „ТНТ“, „Топлик“ и „Тендери“.


Апелациja го прекрши законот и донесе скандалозна одлука, велат од ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 5 август, 2017 - 11:35 (META) 

Скопскиот Апелациски суд го укина решението на Основниот суд во Скопје, со кое беше одлучено нелегално прислушкуваните разговори да не бидат доказ во кривична постапка, а со тоа направи класично прекршување на законот и донесе скандалозна одлука спротивно на правото и спротивно на која било логика и рационално размислување.

Ова денеска на прес-конференција го изјави членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски.

– Со вчерашната целосно нездраворазумска одлука, судот најдиректно го прекрши законот за кривична постапка, кој во член 12, став 2 вели максимално јасно и прецизно дека доказите прибавени на незаконит начин или со кршење на слободите и на правата утврдени со Уставот на Република Македонија, законот и меѓународните договори, како и доказите произлезени од нив, не можат да се користат и врз нив не може да се заснова судската одлука – изјави Илиоски.

Тој додаде дека со ваквата скандалозна одлука на Апелацискиот суд, директно се врши ерозија на правото и на правниот систем во Македонија, додека судството во очите на граѓаните сè повеќе наликува на куклен театар.


Врховен суд денеска ќе ги разгледува жалбите за притворите од „бомбите“


Скопје, 26 јули, 2017 - 9:46 (META) 

Иако требаше да почне вчера, седницата на Врховен суд на која треба да се решава за жалбите на одлуките на Апелациски суд Скопје за притвор за обвинетите Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, ќе биде одржана денеска.

Одбраната на обвинетите се жалеше до Врховниот суд на одлуките на Апелцискиот суд со кои беше прифатено барањето за притвори што го поднесе Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Рокот од 48 часа за одлука по жалбите истекува денеска во 13 часот.

Поранешните функционери на УБК, Грујовски, Јакимовски и Бошковски, се обвинети во предметите „Тврдина“ и „Таргет“ и се товарат за прислушување и за уништување на доказите за прислушувањето.

Претходно Кривичниот суд само им ги одзеде пасошите и им одреди да се јавуваат во суд еднаш неделно, но Апелација ја прифати жалбата на СЈО и ја преиначи одлуката. СЈО побара притвори, образложуваќи дека Грујовски не се појавил на распит, влијаел на сведоци, а во неговиот тефтер имало инструкции за изјавите на сведоците пред СЈО.


Апелација ги разгледува жалбите на СЈО и на Канческа-Милевска


Скопје, 24 јули, 2017 - 11:10 (META) 

Во Апелациски суд – Скопје денеска се одржува јавна седница на која се разгледуваат жалбите за случајот „Тендери“, во кој првообвинета е поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска. Жалби до Апелацискиот суд имаат поднесено и Специјалното јавно обвинителство, кое бара да се поништи одлуката на првостепениот суд и на Канчевска-Милевска да ѝ се одреди притвор, но и обвинетата, која исто така бара поништување на одлуката на Кривичниот суд така што ќе ѝ биде вратен пасошот.

Случајот „Тендери“ што го отвори СЈО се однесува на набавките за дополнителни работи на Музејот на ВМРО. Специјалното јавно обвинителство бараше притвор за Канческа-Милевска, но ѝ беа одредени поблаги мерки, односно на поранешната министерка ѝ беше одземен пасошот. Таа и уште две лица се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување со што е нанесена штета на државниот буџет од 54 милиони денари.

Вчера Апелација ги одби жалбите на СЈО за определување притвор на поранешниот премиер Никола Груевски и на неговите најблиски соработници, но судот донесе одлука да останат без пасоши.


Апелација се прогласи за ненадлежна за прислушуваните материјали


Скопје, 27 октомври, 2015 - 15:42 (META) 

Апелацискиот суд Скопје се прогласи за ненадлежен по жалбите на Обвинителството за користење на прислушуваните материјали и ги врати списите од предметот до првостепениот суд.

Во дописот со кој жалбите се враќаат на надлежно постапување на овој суд се наведува:

„Согласно чл. 93 од ЗКП, кој се однесува на издвојување доказ, е предвидено дека кога врз некој доказ не може да се заснова судска одлука, судија на претходна постапка, по службена должност или по предлог на странките, ќе донесе решение за издвојување на списите најдоцна до завршување на истражната постапка. По подигнување на обвинителен акт, решение за издвојување докази донесува совет за оцена на обвинителен акт. Против ова решение е дозволена посебна жалба по која одлучува повисокиот суд“.

Оттаму велат дека во согласност со одредбите од ставот 5 од членот 25 од Законот за кривична постапка, по жалби против одлуките на судија на претходна постапка одлучува совет од тројца судии.


Апелација утре ќе расправа за „Монструм“


Скопје, 5 јули, 2015 - 16:56 (META) 

Скопскиот Апелациски суд утре ќе расправа за случајот „Монструм“, односно по пресудите за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро.

Одбраната ќе ги образложи своите аргументи и ќе побара укинување на првостепената пресуда.

Ќе се расправа и за едната ослободителна пресуда, која обвинителството претходно ја обжали.

 


„Ровер“ падна на Апелација, притворените излегуваат од затвор?


Скопје, 30 јуни, 2015 - 21:10 (META) 

Судскиот предмет „Ровер“ за убиството на Марјан Тушевски е повторно вратен од страна на Апелацискиот суд, јавува „А1 он“.

Во затворите пристигнала наредба веднаш да се ослободат притворените по овој предмет затоа што веќе се поминати две години од одредувањето на мерката притвор.

Ова единствено не важи за поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, кому му останува во затворот во Идризово уште 11 месеци по првата казна затвор за случајот „Кампања“.


Апелација за два дена треба да одлучи дали Кежаровски останува на слобода


Скопје, 15 февруари, 2015 - 11:52 (META) 

Апелацискиот суд во Скопје најдоцна до вторник треба да се изјасни дали новинарот Томислав Кежаровски ќе остане на условна слобода или ќе мора да се врати в затвор и да ги одлежи преостанати три месеци од затворската казна, пишува „Фокус“.

Апелцискиот суд му ја намали заканата на Кежаровски од четири и пол години на две откако му се пресмета притворот. По намалувањето на казната, на Кежаровски му остана да одлежи уште три месеци.

Кежаровски поднесе барање за условен отпуст бидејќи 90 отсто од казната му е одлежена. Првостепениот суд го прифати неговото барање, но Јавното обвинителство поднесе жалба до повисокиот суд, со што одлуката на првостепениот не може да стане правосилна сè додека повисокиот суд не се произнесе.