!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лаже за амнестијата, за празниот буџет и за јавниот долг


Скопје, 7 јуни, 2017 - 9:37 (META) 

„Лагите на Заев нема да го подобрат стандардот на граѓаните. Тие очекуваат од него да ги исполни ветувањата што ги даде пред избори, а не со манипулации и со дезинформации да ги дефокусира од обврските што ги презеде“, велат од ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение.

Заев лажеше дека кој било од ВМРО-ДПМНЕ во разговорите со СДС побарал каква било амнестија, реагираат од опозициската партија на изјавата на премиерот Зоран Заев во интервјуто за националниот јавен сервис МРТВ, дека било побарано амнестирање на врхушката на поранешната владејачка партија, но дека тоа било одбиено.

„Човек што е двапати аболиран за криминал, веројатно со ваквите дезинформации сака да си подготви терен и за трета амнестија за случајот „Поткуп“. ВМРО-ДПМНЕ и досега повеќепати демантираше дека воопшто се разговарало со Заев на оваа тема“, реагираат од партијата.

Од партијата велат дека неточни се тврдењата на Заев дека во буџетот се останати само шест милиони евра и дека јавниот долг ја наминал ликвидност на буџетот.

„Неговиот министер за финансии се пофали дека на 5 јуни се исплатени околу 77 милиони евра од буџетот на име на субвенции, стипендии и пензии. Вистината е дека новата Влада на СДС во буџетот доби 130 милиони евра, освен ако Заев не сакаше несвесно да признае дека 124 милиони евра мистериозно исчезнале. Заев лажеше дека јавниот долг надминувал 50 отсто од БДП, а дека скриениот долг изнесувал повеќе од милијарда евра. Фактичката состојба гласи дека јавниот долг на 30 април 2017 година изнесувал 45,9 отсто. Со овие паушални бројки и лаги, Заев и практично го загрозува кредитниот рејтинг на Република Македонија и ризикува кредиторите во иднина да бараат повисоки каматни стапки“, стои во демантот, во кој се додава дека граѓаните од Заев не очекуваат лаги и манипулации, туку очекуваат да ги исполни изборните ветувања.


Неумесно е Иванов да бара милост од Собранието за тепачите на пратениците


Скопје, 19 мај, 2017 - 10:47 (META) 

Изјавата на шефот на државата, Ѓорѓе Иванов, во која тој практично се заложи Собранието да направи амнестија на осомничените и на обвинетите за крвавиот инцидент во Собранието на 27 април, „Вистиномер“ ја смета за несоодветна и ја оценува за недоследна.

„Иванов, барајќи од новиот собраниски состав – новото Собрание „да им помогне на луѓе кои ги завела толпата, кои се повеле од емоции“, свесно го минимизира срамниот инцидент во Собранието. Притоа, ја намалува тежината на стореното злодело кон пратениците, новинарите, полицајците, а првенствено кон Собранието како институција“, појаснува „Вистиномер“.

Според „Вистиномер“, Иванов, всушност, го релативизира и тепањето и обидот за уривање на Собранието како претставнички дом на граѓаните и како носител на законодавната власт. „Тој со невидена леснотија им простува на тепачите и сугерира истото да го направи и Собранието!“, се констатира во анализата на „Вистиномер“.

„Само, во конкретниот случај не станува збор за „луѓе кои ги завела толпата и се повеле од емоции“, туку за луѓе кои свесно дошле да тепаат! Како може некого да го „завела толпата“, ако тој дошол „подготвен“ со качулка?!“, прашува „Вистиномер“.

(Целиот текст од „Вистиномер“ можете да го прочитате и да го преземете ТУКА)


Иванов: Ако можеле да се амнестираат воени злосторници, зошто не и луѓе заведени од толпа


Скопје, 17 мај, 2017 - 20:34 (META) 

„Ако имаат доблест новите пратеници во новиот состав на Собранието, ако сакаат да влијаат на смирување на општеството и да покажат акт на добра волја и на помирување, нека го направат тоа што беше направено по конфликтот во 2001 година. Тогаш знаеме дека Собранието амнестираше воени злосторници. Ако можеле воени злосторници да се амнестираат, зошто да не им се помогне на луѓе кои ги завела толпа или луѓе кои учествувале во нешто што е повеќе израз на емоции“, рече претседателот Ѓорге Иванов во интервјуто во емисијата „Само вистина“ на телевизија „Канал 5“.

Во однос на доделувањето на мандатот, Иванов изјави дека е чекор кон надминување на длабоката политичка криза која трае повеќе од две години.

„Со денешниот ден, создаваме преседан за идните мандатари да не бидат уценувани, да не бидат условувани, да не бидат под притисок за прашања за кои не може да се разговара, а тоа се унитарноста и независноста на државата, територијалниот интегритет и суверенитет. Ниеден акт не може да ја доведе државата во подредена состојба и зависност од друга држава. Тоа се состои во денешната изјава на господинот Зоран Заев. Тоа ќе биде позитивен случај за сите идни мандатари, да не бидат доведени во позиција некој друг да ги уценува“, рече претседателот Иванов, меѓу другото, во интервјуто.


Од ВМРО-ДПМНЕ негираат дека барале или ќе бараат амнестија


Скопје, 2 мај, 2017 - 15:03 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ со соопштение реагираше на интервјуто на Зоран Заев за „Дојче веле“, порачувајќи дека партијата ниту барала ниту ќе бара амнестија. Заев во интервјуто рече дека тоа што го прави Груевски, „го прави за да се пазари за амнестија“, но дека амнестија нема да има.

„Зоран Заев не може да сфати дека некој искрено ја сака Македонија и дека некој искрено и чесно се бори за одбрана на државните и на националните интереси. Кај него сè е предмет на пазарење и на преговарање. Затоа Заев лаже и клевети. ВМРО-ДПМНЕ ниту барала амнестија, ниту има причина да бара амнестија. ВМРО-ДПМНЕ секогаш била на страна на народот и на државата. Тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и криминалецот Заев“, порача партијата.


Заев: Груевски се пазари за амнестија, ама амнестија нема да има


Скопје, 2 мај, 2017 - 11:09 (META) 

Oва што го прави Груевски, го прави за да се пазари за амнестија, но амнестија нема да има, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „Дојче веле“, како одговор на прашањето дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ директно или индиректно барал гаранции за негова и за амнестија на одредени лица од неговото најблиско партиско и семејно опкружување.

– Да, ова што го прави Груевски, го прави за да се пазари за амнестија. Амнестија нема да има. По сè што слушна јавноста што сè правел, Груевски ќе оди на суд. Ќе има независен судски систем, судот ќе ја цени неговата вина. Но, бегање од соочување со правдата нема. Ветив на граѓаните, Македонија ќе биде правна држава и правдата ќе важи еднакво за сите – вели Заев.

Лидерот на СДСМ вели дека новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, ќе испрати официјално известување до претседателот на државата, Ѓорге Иванов, дека има демократски формирано легитимно парламентарно мнозинство и дека тој е должен да го даде мандатот за формирање влада.

На прашањето дали очекува втора рунда насилство, бидејќи постојат сериозни индикации дека нема да се дозволи мирен трансфер на власта, Заев вели дека нема да им го дозволат сценариото.

– Со таа група околу Груевски, никој не може да биде на чисто во однос на тоа што планираат. Но, јас знам што ние нема да дозволиме. Нема да им го дозволиме сценариото. Мудро, со почитување на деловникот, Уставот и на законите, со смиреност, и наша и на граѓаните, со поддршката и од домашната, но и од меѓународната јавност, ќе ја реализираме нашата обврска за избор на новата влада на граѓаните. На крајот, видовте каква зрелост покажаа и самите граѓани, кои ја препознаа намерата на овој разулавен режим во заминување и не се вовлекоа во провокациите – додава Заев.


Асад: Кој ќе го положи оружјето ќе биде амнестиран


Дамаск, 28 јули, 2016 - 13:19 (META) 

Сирискиот претседател Башар ал Асад им понуди амнестија на бунтовниците кои во наредните три месеци ќе го положат оружјето и ќе се предадат на властите.

Асад потпиша декрет и повика сите притвореници да бидат ослободени.

Оваа понуда следува откако рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, објави дека владата на неговата земја и Сирија денеска ќе почнат голема хуманитарна акција во Алепо за да им помогнат на граѓаните кои станале заложници на терористите.

Шојгу рече дека руската и сириската војска воспоставиле три коридори за цивилите да можат да го напуштат градот.

Четвртиот коридор ќе биде отворен за екстремистите кои сакаат да го положат оружјето, соопшти Шојгу.


СДСМ: Не учествувајте во ново противзаконско задолжување


Скопје, 18 јули, 2016 - 14:00 (META) 

Никола Груевски и неговите послушници очигледно немаат намера да се откажат од извршувањето на најголемото финансиско злосторство и со глава в ѕид се обидуваат да им натоварат нов незаконски долг од 650 милиони евра на граѓаните и на идните генерации, велат од СДСМ во соопштение до јавноста.

Од паријата порачуваат дека никој нема да биде амнестиран за своите постапки во евентуалното ново противзаконско задолжување на граѓаните.

– Од јули 2014 година до денес, ова е третпат Груевски да ги задолжува граѓаните со еврообврзница. При секое издавање, образложението е дека средствата ќе се користат во наредните две до три години. Груевски и Миноски повторно лажат, бидејќи со ребалансот на буџетот во ставката депозити, не планираат да пренесат средства во 2017 година – се додава во соопштението на СДСМ.

Оттаму потсетуваат дека со издавањето на еврообврзница со веќе почнатата процедура ги кршат Законот за Влада, Законот за јавен долг, Законот за буџет и Кривичниот законик на РМ.

– Ги повикуваме уште еднаш сите раководни лица кои се инволвирани во издавањето на еврообврзницата, по досегашната постапка, да ја преиспитаат својата одлука. Еврообврзницата не се издава за исплата на плати, пензии, субвенции и на социјални трансфери. Граѓаните треба да бидат спокојни. Средства за редовните трансфери има и ќе има. За тие цели пари во буџетот се обезбедени, дури и без ребаланс.Овие 650 милиони евра, на товар на граѓаните, ѝ се потребни на власта за криминалните проекти, од кои корист има само Никола Груевски, и за предизборна корупција – велат оттаму.

СДСМ ги повикува Владата и Министерството за финансии, транспарентно да ја објават состојбата на државната каса и да признаат дека нема потреба од толкаво задолжување.


Берлин: Со амнестијата, Иванов го прекрши Договорот од Пржино


Берлин, 20 април, 2016 - 17:44 (META) 

Македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, со амнестијата за политичарите и за нивни соработници го прекрши Договорот од Пржино, оценува официјален Берлин, објави „Утрински весник“.

Портпаролот на германското МНР, Мартин Шефер, одговарајќи на новинарско прашање, денеска објасни дека Берлин веќе подолго време со загриженост го следи развојот на настаните во Македонија.

„Германската влада е многу загрижена поради состојбата во Македонија. Во Македонија работите веќе подолго време не одат добро. Од почетокот на политичката криза, германската влада е многу ангажирана заедно со Европската комисија да посредува во потрага по компромис. Сето време цврсто ја поддржуваме мисијата на еврокомесарот Јоханес Хан, кој изрази особена загриженост поради најновиот развој на политичката криза по одлуката на претседателот Иванов да прогласи амнестија за лица за кои Специјалното обвинителство би можело да поведе постапка и со тоа ризикуваше да го урне тешко постигнатиот договор меѓу власта и опозицијата“, вели Шефер.

Тој вели дека во оваа фаза е тешко да се каже што ќе се случи и дали постојат услови за да се одржат избори за шест недели и дали ќе ги признаат.


Заев со второ писмо го известува Иванов дека не прифаќа аболиција


Скопје, 16 април, 2016 - 17:00 (META) 

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, му испрати второ писмо на претседателот Ѓорге Иванов, во кое му соопштува дека ниту бара, ниту прифаќа аболиција.

Ова писмо на Заев следува откако претседателот Ѓорге Иванов во обраќање пред јавноста соопшти дека не ја повлекува одлуката за аболиција со која се опфатени 56 политичари и блиски соработници.

– Не сме сите исти и не сме криминалци. Јас сум невин и својата невиност ќе ја докажам на суд, низ соодветна процедура. Не сакам вооопшто да бидам аболиран, ниту помилуван. Не дозволувам да бидам ставен во ист кош со вистинските криминалци во власта – се вели во писмото на Заев.

Тој бара веднаш да бидат поништени одлуките за помилување од 12 април и Иванов да поднесе неотповиклива оставка на функцијата, која,, како што пишува во писмото, е „узурпирана на недемократски и наместени избори“.

Заев укажува дека одлуките за помилување, претседателот ги донел надвор од законските норми, без да има законска основа за тоа.

– Членот 11 од Законот за помилување од 1993 година, на која се повикувате, веќе не е на сила – пишува Заев во писмото.

Лидерот на опозицијата, го потсети Иванов дека во Собранието е иницирана постапка за негова одгворност, која била потпишана од 53 пратенции, а незадоволството го искажаа и голем број граѓани кои неколку дена протестираат на улиците низ повеќе градови.


Иванов: Не ја повлекувам одлуката, странците да внимаваат како се однесуваат


Скопје, 15 април, 2016 - 16:25 (META) 

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, денеска при новото браќање до јавноста, уште еднаш повтори дека не ја повлекува одлуката за аболиција со која се опфатени 56 политичари и блиски соработници.

– Цврсто сум убеден дека таквата одлука ќе опстане. Останувам на истата, а секој што смета дека сум му одзел право или сум му направил лоша услуга и сака својата невиност да ја докаже пред судовите, го повикувам да поднесе барање за поништување на одлуката која се однесува на него. Кога ќе ги добијам барањата, ќе повикам правни експерти за да го разгледаме барањето. Партиите и нивните функционери ги користат институциите како средства за притисок. Безбедносните институции се блокирани и се соочуваат со опасност да не можат да одговорат на барањата, на Специјалното јавно обвинителство му треба време за своите истраги. Меѓународната заедница да помогне во исполнување на договореното. Институциите да овозможат слободни, фер и демократски избори. Ги охрабрувам сите кои имаат јавни функции, судии, обвинители, полициски службеници да не подлегнат на притисоците без разлика од кого и да доаѓаат – изјави Иванов.

Тој ги повика преставниците на меѓународната заедница да внимаваат на своето однесување и постапки, затоа што, како што рече, можат да бидат погрешно разбрани.

Тој рече дека очекува распишаните избори на 5 јуни да бидат вовед во ново поглавје во македонската историја.