!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Силен земјотрес на Филипини


       
Манила, 11 август, 2017 - 9:43 (META) 

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди северниот филипински остров Лузон, а потресот се почувствувал и во Манила.

Епицентарот на потресот бил на длабочина од 168 километри, на 47 километри северозападно од Лузон, соопшти Американскиот геолошки завод.

Нема извештаи за евентуални жртви во потресот. Во Манила е наложена евакуација на објектите и на училиштата.
Филипини се наоѓа на геолошки активниот пацифички огнен прстен, поради што земјотресите се чести.