This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Thu May 24 0:02:10 2018 / +0000 GMT

Гутереш: Раселувањето на Рохинџа-муслиманите е етничко чистење
Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш, денеска ги повика властите во Мјанмар да ги прекинат воените операции и да стават крај на насилството кон муслиманите Рохинџа, нагласувајќи дека целата ситуација го дестабилизира регионот.

Гутереш истакна дека раселувањето на речиси една третина од вкупната популација на муслиманскиот народ Рохинџа во Мјанмар може да се нарече етничко чистење.

Околу 370.000 муслимани Рохинџа изминатите неколку дена побегнаа од Мјанмар во Бангладеш.

„Хуманитарната ситуација е катастрофална“, изјавил Гутереш и побарал од меѓународната заедница помош за раселените во храна, лекови и вода.
Post date: 2017-09-13 19:28:34
Post date GMT: 2017-09-13 17:28:34
Post modified date: 2017-09-13 20:25:39
Post modified date GMT: 2017-09-13 18:25:39
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com