fbpx
Таг: Антонио Гутереш

таг: Антонио Гутереш

ОН: Израелскиот напад во Рафах може да доведе до „масакр“

Израел беше остро критикуван од неколку страни, меѓу кои Обединетите нации, Обединетото Кралство и САД, за воздушните напади во градот Рафах, град со површина од 64 квадратни километри, во кој моментално се сместени 1,5 милиони Палестинци, односно речиси целото население на Газа, пренесува Би-би-си. Дипломатот Мартин Грифитс од Обединетите нации (ОН) предупреди дека проширување на досегашната офанзива во Рафах би...

Израел и Хамас договораат примирје

Израел и Хамас наводно преговараат околу 30-дневно примирје, кое би вклучувало размена на затвореници, велат извори за Ројтерс. Ова би било второто примирје од почетокот на војната во Газа. Првото примирје меѓу Изарел и Хамас се случи претходната година и траеше од 23 до 30 ноември. Тогаш Израел ослободи 150 палестински затвореници, а Хамас ослободи 50 од заложниците кои ги...

Советот за безбедност на ОН ќе заседава за Газа, ОН предупредува на нови раселувања

Откако генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш се повика на членот 99 од Повелбата на ОН, Советот за безбедност денеска ќе треба да заседава за состојбата на Блискиот Исток, јавува весникот Гардијан. Гутереш бара хуманитарен прекин на огнот во Газа за да се спречи катастрофа со потенцијално неповратни импликации за Палестинците, но и за целиот Блиски Исток. Тој го...

Претседателот Пендаровски во Њујорк ја одликуваше ООН со Орден на Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Генералното собрание на ОН, вчера попладне во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации (ООН) со Орден на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски му го врачи одликувањето на Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, кое се доделува за големата помош и поддршка на ОН при справувањето со последиците од катастрофалниот скопски земјотрес...

Пеколна ноќ во Харкив, од руското гранатирање загинаа девет цивили и 35 се повредени

Харкивскиот регион минатата ноќ се соочи со најинтензивно гранатирање од почетокот на руската инвазија врз Украина. Во нападите се погодени станбени објекти, при што животот го загубија најмалку девет цивили, а 35 лица се повредени меѓу кои и три деца, пренесува Укринформ. Во неколку наврати од 21:30 часот вечерта до рано утринава, извршени се ракетни напади од руските сили врз...

ОН бара пристап за инспектори во нуклеарната електрана во Запорожје, борбите продолжуваат

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш упати апел на меѓународните инспектори да им биде овозможен пристап во нуклеарната електрана во Запорожје, која е под руска окупација од изминатава пролет, јавува Гардијан. Гутереш изјави дека било каков напад врз нуклеарната електрана е самоубиствен чин. Гранатирањата од двете страни во конфликтот продолжија и во изминатово деноноќие. Украинските власти информираа дека...

Шефот на ОН ги осуди нападите врз цивили за време на неговата посета на Украина

Шефот на Обединетите Нации, Антонио Гутереш по првиот руски напад врз Кијив откако силите на Москва се повлекоа пред неколку недели ја опиша Украина како „епицентар на неподнослива болка и страдање“, пренесе Асошиејтед Прес. Русија нападна цели низ цела Украина во четвртокот, вклучително и нападот врз Кијив каде погоди станбена висококатница и друга зграда и рани 10 лица, меѓу кои...

Конференција на Обединетите нации: Иако Јемен не е дел од главните наслови, не смееме да заборавиме на војната таму

Генералното собрание на Обединетите нации одржа вирутелна конференција со цел повторно да ги потсети своите членови за воената состојба во Јемен што непрекинато трае веќе седум години. „Можеби Јемен се повлече од главните наслови, но човечкото страдање на народот таму е сè уште присутно. Војната во Јемен трае 7 години, луѓето се соочуваат со смрт, глад, терор, уништување, поделби и...

Климатскиот извештај на ОН ќе биде засенет од руската инвазија на Украина

Со објавувањето на отрезнувачкиот климатски извештај на Обединетите нации во понеделник, постои загриженост дека ќе биде засенет од руската инвазија на Украина, објави Ројтерс. Извештајот – опишан од генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш како „атлас на страдање“ – повикува на заеднички напори од страна на владите да се подготват за потопол свет. I've seen many reports, but nothing like the...

Гутереш до Путин: Во име на човештвото, вратете ги вашите сили назад во Русија

Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН) Антонио Гутереш апелираше до рускиот претседател Владимир Путин да ги запре своите сили, додавајќи дека рускиот напад на Украина е најтажниот момент во неговиот петогодишен мандат. „Претседателу Путин, запрете ги вашите сили од нападот на Украина. Дајте му шанса на мирот. Премногу луѓе веќе загинаа“, изјави тој отворајќи ја итната седница на Советот за...

Пендаровски-Гутереш: Деблокадата на евроинтегративниот процес е од интерес за стабилноста

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк остварил средба со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, информираат од Кабинетот на претседателот. На средбата биле разменети мислења за севкупните активности на Република Северна Македонија во рамки на Обединетите нации, како и за улогата на организацијата во справувањето со глобалните прашања. „Во тој...

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на Обединетите нации

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што се одржува на тема „Градење отпорност преку надеж - опоравување од Ковид-19, одржливо обновување, одговор на потребите на планетата, почитување на правата на луѓето и ревитализација на Обединетите нации“. Обраќањето на претседателот Пендаровски е предвидено на сесијата што...

Бајден организира дводневен климатски самит, САД ветуваат кратење на емисиите за 50 отсто до 2030 година

Речиси 40 лидери од целиот свет, учествуваат на дводневниот климатски самит што го организира американскиот претседател Џо Бајден. На онлајн-настанот што се одржува под покровителство на Белата куќа ќе се обратат францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон, како и коосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс. САД и нејзиниот претседател Џо Бајден ветија дека до 2030 година ќе ги...

Гутереш: Корона вирусот доведе до најголемото пореметување на образованието во историјата

Светот се соочува со генерациска катастрофа, која би можела да доведе до губење на незамислив човечки потенцијал, да ги подрие децениите на напредок и да ги засили вкоренетите нееднаквости, откако корона вирусот доведе до најголемото пореметување на образованието во историјата, порача Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во видео обраќање на почетокот на кампањата на ОН, „Да ја спасиме...

СЗО предупреди на закана од глобална криза по менталното здравје предизвикана од корона вирусот

Директорот на одделот за ментално здравје при Светската здравствена организација (СЗО), Девора Кестел предупреди дека на светот му се заканува глобална криза по менталното здравје предизвикана од пандемијата на корона вирусот. Кестел изјави дека психолошките проблеми може да произлезат од наметнатата изолација, стравот, несигурноста, како и сиромаштијата која може да претстои поради загубата на работните места. Најранливи групи за ментални заболувања,...

Заев и Гутереш: Северна Македонија е синоним за победа на дипломатијата и дијалогот

Премиерот Зоран Заев на маргините на 74 - тото Генерално собрание на ОН се сретнал со Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, информираат од владината прес - служба. Македонскиот премиер посебна благодарност на средбата искажал за  признанието за важноста на Преспанскиот договор во Годишниот извештај на Генералниот секретар на ОН, Гутереш.  Во извештајот, договорот со Грција бил оценет како...

Гутереш ги повика граѓаните на двете земји заедно да го придвижат процесот напред

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш во писмена изјава го поздрави договорот кој што го постигнаа Македонија и Грција за решение на спорот за името. Тој ги поздрави сите засегнати страни за нивната решеност да му стават крај на долготрајниот спор и за покажаното лидерство. Гутереш им честиташе на сите кои што конструктивно учествуваа во напорите што доведоа до...

Коѕиас во посета на САД на средби со Помпео, Болтон и Гутереш

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас од денеска е во посета на САД каде ќе се сретне со американскиот државен секретар, Мајк Помпео, со советникот за национална безбедност, Џон Болтон и со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, Според грчките медиуми, преговорите за името ќе бидат една од темите на агендата разговори на средбите на Никос Коѕиас. Според официјалната...

Фицо: Балканот повторно гори, потребна му е европска перспектива

Важно е на некои држави од Балканот да им се понуди европска перспектива, изјави во Њујорк словачкиот премиер, Роберт Фицо по разговорите со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. - Балканот повторно гори, неопходна е европска перспектива. Во спротивно нервозата во регионот ќе продолжи да расте – рече Фицо. Тој со Гутереш разговарал и за словачкиот проект чија цел е да...

Гутереш повика на воздржаност во Зимбабве

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш ја повика Зимбабве на воздржаност после излегувањето на војската на улица во главниот град на земјата. Тој повика на мир, избегнување на насилство и воздржаност. -Да се сочуваат основните права, меѓу кои и слободата на говор и собирање е од витално значење – оцени Гутереш. Во изјавата на Гутереш се вели дека полтичките разлики треба...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...