Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас од денеска е во посета на САД каде ќе се сретне со американскиот државен секретар, Мајк Помпео, со советникот за национална безбедност, Џон Болтон и со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш,

Според грчките медиуми, преговорите за името ќе бидат една од темите на агендата разговори на средбите на Никос Коѕиас.

Според официјалната програма, Коѕиас денеска ќе се сретне со новиот американски државен секретар, Мајк Помпео, со кого ќе разговара за билатерална соработка и прашања што се од регионален интерес со акцент на Блискиот исток. Утре Коѕиас ќе се сретне со Болтон, а во среда со Гутереш.

Весникот „Елефтерос Типос“ пишува дека Коѕиас започнува маратонски дипломатски активности во траење од речиси две седмици.

Од САД, тој, според весникот, ќе замине за Брисел, а оттаму за Германија.