fbpx
Таг: Етничко чистење

таг: Етничко чистење

Почна егзодус на Ерменците од Нагорно Карабах

Голем број етнички Ерменци денеска ги напуштаат своите живеалишта во енклавата Нагорно Карабах, која Азербејџан ја прогласи за своја територија, упатувајќи се кон Ерменија. Неколку илјади луѓе досега влегле во Ерменија, јави Би-Би-Си. Тие почнаа да се упатуваат кон Ерменија, откако владата на оваа земја вчера објави план за преселување на луѓето што се оставени без кров над главата во...

Гутереш: Раселувањето на Рохинџа-муслиманите е етничко чистење

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш, денеска ги повика властите во Мјанмар да ги прекинат воените операции и да стават крај на насилството кон муслиманите Рохинџа, нагласувајќи дека целата ситуација го дестабилизира регионот. Гутереш истакна дека раселувањето на речиси една третина од вкупната популација на муслиманскиот народ Рохинџа во Мјанмар може да се нарече етничко чистење. Околу 370.000 муслимани Рохинџа...

Москва: Неосновани се тврдењата на Турција за етничко чистење

Москва ги отфрли обвиненијата на Турција дека спроведува етничко чистење на противниците на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад. Портпаролката на министерството за надворешни работи, Марија Закхаровам изјави дека обвиненијата се неосновани. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу еден ден претходно изјави дека Русија се обидува да изведе етничко чистење на северот на Сирија, во подрачјето Латакија, за да ги протера локалните Туркмени и...

Давутоглу ја обвини Русија дека спроведува кампања за етничко чистење во Сирија

Ахмет Давутоглу, премиерот на Турција, денеска ја обвини Русија дека спроведува кампања за етничко чистење во Сирија и помага во зајакнувањето на џихадистите од Исламска држава. – Русија се обидува етнички да ја исчисти северна Латакија за да протера припадници на турската и на сунитската популација кои немаат добри односи со сирискиот режим - изјави Давутоглу. Турските власти наведуваат дека руските...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...