This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Sat Jan 19 4:02:42 2019 / +0000 GMT

Димитров утре и задутре во официјална посета на Берлин
Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров денеска и утре ќе биде во посета на Берлин, каде што треба да се сретна со својот германски колега Хајко Мас.

Како што информираат од министерството за надворешни работи, Димитров ќе се сретне со советникот за надворешна политика на германската канцеларка, Јан Хекер, а ќе го посети и германскиот Бундестаг, каде што ќе се обрати пред членовите на Комисијата за европски прашања.

Ова е првата меѓународна активност на шефот на македонската дипломатија откако вчера премиерот Зоран Заев објави дека со грчкиот колега Алексис Ципрас формулирале договор за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција. Димитров во последната половина година беше македонскиот преговарач во процесот под покровителство на ОН.

Post date: 2018-06-13 13:43:00
Post date GMT: 2018-06-13 11:43:00
Post modified date: 2018-06-13 13:43:00
Post modified date GMT: 2018-06-13 11:43:00

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com