!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Бомбашки напад во турскиот град Кајсери,13 загинати и 48 повредени


       
Кајсери, 17 декември, 2016 - 11:22 (META) 

Тринаесет лица загинаа, а повеќе од 48 се повредени откако автомобил експлодира во близина на автобуска станица во близина на универзитетот во турскиот град Кајсери.

Како што јавуваат турските медиуми, автомобилот бомба експлодирал во момент кога покрај него поминувал автобус, кој превезувал цивили и воени лица кои не биле на должност.

Возила на итната медицинска помош веднаш се упатиле на местото на несреќата, а полицијата го блокирала целиот реон и врши истрага.

Засега никој не ја презел одговорноста за нападот.