fbpx

Бомбашки напад во турскиот град Кајсери,13 загинати и 48 повредени

-

Тринаесет лица загинаа, а повеќе од 48 се повредени откако автомобил експлодира во близина на автобуска станица во близина на универзитетот во турскиот град Кајсери.

Како што јавуваат турските медиуми, автомобилот бомба експлодирал во момент кога покрај него поминувал автобус, кој превезувал цивили и воени лица кои не биле на должност.

Возила на итната медицинска помош веднаш се упатиле на местото на несреќата, а полицијата го блокирала целиот реон и врши истрага.

Засега никој не ја презел одговорноста за нападот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Увезено, па вратено српско млеко со афлатоксин ги скара опозицијата и Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека на 21 септември во земјава биле увезени преку 20 тони српско млеко, кое било пуштено во промет, иако содржело афлатоксин М-1 над максимално дозволените граници,...