fbpx

Земјотрес со епицентар во Албанија почувствуван и во Македонија

Земјотресот се случил во 22 часот и 44 минути, а епицентарот се наоѓал 97 километри југозападно од Скопје

-

Земјотрес со магнитуда од 3,1 степен според Рихтеровата скала вчеравечер регистрирала Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Земјотресот се случил во 22 часот и 44 минути, а епицентарот се наоѓал 97 километри југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија. Според информациите на Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот бил почувствуван во југозападните делови од Македонија.

И Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар синоќа објави дека бил почувствуван земјотрес со епицентар 7 километри јужно од Дебар. Земјотресот се случил на длабочина од 8 километри.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...