fbpx

Вучиќ: Ако загубам на претседателските избори нема да бидам премиер

-

Српскиот премиер на Александар Вучиќ соопшти дека во случај да биде кандидат на претседателските избори во Србија и да изгуби нема да се врати на премиерската функција.

– Тоа се подразбира. Доколку одам на избори и загубам, невозможно е да останам премиер, рече Вучиќ за РТС одговарајќи на прашањето дали ќе биде премиер доколку загуби на претседателските избори.

Тој додаде дека во случај на пораз ќе работи нешто друго, но оти ќе продолжи да се бори за Србија на некој друг начин.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...