Во воздушен напад на северот на Јемен загинаа 29 лица, а повредени се уште 17, соопштија извори блиски до шиитските бунтовници.

Агенцијата „Саба“, која ја контролираат бунтовниците, ја обвини Саудиска Арабија која ја предводи арапската коалиција против шиитите, дека е одговорна за бомбардирањето.

Според истиот извор, сите жртви се цивили, но болнички извори не ги потврдуваат информациите.

Во нападот е погоден пазар во местото Сахар, во провинцијата Саада, која е упориште на шиитските бунтовници.

Во Јемен војуваат меѓународно признаената влада и шиитските бунтовници, сојузници на поранешниот претседател Али Абдулах Салех, поддржуван од Иран.