fbpx

Во пет пожари во Кејптаун загинаа девет лица

-

Девет лица загинаа во пожари што изминатиот викенд го зафатија јужноафриканскиот град Кејптаун, а помеѓу жртвите се и две девојчиња, соопштија официјални лица.

Околу 1.500 луѓе останале без дом откако во текот на викендот, пет одвоени пожари го зафатија крајбрежниот град во Јужна Африка, изјави портпаролот на пожарникарската служба, Тео Лејн.

Тој изјави дека првиот пожар избил во петокот, на 25 декември, а три пожари наредниот ден во раните утрински часови. Петтиот пожар избил во неделата.

Сè уште не се познати причините за избивањето на пожарите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...