fbpx

Таравари победи во Гостивар, кандидатите на ДУИ станаа градоначалници во Кичево и Струга

-

Кандидатот на Алијанса на Албанците и Алтернатива, Арбен Таравари победи во вториот круг од изборите во Гостивар, додека кандидатите на ДУИ во Кичево и Струга се пред победа за градоначалничките места во овие два места.

Досегашниот градоначалник на Гостивар Таравари прогласи победа. Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК), на пребројани 99,89 отсто од гласовите, Арбен Таравари освоил 18.664 гласови (57,79 отсто), додека противкандидатот на ДУИ Невзат Бејта добил 12.943 гласови (40,07 отсто).

Во Струга, на преброени 88,32 отсто од гласовите, Рамис Мерко од ДУИ освои 12.076 гласови (51,86 отсто), додека Идри Истрефи од Алијанса на Албанците и Алтернатива ја доби довербата на 10.322 гласачи (44,33 отсто).

Во општина Кичево, досега се преброени 84,14 отсто од гласовите, Фатмир Дехари од ДУИ освои 10.843 гласови (52,82 отсто), додека Александар Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ доби 9.147 гласови (44,56 отсто). Кандидатот Дехари вечерва прогласи победа.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download huawei firmware
Download WordPress Themes Free
free online course