fbpx
Таг: локални избори 2021

таг: локални избори 2021

Трајко Славески избран за претседател на Советот на град Скопје

Поранешниот министер за финансии и предводникот на советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Славески денеска беше избран за нов претседател на Советот на град Скопје. Зад неговиот избор застанаа 26 советници од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса за Албанците и Алтернатива и ЛДП/ДОМ. Неговиот избор не го поддржаа советниците од СДСМ, ДУИ и Зелен хуман град. И покрај тоа што...

До 13 часот во Дебар гласале 17.19 проценти од гласачите, прифатени се 8 приговори

На вториот изборен круг за градоначалник на општината Дебар од пристигнатите податоци од 49.49% од избирачки места, до 13 часот излезноста на гласачите изнесува 17.19%, соопшти Државната изборна комисија. На 27 избирачки места право на глас имаат вкупно 19211 гласачи. До 13 часот поднесени се осум приговори за заштита на личното избирачко право. Сите осум приговори се прифатени. Изборните набљудувачи на ЦИВИЛ...

Данела Арсовска ја презеде градоначалничката функција од Петре Шилегов

Во просториите на Град Скопје денеска се одржа примопредавање на функцијата градоначалник при што победничката кандидатка Данела Арсовска ја презеде функцијата од Петре Шилегов. Таа ќе биде првата жена која ќе раководи со главниот град од осамостојувањето до денес, како и прва градоначалничка по 73 години откако Вера Ацева била избрана на оваа функција во далечната 1948 година. Арсовска на...

Родова еднаквост во политиката: Од зборови да се прејде на дела, ред е на мажите да престанат со опструкции

По 73 години откако Вера Ацева беше првата градоначалничка на Скопје во далечната 1948, денеска Данела Арсовска официјално ќе почне да ја врши својата функција. Таа и градоначалничката на Старо Нагоричане, Жаклина Јовановска ја добија довербата на гласачите, кои на овие локални избори, од вкупно 297 кандидати за градоначалници, имаа можност да гласаат само 26 жени. Според активистките за правата...

Локални избори: Чекори наназад за женската застапеност, дали квотите се решение за овој проблем?

Иако родовата еднаквост е на агендата и „приоритетите“ на политичките партии, сепак не може да се каже дека истото се спроведува во пракса. Ова го покажуваат резултатите од локалните избори годинава, при што само две жени успеаја да победат за да ги водат општините, пишува Порталб.мк. Застапеноста останува под минимумот, и дали ова значи дека треба да се постават загарантирани...

ДИК: Поднесени се вкупно 23 приговори од партиите за гласањето во вториот круг

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека заклучно со вчерашниот ден, до ДИК поднесени се вкупно 23 приговори за постапката за гласање и постапката за сумирање и утврдување на резултатите, и тоа: - седум приговори од политичката партија ТМРО, кои се однесуваат на избирачките места 1156, 1178, 1157, 1182, 1183, 1176 и 1181 во општина Старо Нагоричане, - седум приговори од Коалицијата предводена...

Ревизорите бараат учесниците на изборите до 4 ноември да достават извештај за трошоците во кампањата

На веб-страницата на Државниот завод за ревизија (ДЗР) засега се објавени само седум извештаи, а до ревизорите најдоцна до 4 ноември сите учесници во изборната кампања треба да достават Извештај со спецификација на трошоците за приходите и расходите на трансакциската сметка за изборната кампања. Овој извештај до ревизорите треба да го покрие периодот од денот на отворањето на трансакциската сметка...

САД ќе продолжат да соработуваат со Владата по оставката на Заев

САД очекуваат да ја продолжат соработката со Северна Македонија во областите од заеднички интерес, соопшти Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски јазик, одговарајќи на прашањето за коментар по најавата за оставка на премиерот Зоран Заев по вториот круг на локалните избори во неделата. „Американската амбасада ги следи настаните по вториот круг локални избори, вклучувајќи ја и најавата за...

ОДИХР: Во вториот круг на изборите негативна реторика и наводи за притисок врз гласачите

Вториот круг локални избори во Северна Македонија беше во натпреварувачки дух, изборната администрација вложи напори да одговори на некои процедурални недостатоци од првиот круг. Меѓутоа, негативната реторика и наводите за притисок врз гласачите и кандидатите продолжија да имаат негативно влијание на изборите, според денешната изјава на меѓународните набљудувачи од Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР). Во...

Помалите партии од власта против ново парламентарно мнозинство и избори, и ДУИ се противи на оставката на Заев

Помалите партии ЛДП, ДОМ и ДПА, кои настапија самостојно на локалните избори, денеска најавија дека нема да поддржат формирање на ново парламентарно мнозинство во Собранието, ниту пак се сложни за одржување на предвремени парламентарни избори. „Ние сме дел од парламентарното мнозинство и не поддржуваме одржување на нови парламентарни избори“, изјави денеска пратеничката Маја Морачанин од ДОМ. Таа додаде дека нема да...

Само две кандидатки избрани за градоначалнички на локалните избори во земјава

Во вчерашниот втор круг од локалните избори во земјава, само две кандидатки добија доволен број гласови за да бидат избрани за идни градоначалнички на општините. Останатите 79 градоначалнички позиции им припаднаа на мажите. Единствен исклучок се идната скопска градоначалничка Данела Арсовска, која што како кандидат беше поддржана од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и Жаклина Јовановска од СДСМ, која се избори...

Реакции на експерти по оставката на Заев: Тропа на врата политичка криза во земјава

Северна Македонија е пред политичка криза, со повеќе излезни решенија, но и со нејаснотии како ќе излезе од неа во ситуација кога на подрачјето на Западниот Балкан треба да се решаваат сериозни надворешнополитички прашања меѓу соседите, но и самава земја ќе треба да го решава спорот со Бугарија за почеток на преговорите со ЕУ. Професорката Мирјана Најчевска од Институтот за...

ВМРО-ДПМНЕ освои 20 градоначалници во вториот круг, СДСМ и ДУИ добија по седум градоначалници

Идентично како и во првиот круг од локалните избори, опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и во вториот круг што се одржа денеска освои најголем број на градоначалнички места - во вкупно 20 општини. Според првичните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, ВМРО-ДПМНЕ ги освои градоначалничките места во: Пехчево, Ново Село, Кочани, Василево, Конче, Радовиш, Македонска Каменица, Кратово, Ранковце, Гевгелија, Лозово, Зелениково, Брвеница,...

Таравари победи во Гостивар, кандидатите на ДУИ станаа градоначалници во Кичево и Струга

Кандидатот на Алијанса на Албанците и Алтернатива, Арбен Таравари победи во вториот круг од изборите во Гостивар, додека кандидатите на ДУИ во Кичево и Струга се пред победа за градоначалничките места во овие два места. Досегашниот градоначалник на Гостивар Таравари прогласи победа. Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК), на пребројани 99,89 отсто од гласовите, Арбен Таравари освоил 18.664 гласови...

Зоран Заев си поднесе оставка од премиерското место и од лидерската позиција на СДСМ

Зоран Заев поднесе оставка од претседателската позиција во СДСМ и од премиерската позиција, соопштувајќи ја одлуката на вечерашната прес-конференција. И во вакви околности, тој останува на ставот дека не треба да има вонредни парламентарни избори. Заев рече оти претстојат одлични услови за работа во претстојните две и пол години, а тој ќе остане да помогне да се организира ново...

Мицкоски: Македонија мора да се менува, а промените започнаа од вечерва

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва прогласи победа во дваесеттина општини на вториот круг од локалните избори што се одржаа денеска. На прес-конференцијата, тој им ги честиташе победите на своите кандидати за градоначалници во Битола, Брвеница, Василево, Вевчани, Гевгелија, Демир Хисар, Зелениково, Конче, Кочани, Кратово, Лозово, Македонска Каменица, Македонски Брод, Охрид, Пехчево, Радовиш, Ранковце, Ресен, Чешиново-Облешево и Скопје. „Македонијо, од вечерва...

Димитриевски останува градоначалник на Куманово, извесна победата на Пецаков во Охрид

Независниот кандидат и досегашниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, прогласи победа на локалните избори. Од обработени 57 отсто од гласовите од страна на ДИК, Димитриевски води со над 2.000 гласови пред Оливер Илиевски. Кандидатот на СДСМ, Илиевски, го призна поразот и му честиташе на својот противкандидат. „Му честитам на победата и му посакувам успешен мандат“, изјави Илиевски. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, Кирил...

ДИК: На третина пребројани гласови во Скопје, Арсовска води пред Шилегов со над 13.000 гласови

Кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска води со над 13.000 гласа пред кандидатот на СДСМ, Петре Шилегов. На преброени 33,69 отсто од гласовите на Државната изборна комисија (ДИК), Арсовска има 41.972 гласови пред Шилегов којшто има добиено 28.771 гласови. По скопските општини, во моментов Шилегов води во општините Центар, Сарај и Чаир, додека Арсовска има водство во општините Карпош, Шуто...

Теута Арифи го призна поразот во Тетово и му честиташе на идниот градоначалник Билјал Касами

Досегашната градоначалничка на Тетово Теута Арифи на вечерашната прес-конференција изјави дека ДУИ не успеале да победат во општина Тетово. Според нејзините зборови, броењето на изборните резултати во вториот круг резултирал со тоа противкандидатот Билјал Касами од БЕСА да освои повеќе гласови и општина Тетово ќе биде раководена од Касами. „Му честитам за победата и му посакувам успешна работа, имајќи во предвид...

Спасовски: Не се регистрирани никакви посериозни инциденти и поголеми нарушувања на изборниот процес

Во текот на денешниот ден не се регистрирани никакви посериозни инциденти и поголеми нарушувања на изборниот процес и на јавниот ред и мир во текот на вториот круг од гласањето, земајќи ги предвид досега пријавените случаи во МВР, соопшти министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој рече дека граѓаните во текот на целиот изборен процес покажале што значи партнерскиот однос...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...