fbpx

ВМРО-ДПМНЕ освои 20 градоначалници во вториот круг, СДСМ и ДУИ добија по седум градоначалници

-

Идентично како и во првиот круг од локалните избори, опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и во вториот круг што се одржа денеска освои најголем број на градоначалнички места – во вкупно 20 општини.

Според првичните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, ВМРО-ДПМНЕ ги освои градоначалничките места во: Пехчево, Ново Село, Кочани, Василево, Конче, Радовиш, Македонска Каменица, Кратово, Ранковце, Гевгелија, Лозово, Зелениково, Брвеница, Вевчани, Охрид, Ресен, Битола, Демир Хисар, Македонски Брод и во Градот Скопје.

СДСМ во вториот круг од локалните избори ги освои градоначалничките позиции во  седум општини: Центар, Чучер Сандево, Старо Нагоричане, Пробиштип, Демир Капија, Росоман и Чашка.

Идентичен број на градоначалници освои владејачката партија ДУИ, која во вториот круг победи и ја освои власта во општините: Чаир, Арачиново, Теарце, Боговиње, Кичево, Долнени и Струга.

Политичката партија БЕСА во вториот круг победи на локалните избори во Тетово и Желино, а само два градоначалника освои и коалицијата Алијанса на Албанците и Алтернатива – во Гостивар и Врапчиште.

Опозицискиот кандидат Стевчо Јакимовски од партијата ГРОМ победи на локалните избори во Карпош, додека партијата ДПА ја освои власта во општина Студеничани.

Независните кандидати Максим Димитриевски во општина Куманово и Зоран Ногачески во општина Дебарца победија во вториот круг од локалните избори што се одржаа денеска.

Во скопската општина Шуто Оризари води досегашниот градоначалник Курто Дудуш од коалицијата ЛДП/ДОМ пред кандидатот на СДСМ, и на преброени 96,98 отсто од гласови тој води со околу 600 гласови.

Во општина Дебар веќе е извесно дека ќе се одржи втор круг од локалните избори, бидејќи засега води кандидатот на Алијанса на Албанците и Алтернатива Беким Поцеста – 49,7 отсто, и со ова, тоа значи дека во Дебар ќе има втор круг на гласање.

Уапсени три лица од струшко осомничени за полови дејства со деца

Струшката полиција уапси еден малолетник и две возрасни лица од струшките села Враништа, Драслајца и Мороишта поради основано сомнение за полови дејства со деца помлади од 15 години. Од Основното...
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
free online course
download redmi firmware
Download WordPress Themes
udemy course download free