fbpx
Таг: злоупотреби

таг: злоупотреби

Дезинформациите со злоупотреба на вештачката интелигенција можат да бидат штетни за изборите

Последната сесија од денеска одржаната меѓународна конференција „е-Општество.мк“, што Фондацијата Метаморфозис ја организираше по 19-ти пат, беше посветена на проблемот на дезинформациите и злоупотребата на вештачката интелигенција за штетно влијание врз демократијата, односно, поконкретно врз изборите и размислувањето на гласачите. На темата „Дезинформации на стероиди: Закана за интегритетот на изборниот процес“ говореа: Јан Цингел, основач и претседател на „Strategic analysis”...

Битиќи: Има знаци за вештачко фиксирање на цените, нема да дозволиме нефер практики

Владата нема да биде нем сведок на нефер или неетички практики во трговијата кои одат директно на штета на семејниот буџет на граѓаните, порачал вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи. на денешниот работен состанок со Владимир Наумовски, претседател на Комисијата за заштита на конкуренцијата. На состанокот се зборувало за ценовните движења во малопродажната мрежа...

Не се укинати патните трошоци на пратениците

На една година до крајот на мандатот на актуелниот пратенички состав, ветувањето на владејачката СДСМ дека ќе се укинат патните трошоци на пратениците и дека тие ќе бидат заменети со станови за секој пратеник, е неисполнето, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Во изборната програма „Можеме“ (стр 11), со која СДСМ  излезе на предвремените избори во...

Косовски медиуми користат јавни пари, иако постојано го кршат Етичкиот кодекс

Со текот на годините разни државни институции се рекламираа со народни пари во медиуми кои произведуваа лажни вести или беа рецидивисти прекршители на Етичкиот кодекс на пишаните медиуми. Многу медиуми кои некогаш профитираа илјадници евра од договори со јавните претпријатија денес не се активни и престанаа да постојат како бизниси, пренесува косовскиот портал Kallxo.com во истражување направено за Центарот против дезинформации...

Обвинителството на Ковеши во Бугарија истражува криминал „тежок“ безмалку 500 милиони евра

Европското обвинителство води 143 истраги во Бугарија, за вкупно нанесени штети од 492 милиони евра, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Фрапантната бројка е дел од извештајот на институцијата за работата на ова обвинителство од неговото создавање до 2021 година досега. Вкупно 16 од истрагите што ги вршат европските обвинители во Бугарија се за корупција. Досега по барање на Обвинителството водено од Романката...

Вештачката интелигенција е веќе тука, само треба да знаеме како да извлечеме придобивки

Не треба да се плашиме дека вештачката интелигенција (ВИ) би можела целосно да го замени човекот, бидејќи таа може да биде само алатка што во некои работи ќе му олесни. Како што сите сега користиме компјутер и ни помага, така и ВИ може да биде алатка за да бидеме подобри. На пример, од докторите, оние што ќе ја користат...

Случај „Моќник“: Судот ги одби жалбите на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски и останатите обвинети

Основниот кривичен суд Скопје соопшти дека во целост се одобрува обвинителниот акт за случајот „Моќник“, во кој им се суди на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Антонио Милошоски, неговиот татко, потоа на поранешниот градоначалник на општина Македонски брод како и на членови на расформираната Комисија за верификација на фактите (Лустрациска) комисија. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ е третообвинет и се товари за...

Лидија Димова: Незнаењето е најголемиот блокатор на европската агенда на земјава

Расчистување на случајот на злоупотреба на еден дел на фондовите на ЕУ, кој беше пријавен и во Брисел, би значел дека во земјава фунционира борбата против корупцијата, вели во интервју за „Порталб.мк“, директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова. Таа смета дека објавувањето на овој скандал ќе влијае позитивно врз целата држава, но и...

Поднесено обвинение против Владимир Панчевски за манипулации со АКМИС-от

Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО Скопје) денеска соопшти дека поднело обвинение против Владимир Панчевски, поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1. Тој се товари за злоупотреба на информацискиот систем за автоматско управување со судски предмети (АКМИС). Според соопштението од ОЈО Скопје во периодот од 23 јануари 2013 година до 14 септември 2016 година, обвинетиот со негов параф и усно давал...

Година и пол не се обелоденуваат истрагите за скандалот АКМИС во судовите

Основното јавно обвинителство сè уште не утврдило дали системот за распределба на судските предмети - АКМИС - бил злоупотребен. Иако помина година и пол откако Министерството за правда го достави извештајот од контролата на системот АКМИС, Обвинителството и натаму ја продолжува постапката за собирање докази, пишува „Порталб.мк“. На 25 јануари 2018 година, Министерството за правда му го предаде извештајот од...

Обвинителство нема да покрене постапка за јавните набавки во Министерство за здравство

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК), односно надлежен обвинител, донело одлука да не почнува постапка зза јавните набавки во Министерство за здравство. „За да постои кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување предвидено и казниво по член 353 став 5 потребно е јавната набавка да е спроведена на незаконит начин и да има склучен...

На границата од законот – предизборни реконструкции, исплати и вработувања

На почетокот на 2014 година, се усвои нов член во Изборниот законик (8-а), кој пропишува дека од денот на распишување на изборите до прогласувањето на конечните изборни резултати, независно дали се работи претседателски, парламентарни или локални избори, не може да се започне изградба со буџетски средства на нови објекти во инфраструктурата – патишта, водоводи, далноводи, канализација, училишта, градинки, освен...

Антикорупциска објави список на службени возила што не смеат да се користат во кампањата

Државната комисија за спречување на корупцијата (Антикорупциска), на својата веб страница објави електронска пријава која ќе можат да ја пополнат сите граѓани кои ќе сакаат да пријават злоупотреби во текот на изборната кампања, но и список на службени возила што не смеат да се користат во изборна кампања. Целта е да се спречи злоупотреба на државни средства за партиските кампањи. -...

Џафери: Секој од нас треба да придонесе за заштита на правата на децата

Хуманитарната фондација „Ти си сончоглед“ (You are Sunflower) која делува во Албанија и Косово ја прошири својата дејност и во Македонија, а нејзината основна цел е пред се здравството, односно подобрување на условите за лекување на децата заболени од најтешките болести. Претседателот на Собранието, Талат Џафери на настанот по повод промоцијата на оваа Фондација, рече дека секој треба да даде придонес за...

Министерство за здравство истражува злоупотреби на хонорарите на Детска хирургија

Министерството за здравство соопшти оти ги истражува наводите за злоупотреби со исплатата на хонорарите на Клиниката за детска хирургија во Скопје. Ќе се испитува кој и на која основа на лица ангажирани со договор на дело им исплаќал суми многу поголеми од предвидените. „Имајќи го ова во предвид, потенцираме дека не станува збор за намалување на примањата на хонорарците, ангажирани...

Министерство за култура повика да се пријавуваат неправилностите, „доколку ги има“

Министерството за култура, по бројните реакции од опозицијата и од јавноста за наводни злоупотреби и непотизам во Годишната програма, упати јавен повик да му се достават таквите информации. „Наша недвосмислена определба е процесите на одлучување да бидат целосно транспарентни, да бидат фер и објективни, согласно начелата, критериумите и пропозициите на конкурсните апликации. Цврсто стоиме на ставот, дека доколку има индиции...

Судењето на Канческа – Милевска за „Тендери“ закажано за 21 февруари

Кривичниот суд за 21 февруари го закажа почетокот на судењето на поранешната министерка за култура и актуелна пратеничка во Собранието, Елизабета Канческа - Милевска за случајот „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство. Два порано, односно на 19 февруари на обвинителна клупа во Кривичниот суд треба да седне новинарката и уредничка на „Сител“, Ивона Талеска, која се товари за затајување данок во...

Нов случај на злоупотреби со превоз на ученици во Битола

Директорот на средното училиште „Таки Даскало“ од Битола, во текот на учебната 2015/2016 исплатил повеќе пари на превозник отколку што реално требало и затоа доби кривична пријава од СВР Битола за злоупотреба на службената положба и овластување. Според полицијата В.Т.(52) од Битола, иако од благајникот му било предочено дека во пристигнатите фактури и списоци за превоз на ученици, бројот на...

Заев: Тајното следење ќе биде директно под контрола на Јавното обвинителство

Тајното следење ќе биде директно под контрола на Јавното обвинителство, далеку од рацете на политичарите, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања по потпишувањето на првите решенија за поддршка на младите земјоделци во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Заев истакна дека реформите во безбедносните служби се во многу напредна фаза и дека моделот, по сите дебати во...

Вангеловски ќе врши контроли во судовите за функционирањето на АКМИС

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, вчера бил во Основниот суд Гевгелија за да изврши контрола во функционирањето на автоматизираниот систем за управување со судските предмети (АКМИС) во судот, соопшти денеска Врховниот суд. Од судот велат дека по добивањето на извештајот од анализата на функционирањето на АКМИС, ќе бидат „донесени соодветни заклучоци, за кои јавноста ќе биде информирана“. Вакви посети во...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...