fbpx
Таг: злоупотреби

таг: злоупотреби

Николовски: Нови злоупотреби во Министерството за земјоделство

Денеска, пред јавноста и пред граѓаните, објавувам нови докази и факти зошто министерот Михаил Цветков веднаш треба да си поднесе оставка, изјави Љупчо Николовски, дополнителниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство. „Ова е класичен фалсификат договор за закуп на земја во село Брод, општина Новаци. Еве го договорот за краткорочен закуп на 35 хектари, земја која прво ја добива таткото...

На социјалните мрежи најмногу се злоупотребуваат личните податоци

Вкупно 371 претставка од 331 граѓанин и од 36 фирми се жалеле за нарушување на приватноста во Македонија во текот на минатата година. Најмногу претставки се поднесени за нарушување на приватноста на социјалните мрежи. Ова денеска беше кажано на конференцијата за едукативен пристап кон предизвиците од заштита на приватноста, која се одржува по повод 10-годишнината од формирањето на Дирекцијата...

Случај „Јагула“: Петрески осомничен за нови злоупотреби

Против поранешниот градоначалник на општина Охрид, Александар Петрески, кој е на издржување мерка притвор откако минатата недела беше уапсен во акцијата „Јагула“, охридската полиција поднела уште една кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување, со која се товари дека незаконски склучил 165 договори за привремени вработувања, соопшти МВР. Со ваквите активности, според полицијата, Петрески, во периодот од декември...

Има шест активни пожари, во Пелагонија палењето ниви ја оштети пругата Велес-Битола

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 36 поголеми пожари во земјава, од кои шест и понатаму се активни. Притоа, три...