fbpx
Таг: злоупотреби

таг: злоупотреби

За неколку дена ќе се знае дали имало злоупотреби на АКМИС во Кривичниот суд

За неколку дена треба да биде познато дали имало злоупотреби на автоматизираниот систем за управување со судските предмети (АКМИС) во Кривичниот суд во Скопје, односно дали се местело одредени предмети да бидат распределени кај одредени судии, изјави претседателот на Комисијата на Министерството за правда, Лазар Нанев, по денешниот увид во судот. - Побаравме материјали кои ќе покажат дали системот работел...

СЈО пред Велигден поднело обвинение против Талески за „Транспортер“

Специјалното јавно обвинителство го поднело обвинителниот акт за случајот „Транспортер“, во кој првоосомничен, односно сега првообвинет, е актуелниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, кого СЈО го товари за злоупотреби со превозот на ученици во Битола, тешки 360.000 евра, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму додаваат дека обвинителниот акт до Кривичниот суд - Скопје бил поднесен пред велигденските празници. Како што информираат...

Eвропско СЈО ќе ги гони тие што крадат од ЕУ-фондовите

Советот на Европската Унија соопшти дека 16 земји членки на ЕУ испратиле известување до европските институции дека ќе поведат постапка, со т.н. „засилена соработка“, за основање на канцеларија на европски јавен обвинител, пренесува хрватскиот весник „Нови лист“. Според соопштението на Европскиот совет, канцеларијата на европскиот јавен обвинител ќе биде надлежна за водење истраги, кривичен прогон и за поведување судски постапки...

ЕК воведува нова алатка за укажувачите полесно да пријавуваат злоупотреби

Европската комисија воведува нова алатка која треба да ги охрабри укажувачите (whistleblowers) и да им олесни пријавување на случаи на прекршување на антимонополската регулатива и за тајни картели. Новата алатка, во која има електронска-адреса, телефонски број и енкриптиран (шифриран) интернет-формулар ќе им овозможи на луѓето анонимно да ги пријавуваат манипулациите со цените на бизнис-картелите и анти-конкурентните практики. - Доколку луѓето...

Притисоците врз ученици се кривично дело, велат од СДСМ

„Недозволиво е директори да повикуваат ученици да бојкотираат настава за да бидат дел од протести на кои се поттикнува и се шири етничка и национална омраза. Тоа е кривично дело!“, се вели во соопштението на СДСМ. Според партијата, новата реформска влада ќе го врати достоинството на образовните институции и ќе ги спречи ваквите скандалозни злоупотреби. - Најостро ги осудуваме притисоците како...

Омбудсманот бара веднаш да престане злоупотребата на деца во протестите

Народниот правобранител денеска повика веднаш да престане злоупотребата на деца во протестите кои се организираат деновиве. За овие случувања, како што соопштуваат од канцеларијата на Омбудсманот, тие добиле и претставки од родители. „Народниот правобранител ги предупредува сите инволвирани страни дека секоја злоупотреба на децата подлежи на санкции и укажува дека ќе ги истражи поплаките. Доколку навистина се докаже дека одредени...

Полиција во седиштето на партијата на Марин ле Пен

Француската полиција врши истрага во седиштето на Националниот фронт во Париз за наводни злоупотреби на фондовите на Европската Унија, пишува „Гардијан“. Од Европскиот парламент наведуваат дека врвот на партијата во периодот од 2011 до 2012 година партиските функционери ги плаќал од фондовите на ЕУ. „Гардијан“ истакнува дека правилата на ЕУ наложуваат нивните фондови да се користат само за асистентите на европарламентарците. Ле Пен ги...

Амбасадорката на ЕУ во Албанија под истрага во Брисел поради злоупотреба на фондови

Амбасадорката на Европската Унија во Албанија, Романа Влахутин, е под истрага во Брисел поради сомнежи за злоупотреба на финансиски средства од фондовите на ЕУ и за прекршување на правилата за вработување, пишува порталот „Хаштаг.ал“. Порталот не го открива изворот на информациите, но тврди дека тие биле потврдени од релевантен извор од Делегацијата на ЕУ во Тирана. Истрагата, според информациите, ја...

Штајнакер: Однесувањето на Иванов е за осуда, злоупотребите мора да се истражуваат

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов не дава одговор што да се прави сега и како да се надмине актуелната состојба во државата, која е закочена и неговите постапки се за осуда, порачува поранешната германска амбасадорка во Македонија, Гудрун Штајнакер, во интервју за „Дojче Веле“. Таа вели дека нови избори би биле многу скап избор и не се добри за земјата. -...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да престане да врши притисок и да ги прејудицира одлуките на ДИК

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија нема да врши никаков притисок врз Државната изборна комисија (ДИК) и ќе остави да се испочитуваат процедурите и комисијата да ја заврши работата во согласност со законите, се вели во соопштението на опозициската партија. Од СДСМ апелираат ВМРО-ДПМНЕ да престане со „злоупотреби на локалната и на државната администрација, со носење на протести и на контрапротести...

МВР: Регистрирани се низа помали инциденти, на кои соодветно е реагирано

Од отворањето на гласачките места до 13 часот нема поголеми инциденти, но регистрирани се низа помали на кои соодветно е реагирано, изјави на прес-конференција помошникот министер за односи со јавноста во МВР, Јордан Ламановски. Тој информираше дека на повеќе гласачки места имало случаи со фотографирање на гласачки ливчиња со мобилен телефон, агитирање, како и сугерирања за кого граѓаните да гласаат. Ламановски...

Кирацовски побара од МВР да ги истражи злоупотребите на администрацијата

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација, Александар Кирацовски, денеска на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, му ја предал документацијата за пријавени злоупотреби во институциите за партиско-политички цели во предизборниот период. Како што соопштија денеска од кабинетот на Кирацовски, станува збор за сериозни индиции за сторени кривични дела и очекуваат тие ефикасно да бидат процесирани од МВР. „Денеска, лично до...

Трговците да ги намалат цените и да не ги злоупотребуваат поплавите, одлучи Владата

На предлог на министерот за економија, Владата на последната седница донела одлука највисоките цени на одделни производи, односно на флаширана вода, свеќи за домаќинство, заштитни ракавици, гумени чизми, лопати, заштитини маски и средства за дезинфекција, да се вратат на нивото кои се применувало до 5 август 2016 година. Причина за донесување на оваа одлука, велат од Министерството за економија, биле...

Николовски: Во Платежната агенција недостига софтвер од 778.000 евра

Ревизорскиот извештај открива дека софтвер од 778.000 евра, за потребите на Платежната агенција, не е сметководствено евидентиран! Ова значи дека на повидок е нов скандал со одлевање стотици илјади евра народни пари за софтвери во Министерството за земјоделство и во Агенцијата за земјоделство и рурален развој, обвини денеска на прес-конференција Љупчо Николовски од СДСМ. - Граѓаните слушнаа од ревизорскиот извештај...

ОЈО Скопје отвори истрага против 13 вработени во Агенцијата за катастар

Основното јавно обвинителство Скопје отворило предмет против 13 лица, вработени во Агенцијата за катастар, кои се товрат за злоупотреба на службената положба и овластување, соопшти денеска Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, осомничените во периодот 1 јануари 2013 до 16 март годинава на клиенти им наплаќале административна такса во готово, а парите потоа ги земале за себе. Осомничените, според Обвинителството, со...

СДСМ: Најновиот ревизорски извештај за Град Скопје покажува бројни злоупотреби

„Пералницата за пари, преку спомениците вредни повеќе од 630 милиони евра, не запира со голтање на народните пари. Најновиот ревизорски извештај за работата на Град Скопје за 2015 година, упатува на бројни злоупотреби“, обвини Александар Наумовски, претседател на градскиот одбор на СДСМ. „Надлежните институции молчат, го кријат криминалот. Јасно е дека во Македонија не функционираат институциите, сите се ставени во функција...

Членките на ЕУ договорија механизам за брза суспензија на безвизниот режим

Земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) денеска постигнаа договор за механизмот кој треба да овозможи брза суспензија на визната либерализација одобрена за трети земји. Оваа одлука, како што јавуваат медиумите, е донесена поради загриженоста на дел од земјите- членки поради планираната визна либерализација за Турција и други држави. „Брзиот повратен механизам“, треба да им овозможи на членките на ЕУ да го...

Притвор за уште двајца осомничени во случајот „Транспортер“

Судија на претходна постапка им одредил мерка притвор од 30 дена на двајца од тројцата осомничени во случајот „Транспортер“, кои денеска беа на распит во Кривичниот суд во Скопје, потврдија за „Мета“ од Основниот суд Скопје 1. На третиот осомничен, според информациите од судот, му биле одредени мерки за претпазливост, односно да му биде одземен пасошот, да се јавува пред...

АИ за Македонија: Докази за корупција во власта, таен надзор и напади врз новинари

Објавувањето на аудиоснимките не само што откри докази за корупција на владата, туку покажа дека постои широко распространет таен надзор, стои во годишниот извештај 2015/2016 на „Амнести интернешенал“ (АИ) за Македонија. Според извештајот, аудиоснимките објавени од опозицијата откриваат владина корупција, злоупотреба на службената положба, изборна измама и недостиг од почитување на човековите права и на владеењето на правото, како и мешање...

Перформанс „50 луѓе во стан од 40 квадратни метри“ напладне на Сквер Јадран

Граѓанската иницијатива „Заслужуваме подобро“ денеска во 12.15 минути на Сквер Јадран ќе одржи перформанс „50 луѓе во стан од 40 квадратни метри“. Јавното вселуваање на „послушните граѓани“ ќе биде во стан на улица Максим Горки. Од „Заслужуваме подобро“ велат дека акцијата има цел да укаже на злоупотребите и на изборните манипулации во последните изборни циклуси и на потребата од попис во земјава.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...