fbpx

Заев: Тајното следење ќе биде директно под контрола на Јавното обвинителство

-

Тајното следење ќе биде директно под контрола на Јавното обвинителство, далеку од рацете на политичарите, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања по потпишувањето на првите решенија за поддршка на младите земјоделци во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Заев истакна дека реформите во безбедносните служби се во многу напредна фаза и дека моделот, по сите дебати во ресорното Министерство и во Владата, е веќе доставен до Собранието.

– МВР ќе може само со судска наредба да се вклучи во системот за борба против тероризам, екстремизам, радикализам – тоа што значи заштита на државата. Сè што е поврзано со корупција, криминал, можности за сомневање, е апсолутно под строга контрола на Јавното обвинителство. Таков е моделот. На него може да се приклучат Царината, Агенцијата за разузнавање и други институции кои имаат потреба од ваков вид асистенција – изјави Заев.

Тој подвлече дека конечната цел е никогаш повеќе да не се повтори злоупотреба на тајните служби, особено тајното следење, односно прислушувањето.

– Затоа, во иднина е најважно граѓаните да знаат дека никогаш повеќе никој нема да ги прислушува, да ги уништува нивните човекови права и слободи на комуникација – рече Заев.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...