fbpx
Таг: прислушување

таг: прислушување

Германија поради Русија ги засили мерките против шпионажа

Русија нема да успее да создаде поделби во Германија, изјави министерката за внатрешни работи Ненси Фезер во врска со неодамнешното руско шпионирање на германската армија, пренесе германската новинска агенција ДПА. „Пропагандната машина на Путин сака да ја дискредитира нашата земја, да манипулира со јавното мислење и да го подели нашето општество“, изјави денеска министерката за медиумите од медиумската група „Функе“. „Ги...

СЗО не планира да имплементира „договор за пандемија“ и да го одземе суверенитетот на земјите-членки

Светската здравствена организација (СЗО) подготвува меѓународен договор, кој ќе помогне да се обезбеди поправедна распределба на здравствените ресурси низ богатите и сиромашните земји, како и да се подобри размената на податоци меѓу нациите. СЗО со глобалниот план за пандемија, нема за цел да се меша во суверенитетот на државите, односно ќе „нема капацитет“ да ги принуди земјите-членки да се...

Граѓански организации и експерти предупредуваат на опасностите од новата спогодба на ОН за киберкриминал

Голем број граѓански организации и експерти ги повикаа државните делегации што учествуваат во завршната седница на ад хок Комисијата на Обединетите нации да сторат сѐ за предложената Конвенција за киберкриминалот да биде тесно фокусирана на борбата против киберкриминалот и да се спречи можноста таа да биде злоупотребена како алатка за нарушување на човековите права. Во нивниот заеднички апел, потписниците -...

ДЕБАТА: Телефонот може да нè прислушува, ако не водиме грижа за сајбер хигиената

Дали телефонот нè прислушкува беше атрактивното прашање што привлече големо внимание и дискусија од десетици млади на вечерашниот прв „Сајбер шејк“ настан што се одржа во просториите на Netaville во Скопје. Одговорот на прашањето за „прислушувањето“ е „ДА“, а притоа имаше многу „НО“ во одговорите на говорниците: Бајрам Али, ИТ советник на Азир Алиу, министер за информатичко општество и...

САД ја санкционираа македонската „Сајтрокс“ поради активности против американската национална безбедност

Владата на САД додаде четири странски комерцијални шпионски ентитети на листата за трговски рестрикции поради ангажирање во активности спротивни на националната безбедност или надворешнополитичките интереси на САД, меѓу кои фирмата Cytrox AD (Сајтрокс) во Северна Македонија, јави „Гласот на Америка“. Другите фирми се Intellexa S.A. во Грција, Intellexa Limited во Ирска и Cytrox Holdings Crt во Унгарија, соопшти Стејт департментот. Овие...

Плашек: Земјите на Балканот се добра мета за Кина и нејзините штетни влијанија

Давид Плашек е водечки аналитичар на Црвената програма на невладината организација Европски вредности од Прага. Тој е докторанд на Карловиот Универзитет во Прага и еден од ретките научници што се бави со проучување на кинеската пропаганда во Европа. Балканот е интересна мета за оваа авторитарна пропаганда, пишува „Вистиномер“. Интервјуто подолу го пренесуваме во целост:   Кинеската пропaганда од неодамна започна да се...

Поради судски пропуст одложен е новиот старт на судењето за „Таргет-Тврдина“

Иако беше најавено дека ќе се интензивира, сепак се одложи почеток на повтореното судење за случајот „Таргет-Тврдина“, поврзан со масовното прислушување. На судењето не се појави обвинетиот Тони Јакимовски, кој требаше да биде спроведен од Охрид каде е во домашен притвор за друг случај. По еден час чекање, било утврдено дека грешката е во судот, односно до Јакимовски била испратена...

Сашо Мијалков повторно во обвинителна клупа за масовното прислушување

Во Основниот кривичен суд во Скопје почнува повтореното судење за најголемиот предмет за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“. Од затворот во Струга во судот ќе биде донесен поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков. Пред два месеца беше укината пресудата во која Мијалков беше осуден на 12 години затвор, а новото судење започнува денеска и продолжува утре, кога обвинетите...

Контраспин: Барањето одговори за одлуката за „Таргет-Тврдина“ не е притисок врз судството

Во услови на висока исполитизираност на општеството и на сè уште премногу дебати за нецелосна поделеност на трите власти, како и во услови на многу ниска доверба на јавноста во судството (од само 4 отсто) за кое постои перцепција за силно влијание од политички, но и од бизнис елити, сосема е разбирлива реакцијата и на јавните функционери и на...

С. Македонија во извештај на Европскиот парламент за шпионскиот софтвер Пегасус

Специјален комитет при Европскиот парламент истражува како се користат софтверите за следење на комуникациите Пегасус и Предатор, откако во повеќе европски држави, како и во репресивни режими во Африка, се појавија повеќе случаи на проминентни политичари, новинари и граѓански активисти, кои незаконски биле следени откако телефоните им биле инфицирани со ваков софтвер. Неговата моќ е голема, затоа што без...

Њујорк Тајмс: Протечени документи разоткриваат строго следење и цензура во Русија

Протечени документи од рускиот државен регулатор на комуникациите „Роскомнадзор“ покажуваат како Русија врши дигитално следење на своите граѓани и цензурирање, изедначувајќи се со авторитарните држави како Кина и Иран и дека од основањето на Роскомнадзор во 2008 година, Путин го претворил во систем на шпионажа заради задржување на моќта, пишува „Њујорк Тајмс“. Весникот анализирал околу 160.000 записи и документи што...

Медиапул: Во Бугарија биле прислушувани и предводниците на протестите против власта на Борисов

Медиумите во Бугарија објавуват дека биле прислушувани сегашниот технички министер за култура, Велислав Минеков, адвокатот Николај Хаџигенов и Арман Бабикјан, кои беа меѓу најактивните во протестите против власта минатото лето а медиумите ги нарекуваа „Отровното трио“, пишува бугарски „Медиапул“. Прислушувањето наводно се вршело во рамки на истражните постапки за избеганиот бугарски олигарх Васил Божков, против кого неделава САД постави санкции...

Сегашниот технички премиер Јанев и уште 31 политичар во Бугарија биле прислушувани

Скандалот со прислушувањето на опозициски политичари во текот на предизборната кампања во Бугарија постојано ескалира - денеска Бојко Рашков, министерот за внатрешни работи во техничката влада за телевизијата „Нова“ изјави дека меѓу прислушуваните бил и техничкиот премиер Стефан Јанев, јави „Медиапул“. Вчеравечер Рашков ги потврди сомнежите за следење, и објасни дека специјалните разузнавачки средства - СРС (пандан на Посебните истражни...

Заев бара одговорност за бегството на Мијалков, негира постоење на политички договор

Премиерот Зоран Заев по излегувањето од судницата претпладнево, каде сведочеше во процесот „Титаник“, негираше дека постои политички договор и побара одговорност за недостапноста на Сашо Мијалков токму пред пресудата за предметот „Таргет - Тврдина“. „Изречено е решение од суд за домашен притвор некаде 18-18:30, МВР веднаш постапило и лицето не е затечено во домот или на двете локации на кои...

Дарко Омерагиќ, новинар од Сараево: Пандемијата го промени животот на сите, посебно на новинарите

 „Навистина не знам зошто некои медиуми отпуштаа новинари, посебно ми е нејасно зошто беа отпуштани добри новинари. Една од причините која ја слушнав беше намалениот приход од маркетингот, но сепак тоа не би требало да биде причина, ако се земе предвид фактот дека медиумите одамна се присутни и со дигитални платформи, кои од своја страна, им овозможуваат приходи од...

Во време на „бомби“, во прашање е доведено работењето на Советот за граѓански надзор на прислушувањето

Во период во кој прислушувани разговори секојдневно се користат како „политички бомби“, во прашање е доведена работата на Советот за граѓански надзор, тело кое беше основано за да врши надзор врз мерките за следење на комуникациите, покажува извештајот за работењето на Советот во 2019 година доставен до македонското Собрание. Советот, кој е составен од претседател и шест членови првата конститутивна...

Андреј Петровски: Граѓаните многу малку внимаваат на „дигиталната хигиена“, а опасностите се бројни

Андреј Петровски е софтвер-инженер и магистер по електронски криминал, кој веќе пет години работи во Фондацијата SHARE, којашто се занимава со истражување и заштита на дигиталните права на граѓаните. Фондацијата се обидува на граѓаните да им ги разјасни тајните и проблемите на информациските технологии и интернетот. Истовремено прави и мониторинг на дигиталните права и слободи во Србија, Северна Македонија,...

Сѐ уште недостигаат механизми за заштита на човековите права од злоупотреби на безбедносните служби

Сегашните законски решенија за работата на безбедносните служби, како одраз и на меѓусебните пазарења на власта и на сегашната опозиција, не обезбедуваат доволно механизми за ефикасна заштита на човековите права од злоупотреби на безбедносните служби, а за оние позитивни решенија што ги има, не се направило многу во поглед на нивната имплементација. Затоа може да се зборува само за...

За Верушевски, нарачателот на прислушувањето e Никола Груевски, а не Сашо Мијалков

Зоран Верушевски, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, одговорајќи на прашањата на обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во Управата за безбедност и контраразузнавање, денеска рече дека Никола Груевски треба да биде првообвинет во овој случај. Според Верушевски, Груевски поседувал и поседува голем број бомби и ги користел за да...

Од домашни „бомби“ до руска салата: Четиригодишна аудио голгота

Снимениот телефонски разговор на премиерот Зоран Заев со руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Столјаров), кои го измамија македонскиот премиер, претставувајќи се како поранешниот украински претседател Петро Порошенко и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, од вчера (09.07.2017) е топ тема во македонската јавност, но и во поширокото опкружување. Видеото кое го објавија двајцата пранк(ст)ери, содржи три...

Нови 46 нови случаи на пертусис, од нив 9 се хоспитализирани

Во периодот од 12 до 18 април, пријавени се 46 нови случаи на голема кашлица, со зголемување од 4,5 отсто споредено со претходниот седмодневен период, информира одделот за епидемиологија...