fbpx
Tag: прислушување

tag: прислушување

Organizata të qytetarëve dhe ekspertë paralajmëruan për rreziqet nga marrëveshja e re e KB-së për kriminalitetin kibernetik

Një numër i madh organizatash të qytetarëve dhe ekspertësh u bënë thirrje delegacioneve shtetërore që marrin pjesë në seancën përmbyllëse të Komisionit Ad hoc të Kombeve të Bashkuara që të bëjnë çdo gjë që Konventa e propozuar mbi kriminalitetin kibernetik të jetë ngushtë e fokusuar te lufta kundër kriminalitetit kibernetik dhe të parandalohet mundësia që e njëjta të përdoret...

Darko Omeragiç, gazetar nga Sarajeva: Pandemia të gjithëve ua ndryshoi jetë, veçanërisht gazetarëve

“Me të vërtetë nuk e di përse disa media lëshonin gazetarë nga puna, veçanërisht e paqartë për mua është përse gazetarë të mirë janë lëshuar nga puna. Një nga shkaqet që i kam dëgjuar janë të ardhurat e zvogëluara nga marketing, megjithatë ky nuk duhet të jetë shkak, nëse merret parasysh fakti që mediat para shumë kohe janë të...

Ende mungojnë mekanizma për mbrojtje të të drejtave të njeriut nga abuzimi i shërbimeve të sigurisë

Zgjidhjet aktuale legjislative për punën e shërbimeve të sigurisë, që i reflektojnë pazarllëqet e ndërsjella të pushtetit dhe opozitën aktuale, nuk ofrojnë mekanizma të mjaftueshëm për mbrojtje efektive të të drejtave të njeriut nga abuzimi i shërbimeve të sigurisë, ndërsa nuk është bërë shumë sa i përket edhe zbatimit të zgjidhjeve ekzistuese pozitive. Prandaj mund të flasim vetëm për...

Zgjedhjet lokale, PSP dhe përgjimet nuk janë në agjendën e Gjykatës Kushtetuese deri më 10 maj

Gjykata Kushtetuese, seancën e parë pas festave të Pashkëve dhe pas 1 Majit e ka caktuar për 10 maj, ku sipas agjendës gjykatësit do të debatojnë vetëm për dy nisma. Në rend dite të seancës nuk do të jenë nisma kyçe, për të cilat opinioni ka interes më të madh, gjegjësisht Ligjit për PSP-në, zgjedhjet lokale dhe përgjimet përmes operatorëve...

Një vit nga “bomba” e parë e opozitës

Sot është mbushur një viti që kur Lidhja Social-Demokrate nisi me publikimin e bisedave të përgjuara telefonike të zyrtarëve që në opinion njihen si bombat e opozitës. Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev pohon se bisedat e zbardhura janë dëshmi se pushteti në mënyrë joligjore ka ndjekur mbi 20 mijë qytetarë. Dy dytë më vonë për rastin u prononcua kreu i...

Gordana Jankulloska bëhet me titull doktorature në shkencë

Ish ministrja e punëve të brendshme, Gordana Jankulloska u bë doktor shkencash në fushën e sigurisë. Ajo në Fakultetin e Sigurisë në Shkup ka mbrojtur disertacionin në fushën e sigurisë. Ajo në Fakultetin e Sigurisë  në Shkup ka mbrojtur disertacionin e doktoraturës me temë” Metodat bashkëkohore në çrrënjosjen e kriminalitetit trans-nacional ekonomik financiar”. Për avancimin në shkencën dhe titullin e...

Shilegov i bën thirrje Grievskit që të mërkurën të dëshmoj para Komisionit anketues

Të mërkurën më orën 11, anëtarët e Komisionit anketues për përgjim si dëshmitar do të kenë kryeministrin Nikolla Gruevski, të enjten Martin Protugjerin dhe Zoran Stavreskin, të premten Sasho Mijalkovin, më 14 dhjetor Gordana Jankulloskën ndërsa më 15 dhjetor Mile Janakieskin, njoftoi sot kryetari i Komisionit, Petre Shilegov. “Gjatë ditës së sotme si kryetari i Komisionit anketues kam tentuar të...

Prokuroria ia dorëzoi lëndët Katica Janevës

Me dy makina, Prokuroria publike sot pasdite rreth orës 15 në Ministrinë e drejtësisë solli materialin për lëndët që i kërkoi prokurorja publike, Katica Janeva. Dokumentet dhe provat të paketuar me rreth 20 kuti, Prokuroria publike i dorëzoi në ditën e fundit të afatit të paraparë me ligj. Lëndët janë kundër ish drejtorin e DSK-së Sasho Mijalkov për mitmarrje, kundër kryeministrit...

Ligji kundër “bombave” tashmë në leximin e dytë!

Propozim- ligji për ndalimin e "bombave" të opozitës në ueb-faqen  të Kuvendit arriti në fazën e e  leximit të dytë,  edhe pse sot ishte paralajmëruar. Nga Kuvendi na informuan se ligji sillet me procedurë të përshpejtuar dhe prandaj leximi i dytë është tejkaluar dhe drejtpërdrejtë shkohet në komisionet për leximin e dytë. Nëse ligji nuk kalon në debatin e komisioneve,...

LSDM do të lëshojë bisedimet nëse miratohet për ndalimin e “bombave”

Nëse në Kuvend miratohet Ligji për ndalimin e publikimit të "bombave, LSDM-ja do të braktis bisedimet mëson "Meta", nga burime të procesit të bisedimeve. Momentalisht gupet e punës të partive politike që negociojnë janë në pauzë, kurse ndërmjetësuesi Piter van Hojt, ambasadori i ShBA-së, Xhes Bejli dhe shefi i Misionit të BE-së në Shkup, Aivo Orac, zhvillojnë takime bilaterale me...

Dimovski: Prokuroria dhe gjykatat janë të pavarura

„ Në takimin e djeshëm të grupit punues, nëse nuk gaboj e shtata me radhë. Të ish anëtarëve të LSDM-së ose do të vinin dhe menjëherë do të largoheshin ose fare nuk do të shfaqeshin. Shkaku për të cilin nuk informohet opinion I gjerë për këto takime është që të ketë të jenë sa më cilësore” , deklaroi sot...

QMAE: Më shumë se gjysma e qytetarëve besojnë se “bombat” janë autentike

Qytetarët shumë më shumë besojnë se audio regjistrimet e opozitës janë autentike, thonë nga Qendra maqedonase për arsim evropian, që konfirmimet e tyre i bazojnë në hetim anketues, njofton “A1on”. Sipas rezultateve të tyre, 96% e qytetarëve kanë dëgjuar për aferën “Përgjimi” ndërsa 88% kanë dëgjuar ndonjërën prej regjistrimeve të opozitës. Nga QMAE thonë se ky është rezultat befasues, duke pasur...

Deralla: Ndjehem sikur i “dhunuar”

Asnjëri prej aktivistëve të përgjuar që sot nga lideri i opozitës i morën dosjet me bisedat telefonike, nuk është i befasuar që numrat e tyre të telefonit janë gjetur në listën për përgjim. Thonë se ndjenja kur e din se dikush tjetër ka pjesë në intimitetin tënd është shumë e pahijshme dhe paralajmërojmë padi penale për ata që kanë...

VMRO- DPMNE: nuk ka as reket, as kurdisje tenderash Zaevi e di këtë

VMRO-DPMNE-ja vlerëson se incizimet nga bisedat e përgjuara që sot i publikoi lideri i LSDM-së Zoran Zaev janë të montuara dhe të prera, nuk kanë relevancë dhe nuk dëshmojnë asgjë. "Zoran Zaev prezantoi materiale të drejtuara dhe të prera, të cilët nuk tregojnë asgjë kriminale dhe asgjë nuk është në pajtueshmëri me ligjet. Fjalimi i tij hyrës paraqet manipulim dhe...

Të gjorë, indian, shiptari, maxhyp, të verdhë, gomerë…politikan apo karrocier?

Të gjorë, maxhyp, vaterpolist, shiptari, indian, të verdhë, faraonë, egjiptian...shprehjet që i thonë politikanët në audio regjistrimet që i publikon lideri i LSDM-së, Zoran Zaev janë pasqyrë të atyre që i shfrytëzojnë dhe japin përshtypje për persona përplot paragjykime dhe mos- tolerancë ndaj atij që është më ndryshe, thonë njohësit. Nikolla Gruevski: të verdhë, të gjorë; Ali baba; A është...

Akuzat për rastin “Puç” gati deri në fund të javës

Deri në fund të javës pritet që Prokuroria të ngrejë akuzën kundër 6 të akuzuarve për rastin “Puç” bëri të ditur "Sitel" . Për të akuzuarin e  gjashtë tashmë është sjellë aktvendim  i plotfuqishëm.

Ivanov nuk iu beson lotëve të Gruevskit?

Presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov në intervistën e djeshme në и intervistën e "Sitelit", në pyetjen që iu parashtrua (në formë: Ju thërrasin), pse nuk e mbledh Këshillin e sigurisë pas informacioneve për përgjim masovik, pas të cilës, sipas pohimeve të njërës palë, qëndron shërbim i huaj, ai u përgjigj se nuk mund të kuvendoj në bazë të “raporteve të...

“Prizma”: Orav  ka dërguar notë diplomatike deri tek MPJ për përgjimet

Ambasadori i BE-së në vend, Aivo Orav deri tek Ministria e Jashtme ka dërguar notë diplomatike pasi lideri opozitar Zoran Zaev njoftoi se të paktën gjashtë ambasadorë të vendeve më të rëndësishme kanë qenë të përgjuar. Euro- ambasadori përmes notës ka kërkuar të respektohet Konventa e Vjenës për marrëdhënie diplomatike, shkruan “Prizma”, duke u thirrur në burime diplomatike të...

Institucionet të përfshihen në hetimet për bombën

Organizatat jo qeveritare në vend kërkojnë nga institucionet që të hetojnë aferën e përgjimeve. Ata kërkojnë hetimin transparent të përmbajtjeve që dalin nga bisedat e përgjuara që lidhen me kriminalitetin e qeverisë dhe proceduimin e shkeljes së privatësisë së qytetarëve me aferën e përgjimeve dhe keqpërdorimin masovik të pozitës zyrtare që janë veprime të dënueshme për të cilat ndiqen...

“Magjar Telekom” për Meta: Planifikojmë hetim, por nuk komentojmë për të

A filloi “Magjar Telekom” hetim në “Telekomin e Maqedonisë”, “T- Mobile MK” në lidhje me dyshimet për përfshirje në përgjimet masovike të qytetarëve dhe nëse raporti i hetimit do të publikohet gjegjësisht a do të njoftohen qytetarët me përmbajtjen e tyre? Këto dy pyetje, përmes postës elektronike, “Meta” i dërgoi deri tek “Telekomi i Maqedonisë” ndërsa përgjigje arriti nga pronari...