fbpx

Министерство за здравство истражува злоупотреби на хонорарите на Детска хирургија

-

Министерството за здравство соопшти оти ги истражува наводите за злоупотреби со исплатата на хонорарите на Клиниката за детска хирургија во Скопје. Ќе се испитува кој и на која основа на лица ангажирани со договор на дело им исплаќал суми многу поголеми од предвидените.

„Имајќи го ова во предвид, потенцираме дека не станува збор за намалување на примањата на хонорарците, ангажирани на Клиниката, туку за враќање на износите во рамки на постојната систематизација“, се вели во соопштението.

Министерството вели дека и натаму останува ветувањето за покачување на платите на сите здравствени работници за 5 проценти, и тоа во втората половина од оваа година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...