fbpx
Таг: заштитни маски

таг: заштитни маски

МВР: 50 прекршувања на полицискиот час во текот на изминатата ноќ

Полициските службеници во текот на изминатата ноќ констатирале 50 прекршувања на полицискиот час од лица кои не ја почитувале забраната за движење, информира Министерството за внатрешни работи. За овие 50 лица кои не ја почитувале забраната за движење меѓу 20 и 5 часот ќе следуваат кривични пријави. Од МВР информираат дека во текот на изминатото деноноќие, пак, на територијата на...

Текстилни влакна лажно претставени како чипови што излегуваат од ПЦР тестови и маски

На споделеното видео не е претставена ниту заштитна маска, ниту ПЦР тест, како што се тврди во постот, туку е направен манипулаторски обид да се направи паралела меѓу паразити кои излегуваат од скакулец, со наводно постоење на исти такви паразити во заштитната опрема и во тестовите за детекција на коронавирусот. Во постот преовладува тврдењето дека ПЦР тестот и маската...

Полицискиот час не го почитувале 28 лица, 369 санкции за неносење маски

Од Министерството за внатрешни работи (МВР) информираат дека од 22 часот (20.03.2021) до 05 часот (21.03.2021) полициските службеници констатирале дека 28 лица не ја почитувале забраната за движење. За прекршувањето на полицискиот час, за овие лица Основното јавно обвинителство ќе треба да поднесе кривични пријави, кои досега беа во форма на парични казни. Од МВР велат дека текот на изминатото...

Полицајците фатиле 15 прекршители на полицискиот час и изрекле 393 санкции за неносење маска

Во периодот од 22 часот синоќа до 5 часот утрово, полицајци на целата територија на земјава откриле вкупно 15 прекршители на полицискиот час, коишто не ја почитувале забраната за движење во гореспоменатиот период, соопштија од Министерството за внатрешни работи (МВР). Исто така, во текот на вчерашниот ден и утрово полицијата изрекла 393 казни за прекршување на мерката за задолжително носење...

Полицајците изрекле дури 613 санкции за неносење маска 

Во текот на изминатото деноноќие (06/07.03.2021) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице регистрирани се 613 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Од министерството потсетуваат дека граѓаните имаат обврска да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19.

Вистиномер: Вешто злоупотребена научна студија за кампања против маските

Студијата на д-р Леополд Сигал е вешто злоупотребена за произволно толкување дека „долготрајната употреба на маска може да придонесе за напреднат карционом на белите дробови“. Истражувањето за зголемено присуство на орални коменсални микроби во белите дробови и рак на белите дробови е спроведено многу порано од појавата на пандемијата и никаде не го поврзува носењето маски со рак на...

Полицијата изрекла 386 санкции за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (22/23.02.2021 година) на територијата на Република Северна Македонија, регистрирани се 386 прекршоци за неносење заштитна маска, извести Министерството за внатрешни работи (МВР). Полицијата апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата за ковид-19. Инаку, бројот на активни случаи на лица заболени од ковид-19 во земјава изнесува 6.590, заклучно со вчерашните бројки на...

Вистиномер: Заштитните маски не предизвикуваат бактериска пневмонија

Насловот на текстот се темели на изјава на доктор Џејмс Михан, но испуштено е да се наведе дека тој не кажува оти носењето маска е причина за бактериска пневмонија, туку неправилното носење маска, што е различно. Тоа за „Вистиномер“ го потврдија и  етаблирани медицински стручни лица. Исто така, повеќе реномирани сервиси за проверка на факти како невистинито го оценија...

Реакција од „Комунална хигиена“: Не ги фрлајте маските и ракавиците директно во канти и контејнери

Скопското јавно претпријатие за отстранување на отпадот од главниот град „Комунална хигиена - Скопје“ апелира заштитните маски, заштитните ракавици и другиот медицински материјал наменет за заштита на личното здравје да не се фрлаат во кантите за отпадоци или во контејнерите, туку претходно да се спакуваат, за да се заштити здравјето на работниците што го отстрануваат ѓубрето од Скопје. „Во текот...

Казни за 428 лица што не носеле маски

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во изминатите 24 часа, полициски службеници откре 428 прекришоци на уредбата за задолжително носење заштитна маска. Бројката на прекршоци се однесува на целата земја, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ширењето на ковид-19.

Десетици граѓани утринава го одбележаа празникот Водици во црквата Рожденство на Богородица (галерија)

Иако поради пандемијата со ковид-19 нема традиционално одбележување на верскиот празник Богојавление Водици со фрлање на крст во реката Вардар, сепак утринава десетици граѓани се собраа во црквата на Рождеството на Богородица во Скопје. Со заштитни маски, но без дистанца граѓаните, едни до други стојеа додека поглаварот на Македонската Православна Црква, г.г Стефан ја одржуваше литургијата. Дел од присутните ги вадеа...

Полицајци изрекле 306 санкции за неносење маскa

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 306 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи. Отаму апелираат граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со ковид-19.

Вистиномер: Какофонија од невистини – СЗО не забранила обдукции за починати од Ковид-19

Уште еден во низата конспирациски постови на Фејсбук, меша неколку неповрзани и невистинити фактички неиздржани, неаргументирани и непостоечки состојби, за да ги доведе во корелација со пандемијата со ковид-19 и со симптомите што оваа непредвидлива болест ги предизвикува. Меѓутоа, ковид-19 нема никаква врска со некакво запрашување со отрови и тешки метали од авиони, трагите од авионите кои се гледаат...

Вистиномер: Ковид-19 не е измама, туку сериозна болест и затоа не ги фрлајте маските!

Тврдењето дека коронавирусот е измама е невистинито, исто како и тврдењето дека во светот се случува „големо будење” и не треба да се носат заштитни маски. Пандемијата коси пред себе и сиот свет се подготвува логистички за дистрибуција и администрација на вакцината, како светло на крајот од тунелот со пандемијата, пишува Вистиномер. Објава на Фејсбук тврди дека „ковид-19 е измама“ и...

МВР вчера регистрира 685 прекршоци за неносење маски; сакционирани 256 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на изминатото деноноќие (21/22.11.2020 година) на територијата на РСМ, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 685 прекршоци. МВР упати апел до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19. Во текот на вчерашниот ден (21.11.) продолжија засилените акциски контроли...

Изминатово деноноќие 692 санкции за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (13/14.11.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 692 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Министерството апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид 19.

Полицијата со помалку казни за неносење маски иако расте бројот на новозаболени од ковид-19

Полицијата во изминативе неколку дена напишала помалку казни на граѓаните за неносење маски на лицето, иако бројот на новозаболени лица од ковид-19 периодов руши рекорди. Полицијата вчера регистрирала 306 прекршоци во однос на мерката носење лична заштита на лицето, завчера имало 283 прекршоци, додека во петокот биле регистрирани 436 прекршоци. Наспроти ова, минатата недела биле изречени 737 санкции за...

МВР: Казни за 837 лица за неносење маска, санкционирани 284 возачи во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие, 31.10/01.11.2020 година, на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 837 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи и апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид 19. МВР, исто така, информира дека во текот на вчерашниот ден,...

Филипче: Маски на отворено да се носат за да се спречи пренос на вирусот и преку загадениот воздух

Министерот за здравство Венко Филипче во видео-порака на неговиот фејсбук-профил објасни зошто е важно да се носат маски и на отворено. „Доаѓа период кога времето заладува, а воздухот ќе биде загаден. Многу е важно секој од нас да се грижи за сопственото здравје, па дури и од настинка и сезонски грип. Прекривката на устата и носот, маска, марама, шал овозможува...

Изречени 983 санкции за неносење маска вчера

Во текот на изминатото деноноќие (23/24.10.2020) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани се 983 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР) Министерството апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19. Инаку, вчера Министерството за здравство соопшти дека за 24 часа од направени 2.367...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...