fbpx
Таг: враќање

таг: враќање

МФ: На фирмите вратени 397,4 милиони евра од ДДВ во 2020 година

Минатата година во стопанството се слеале 397,4 милиони евра врз основа на враќање на данок на додадена вредност (ДДВ) кон фирмите. „И покрај тоа што 2020 беше кризна година, минатата година има најголем поврат на ДДВ како процент од бруто наплатениот данок во споредба со изминатите години, додека исплатата се одвиваше редовно и без застои“, соопшти Министерството за финансии (МФ). Според...

Од 23 септември се враќаат на работа сите категории вработени кои досега беа ослободени

Од 23 септември вработените лица кои се ослободени од работа, врз основа на утврдената листа на хронични болести, треба да се вратат на своите работни места и редовно да ги извршуваат работните задачи, одлучи Владата на денешната седница. Исклучок од оваа обврска се само лицата кај кои болеста е во фаза на влошување, и  оние со малигна болест, за...

Утрово вратени 63 македонски државјани од Црна Гора, кои ќе бидат во задолжителен карантин

Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со Министерство за надворешни работи на Црна Гора и Косово, утрово организирале враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, согласно мерките за заштита од пандемијата од корона вирусот. „Истовремено, со автобусот на пат кон Црна Гора, овозможивме 15...

Постои шанса САД да се вратат на договорот за климатските промени, вели Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп би бил подготвен да го потпише Парискиот договор за климатските промени, но само доколку во документот бидат внесени значајни измени, јавуваат светските агенции. Во интервју, кое во целост ќе се емитува на британската телевизија „Ај-ти-ви“, Трамп рекол дека „ако биде постигнат добар договор, секогаш постои шанса САД се вратат“. Трамп ги повторил претходно изнесените тврдења...

ВМРО-ДПМНЕ привремено ќе се врати во Собранието за говорот на Столтенберг

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ в четврток ќе дојдат во Собранието за да го слушнат обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој утре и задутре доаѓа во посета на земјава. Сепак, засега враќањето на опозицијата во собрансиките клупи ќе биде само за оваа прилика, а за понатаму, како што велат од партијата, ќе информираат навремено. - Ние сме биле и остануваме...

НБРМ: Нефункционалните кредити на домаќинствата се во пораст

Банките повеќе кредити одобриле за граѓаните, отколку за компаниите и во третиот квартал од годината, кредитниот пораст изнесува 0,3 проценти, се вели во најновиот извештај на Народна банка. „Вкупните нефункционални кредити на банкарскиот систем се намалија за два проценти, на квартална основа. Нефункционалните кредити на домаќинствата бележат забрзан пораст присутен уште од почетокот на 2017 година. Истовреме, има зголемување на пролонгираните и...

Груевски и Мијалков барале од судот да им ги врати пасошите поради службени патувања

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и неговиот братучед и поранешен шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, побарале од Кривичниот суд да им ги врати пасошите што им беа одземени како гаранција дека нема да побегнат од земјава поради обвиненијата што против нив ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, објави „Телевизија 24“. Информациите за телевизијата ги потврдиле и адвокатите...

СДСМ: Миноски сака да ги задолжи граѓаните со нови 4,1 милиони евра

Порачуваме дека Кирил Миноски е должен да излезе и да им објасни на граѓаните зошто сака да ги задолжи со нови 4,1 милиони евра, велат од СДСМ. Оттаму додаваат дека „најавеното задолжување од овие 4,1 милиони евра доаѓа само еден ден откако Министерството за финансии реализираше аукција за плаќање на доспеаните обврски“. „Денеска од Министерството за финансии е најавена нова аукција за...

Вучиќ: Барањето на БИХ за ревизија на пресудата во Хаг е неодговорен потег

Највисоките државни функционери на Србија како „неодговорен потег“ го оценија и го осудија отворањето на постапката за ревизија на пресудата на Меѓународсниот суд на правдата во Хаг по тужба на Босна и Херцеговина против Србија за геноцид и предупредија дека со ваквиот чекор целиот регион се враќа во минатото. Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека барањето на БИХ е...

Нишани ги обвини српските политичари дека се враќаат во времето на Милошевиќ

Претседателот на Албанија, Бујар Нишани, ги обвини српските политичари дека се враќаат во времето на поранешниот претседател Слободан Милошевиќ и дека поттикнуваат тензии и конфликт на Балканот, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Нишани обвинувањата ги изнесе за време на вчерашниот прием за дипломатскиот кор во Тирана, по повод Нова година, притоа алудирајќи на потерницата издадена од српските власти за...

ЛДП бара Груевски да го врати мандатот и да се формира реформска влада

Либерално-демократската партија бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, да го врати мандатот за составување влада бидејќи, како што велат од ЛДП, на државата ѝ е потребна влада која ќе почне темелни реформи базирани врз препораките на извештајот на Прибе. „И по една недела од доделувањето на мандатот, Никола Груевски не успева да формира влада. Напротив, тој и понатаму си игра...

Кинеската морнарица заплени американски подводен дрон во Јужното Кинеско Море

Кинеската воена морнарица вчера во водите на Јужното Кинеско Море запленила американско беспилотно пловило - дрон за океанографски истражувања, јавуваат светските медиуми. Соединетите Американски Држави денеска испратиле официјално барање до Кина пловилото веднаш да биде вратено, пренесува „Би-би-си“. Според Пентагон, подморницата била запленета во меѓународни води. Како што јавуваат светските агенции, инцидентот се случил вчера, во моментот додека американски брод за...

Кога се работи за поголема сума на ДДВ, државата потешко го враќа на компаниите

Компаниите на кои државата треба да им врати данок на додадена вредноста (ДДВ) во износ поголем од два милиони денари месечно, многу потешко ги добиваат тие пари, покажува најновата анкета на 800 компании, што ја спроведе Стопанска комора на Македонија во август. Доцнењата во исплатата подолго од предвидениот рок им задаваат тешкотии во работењето. За фирмите кои имаат помала сума на повраток...

Отежнато враќањето на бегалците од Грција во Турција

Бегалскиот бран кон Грција продолжува со исто темпо како и пред договорот на Европска Унија и на Турција. Иако Грција вчера испрати 202 бегалци кон Турција, до утринава во државата стигнаа нови 225 бегалци. Низ целата територија на државата, според официјалните бројки, има 52.352 бегалци. Процесот на враќање на бегалците се одвива отежнато. По вчерашното испраќање на група бегалци од...

Турција се подготвува за враќањето на мигрантите од Грција

Турција ги подготвува двата центри за регистрација на мигрантите кои од понеделник (4 април) треба да бидат вратени од Грција, согласно договорот меѓу Европската унија и Анкара, соопштија турски официјални претставници. Подготовките се почнати во летувалиштето Чешме и провинцијата Измир, која се наоѓа наспроти остворот Хиос, кој е една од главните дестинации за мигрантите, изјавил гардоначалникот на Измир, Мухитин...

Хрватска почнала постапка за враќање мигранти во Грција

Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Влахо Орепиќ, денеска изјавил дека во моментов во бегалскиот камп во Славонски Брод се наоѓаат 408 лица и дека во тек е постапка за нивно враќање во Грција, јавуваат медиумите. Орепиќ, на заедничката прес-конференција со хрватскиот премиер Тихомир Орешковиќ, по повод построгите правила за пропуштање мигранти и бегалци, рекол дека поради новите околности најверојатно...

Вратени 125 Авганистанци од Германија

Германската влада соопшти дека 125 Авганистанци на кои им е одбиено барањето за азил, доброволно се вратиле во матичната држава. Германското Министерство за внатрешни работи соопшти дека авион со мигрантите слетал во Кабул. Враќањето го организирала Меѓународната организација за миграција. Германскиот министер за внатрешни работи, Томас де Мезијер истакна дека враќањето на мигрантите е важно за обнова на Авганистан. Владата во Берлин изразила...

Обвинителството побарало од Албанија враќање на 20 икони украдени од македонски цркви

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција од надлежниот суд во Тирана, Албанија, побарало враќање во Македонија на 20 икони од непроценлива вредност, украдени од цркви и од манастири во земјава, соопшти денеска јавното обвинителство. „Во согласност со Европската конвенција за меѓусебна правна помош во кривична материја и Законот за меѓународна соработка во кривична материја на Република Македонија,...

Германија почнала да враќа поголем број мигранти во Австрија

Германија, од почетокот на овој месец, почнала да враќа во Aвстрија зголемен број мигранти кои немаат валидни документи или, пак, не сакаат да бараат азил во земјата, соопштила австриската полиција, пренесува „Би-Би-Си“. Поголемиот број од лицата што германските власти ги враќаат назад во Австрија, не биле Сиријци, туку главно државјани на Авганистан, Мароко и на Алжир. „Бројот на мигранти кои во просек...

Вратени 640 милиони денари на фирмите врз основа на ДДВ

Министерството за финансии вчера исплати 640 милиони денари на 1.273 фирми, врз основа на поврат на данок на додадена вредност (ДДВ). Од Министерството за финансии информираат дека исплата на поврат на ДДВ се врши редовно, како што доспеваат налозите за отплата.  

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...