fbpx

Вратени 125 Авганистанци од Германија

-

Германската влада соопшти дека 125 Авганистанци на кои им е одбиено барањето за азил, доброволно се вратиле во матичната држава.

Германското Министерство за внатрешни работи соопшти дека авион со мигрантите слетал во Кабул.

Враќањето го организирала Меѓународната организација за миграција.

Германскиот министер за внатрешни работи, Томас де Мезијер истакна дека враќањето на мигрантите е важно за обнова на Авганистан.

Владата во Берлин изразила надеж дека враќањето на мигрантите ќе ги одврати Авганистанците да доаѓаат во Германија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...