fbpx

СДСМ: Миноски сака да ги задолжи граѓаните со нови 4,1 милиони евра

-

Порачуваме дека Кирил Миноски е должен да излезе и да им објасни на граѓаните зошто сака да ги задолжи со нови 4,1 милиони евра, велат од СДСМ.

Оттаму додаваат дека „најавеното задолжување од овие 4,1 милиони евра доаѓа само еден ден откако Министерството за финансии реализираше аукција за плаќање на доспеаните обврски“.

„Денеска од Министерството за финансии е најавена нова аукција за вторник, со која се побаруваат нови 4,1 милиони евра, иако следната недела, според календарот на доспеани хартии од вредност, не стасуваат долгови за враќање. Нетранспарентните и неконтролирани задолжувања на товар на граѓаните и на идните генерации се уште една причина зошто мора итно да се формира новата реформска влада, која ќе ја врати контролата и транспарентноста во раководењето со јавните финансии“, велат од СДСМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...