fbpx
Таг: Водно

таг: Водно

Мета-факт: На Водно не е засадено ниту едно дрво како компензација за гасоводот

Нема нови дрвја засадени на Водно како компензација за изградбата на гасоводот чија изградба започна во 2018 година. Како одговор на многуте реакции на граѓаните и еколошките организации заради одлуката трасата на гасоводот кон Гостивар да се движи преку парк шумата, што неминовно беше сечење здрави децениски дрвја, Владата во својот План за чист воздух предвиде компензација од десет...

ЦУК: Слободно пешачете на Водно, забрана за движење нема

Низ парк шумата Водно или низ националните паркови Шар Планина, Маврово, Галичица и Пелистер, може да се движите слободно, без никакви ограничувања, информира Центарот за управување со кризи. Оттаму додаваат дека доколку граѓаните планираат да се движат низ останатите планински делови од државата, може да побараат писмено одобрение за движење во некоја од локалните подружници на ЈП Национални шуми. „Центарот...

По десетти пат на Водно се одржа трката „прв до врв“

По десетти пат се одржа трката „прв до врв“ на која учествуваа над 2000 велосипедисти, планинари и рекреативци, како и професионални спортисти, кои со планинарење, трчање или возење велосипед ја искачуваа планината Водно, и се натпреваруваа кој прв ќе пристигне до врвот. Велосипедската трка започна пред Музејот на град Скопје, а планинската трка пред ОУ Кочо Рацин. Трката „прв до врв“...

Граѓанските организации очекуваат брзо да се изработи специјалниот закон за заштита на Водно

Водно да се заштити со специјален закон, во кој ќе бидат земени во предвид сите аспекти на заштитата на планината, но и на Скопје. Оваа тема повторно стана актуелна кога градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска на средба со еколошки организации најави дека Градот Скопје ќе иницира повисок степен на заштита на Водно со закон, откако минатата година Министерството за...

[Фотовест] Првите темјанушки се појавија на Водно под стопениот снег

Температурите од околу 10 степени изминатиов викенд интензивно го топеа снегот на Водно. Меѓу растопениот снег се појавија првите темјанушки, кои го наговестуваат будењето на природата и доаѓањето на пролетта. Како и минатите години, топлото време и натпросечните температури во зимскиот период ги приморуваат кокичињата да се разбудат од зимскиот сон многу порано од вообичаеното. Климатските промени периодов наназад предизвикуваат...

[Фото] На Водно и викендов хаос со паркирањето, градските власти молчат

И викендов хаос на Средно Водно со преголемиот број на возила што непрописно се паркираат. Најголем дел од граѓаните одат на Водно со автомобили, коишто надвор од секакви правила ги паркираат на патните правци меѓу Долно и Средно Водно и меѓу Средно Водно и Нерези. Поради ова, автобусите 25, 25А и 25Б вчера едвај се разминуваа од паркираните возила,...

[Фото] Викендов на Средно Водно сообраќаен хаос, паркира кој каде ќе стигне

Бесплатните автобуси за викенди и празници до Средно Водно проработеа, функционален е и бесплатниот паркинг кај „Дом на печат“, но граѓаните на Водно за викенди продолжуваат да одат со автомобили. Мета.мк вчера беше на Водно и забележа хаос со паркирањето. Возила се паркираат на секоја можна слободна површина на патот меѓу Долно и Средно Водно, но и на патот...

Од денеска повторно е во функција жичницата до врвот на Водно

Жичницата на Водно, по речиси две години пауза, од денеска е повторно во функција. Исто така, повторно сообраќаат и автобусите на линиите 25, 25А и 25Б, соопшти Град Скопје. „Во изминатиов период направен е редовен годишен преглед од овластена институција, мониторинг од Државен инспектор за жичници, како и редовен технички преглед. Жичницата е повторно функционална и скопјани можат да ја...

Пуштена втората велопатека на Водно

Љубителите на велосипедизмот на планина од вчера може да уживаат во втората велопатека која е пуштена на Водно. Новата планинска велосипедска патека е долга 3,64 км и широка 3 метри со специјално изработени безбедни свиоци и рампи. На патеката нема пресеци и мешање со пешачки патеки што ја прави многу безбедна, соопшти Град Скопје. „Патеката спаѓа во таканаречената „семејна категорија“....

Скопските пожарникари на Водно ја презентираа опремата за гаснење шумски пожари

Скопските пожарникари придружувани од екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска на Водно изведоа показна вежба за гасење шумски пожар со помош на специјална опрема за гасење ваков тип пожари. Опремата се состои од два шумски трактори (четвороцикли), рачни пумпи за гасење пожар, моторни пумпи за вода, повеќенаменски алатки за гасење пожар, дрон со термална камера и моторни пили. На избрана...

Водно стана заштитен предел, екологистите и понатаму бараат заштита со закон

Водно стана заштитен предел со Одлука која вчера ја донесе Владата. Со ова, информираат од Министерството за животна средина, ќе се овозможи заштита, зачувување и одржливо користење на природните вредности на планината. Истовремено, се назначи Градот Скопје како субјект кој ќе управува и ќе се грижи за подрачјето и кој ќе донесе План за управување. Планот ќе треба да...

Маунтбајкерите ќе добијат нова велосипедска патека на Водно

Градот Скопје ќе гради надолна велосипедска патека за маунтбајкерите од Средно Водно до Скопје. Должината на планираната велосипедска патека е од 3.500 до 3.700 метри, додека ширината на патеката е планирано да изнесува три метри. Патеката ќе ја проектира и изведе љубљанската компанија „Завод Алианса“, која предвидено е да ги реализира работите за сума од речиси 8.000.000 денари. „Downhill flow“...

Пожарот на Водно ставен под контрола

Утрово гореше шума на Водно, а пламенот беше видлив и од центарот на Скопје. Според информации од Противпожарната бригада на Град Скопје, огнот се раширил на месноста Марково крувче. Пожарникарите веќе некое време се на лице место, огнот е ставен под контрола и работат на негово целосно гаснење. Дополнително, се очекуваат информации за тоа на колкава површина се раширил пожарот...

Уште 30 дена притвор за Јордан Камчев за случајот „Плацеви на Водно“

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје донесе решение со кое ја продолжи за 30 дена мерката притвор за лицето Јордан Камчев поради опасност од дбегство. „Заради интерес на медиумите кои ја следат работата на судот, ја информираме јавноста дека Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје, донесе решение со кое ја продолжи...

Обвинение против Груевски, Мијалков и четворица други за плацовите на Водно, а становите да бидат конфискувани

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска до Одделението за организиран криминал  и корупција при Основниот кривичен суд Скопје достави обвинителен акт против шест лица. На обвинетиот Н.Г. му се става на товар дека сторил кривично дело „Перење пари и други приноси од казниво дело“ од чл.273 ст.1 од КЗ и...

Шпански „Ел Паис“ го анализира уништувањето на животната средина и неажурноста на нашите власти

Земјата со зелени планини и бујни реки страда од ефектите од прекумерната изградба, а законите за зшатита на животната средина не се спроведуваат. Скопје останува со титулата на една од светските престолнини со најзагаден воздух, пишува реномираниоот шпански дневен весник „Ел Паис“ во обемен текст за проблемите со уништувањето на животната средина и улогата на властите во оваа офанзива. „Соживотот...

Безбедноста на Скопје не смее да биде заложник на заштитата на природата на Водно

Еколошките активисти од организациите „Го сакам Водно“ и „О2 Иницијатива“, денеска уште еднаш го повторија барањето Водно да се заштити со специјален закон, а не со актуелната Нацрт-Одлука за прогласување на дел од планината за заштитено подрачје во категорија V - Заштитен предел, согласно Законот за заштита на природата, која ја предлага Министерството за животна средина и просторно планирање. Екологистите,...

Само закон, а не одлука, вистински ќе го заштити Водно од урбанизацијата

Екологистите се против предложената форма за заштита на Водно со Одлука бидејќи сметаат дека на тој начин не се нуди вистинска заштита на планината и бараат постапката да се стопира. Тие на денешната јавна расправа за Нацрт Одлука за Прогласувањето на дел од Водно за заштитено подрачје во категорија V- заштитен предел, предложена од Министерството за животна средина, екологистите,...

Љубителите на планинскиот велосипедизам добија нова патека на Водно (галерија)

Љубителите на планинскиот велосипедизам од утре ќе може да возат по новата нагорна пионерска патека на Водно, која е дел од проектот „Велосипедски парк Водно“. Официјалното отворање на патеката ќе биде во 12 часот на средно Водно, а претходно, сите велосипедисти се поканети да учествуваат на натпревар во организација на „Прв до врв“. Натпреварот ќе почне во 10 часот од...

Гасоводот преку Водно доцни, има технички проблеми кај Сопиште и кај Шишево

Две години откако беше најавена како приоритетен инфраструктурен зафат и претставена како единствено решение за побрзо завршување на гасоводот и за побрза гасификација на полошкиот регион, трасата на гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар преку падините на Водно сè уште не е завршена, а на неа последниве месеци не можат да се забележат никакви градежни работи. Посетителите на Водно и рекреативците изминативе месеци...
Scars Above скриншот од играта на Steam

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра. Во Србија во последниве неколку години правењето компјутерски игри преку специјализирани фирми стана...