fbpx
Таг: вебинар

таг: вебинар

Порано само читавме онлајн, сега животот го мигрираме онлајн

Правете бекап на дигиталните податоци, бидејќи ако чувате сè на лаптоп и ако случајно се оштети некој диск, ќе изгубите сè. Лозинките што ги креирате да бидат доволно долги и силни. На Инстаграм не постирајте во живо каде сте, бидејќи со Geospy лесно ќе ве лоцираат. Не одговaрајте на мејлови или пораки од некоe случајно избрано корисничко име. Ова се...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во навика, станува едноставна дневна рутина. Прашањата за тоа како да се одржува сајбер хигиената, како да ги заштитите и чувате вашите лозинки, да се заштитите од фишинг пораки, да направите бекап...

Вештачката интелигенција не може да ги замени новинарите, но може да ја замае јавноста

Вештачката интелигенција (ВИ) и алатките кои со нејзина помош овозможуваат креирање на текстуални, аудио и видео содржини со неколку клика полека, но сигурно, го менуваат нашиот однос со вистината. А вистината, пак, е од особена важност во новинарската и фоторепортерската сфера. Иднината на влијанието на ВИ во светот на новинарството, за добро и лошо, беше темата на дискусија на...

Вебинар за вештачката интелигенција во медиумите – кои се добрите, а кои лошите страни?

Дали и како вештачката интелигенција може да се користи во медиумите? Колку новиот развој на алатките за вештачка интелигенција можат да ги загрозат авторските права и трудови на новинарите и на фоторепортерите? Кои се придобивките, а кои се можните штетни последици од вештачката интелигенција во медиумската сфера? Ова се само дел од прашањата кои ќе се отворат на вебинарот „Вештачка...

Вебинар за проверка на факти и разоткривање дезинформации ќе се одржи на 20 ноември

Вебинарот „Проверка на факти и разоткривање на дезинформации - новинарски искуства“ ќе се одржи на 20 ноември, со почеток од 11 часот. На онлајн настанот ќе говорат Владимир Петрески - главен уредник на порталот за јавна отчетност, транспарентност и проверка на факти, Вистиномер, Елида Зулбеари - главна уредничка на порталот Порталб.мк, Антонија Поповска - новинарка во Мета.мк и Гоце...

На 10 октомври ќе се одржи вебинарот „Жешките еко-точки низ новинарска призма“

Вебинарот „Жешките еко-точки низ новинарска призма“ ќе се одржи на 10 октомври, со почеток од 11 часот. На онлајн настанот, професорот Трајче Стафилов од Институтот по хемија на Природно-математичкиот факултет ќе говори за тоа зошто се опасни жешките еколошки точки по човековото здравје и животната средина, на кој начин треба да постапат надлежните власти кон ублажување на штетните последици...

Поделбата на родителското отсуство овозможува жените да бидат активни на пазарот на труд

Поделбата на родителското отсуство овозможува промена на вредностите и тоа може да влијае на тоа повеќе жени да се решат да бидат активни на пазарот на труд. Трошоците врз буџетот се зголемуваат, но користа од вклучувањето на повеќе жени на пазарот на труд дава подобра макроекономска слика за македонската економија. Ова го истакна Марија Ристеска, извршна директорка на Центарот...

Онлајн вебинар „Сајбер безбедност – Како да се заштитиме во дигиталниот свет“

Фондацијата Метаморфозис организира онлајн вебинар „Сајбер безбедност - Како да се заштитиме во дигиталниот свет“ што ќе се одржи на 29 септември на платформата Зум од 10 до 13:30 часот. Вебинарот ќе биде на албански јазик. „Вебинарот цели кон запознавање на граѓаните, граѓанските организации и бизнисите со разни видови на сајбер закани и давање на совети за како да се...

Како да ги препознаете и да се заштитите од заканите во дигиталниот свет (видео)

Фондација Метаморфозис во рамките на проектот „Зголемување на граѓанското учество во Дигиталната агенда – ICEDA“ ко-финансиран од Европската Унија денес организираше вебинар насловен „Сајбер безбедност – Како да се заштитиме во дигиталниот свет“ на кој професорот по компјутерски науки, Адриан Бесими презентираше корисни совети за секој корисник на Интернет. Бесими на едноставен начин, преку практични примери образложи како граѓаните, граѓанските...

На 31 август ќе се одржи вебинарот “Сајбер безбедност – Како да се заштитиме во дигиталниот свет“

Фондацијата Метаморфозис на 31 август (среда), со почеток од 10 часот, ќе организира вебинар на тема “Сајбер безбедност – Како да се заштитиме во дигиталниот свет“. Вебинарот се организира во рамки на проектот “Зголемување на граѓанското учество во Дигиталнaта агенда – ICEDA” ко-финансиран од Европската Унија. „Вебинарот цели кон запознавање на граѓаните, граѓанските организации и бизнисите со разни видови на сајбер...

Вебинар за ковид-19: Вакцините не разболуваат, ама дезинформациите може да убијат!

Фондацијата Метаморфозис oрганизираше вебинар за новинари за клучните факти за ковид-19 и вакцинацијата, во обид да им помогне полесно да ги препознаат и да се справат со различните дилеми, но и дезинформации, што се појавуваат на темата корона вирусот и вакцинацијата. Посебно внимание беше посветено на дезинформациите дека вакцините се опасни - дека предизвикуваат ковид-19 и дека ја менуваат...

Дезинформациите систематски ја поткопуваат борбата против ковид-19 во земјава (видео)

Ширење на дезинформации за корона вирусот и вакцините против ковид-19 во екот на пандемијата ја поткопува борбата против вирусот, а државата треба да преземе повеќе мерки за справување со дезинформациите. Ова, меѓу другото, го рекоа учесниците на вебинарот „Борба против дезинформации за ковид-19“, организиран од Фондација Метаморфозис во рамки на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност“...

Вебинар на ЗНМ за системска заштита на медиумските работници/чки, претставникот на МВР не се појави

Само преку конкретни измени на Кривичниот законик и на Законот за кривична постапка преку давање на поголема надлежност на обвинителството и на МВР да постапуваат по службена должност и преку зголемување на казните кон напаѓачите, системски ќе се подобри безбедноста и политиката на неказнивост кон новинар(к)ите и медиумските работници/чки, беше заклучено на вчерашниот вебинар на тема „Изменување и дополнување...

Измените на Кривичниот законик да функционираат во пракса, за напаѓачите на новинарите да се казнат

Само преку конкретни измени на Кривичниот законик со давање на надлежност на обвинителството да постапуваат по службена должност и преку зголемување на казните кон напаѓачите, системски ќе се подобри безбедноста и политиката на неказнивост кон новинарите и медиумските работници. Ова е главниот заклучок на вебинарот на тема „Изменување и дополнување на Кривичниот законик: Решение за зајакнување на безбедноста на новинарите“...

Маричиќ: Ќе се подигне нивото на заштита на новинарите и медиумските работници

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на вебинарот „Изменување и дополнување на Кривичниот законик на Северна Македонија: Решение за зајакнување на безбедноста на новинарите“ кажа дека Министерството веќе започнало постапка за изготвување на нов Кривичен законик во кој ќе бидат вметнати и кривичните дела со кои ќе се подигне нивото на заштита на новинарите и медиумските работници, информираат...

Светското движење за демократија со серија видеа го одбележува Светскиот ден на младите за демократија

Светското движење за демократија го одбележува Светскиот ден на младите за демократијата и како што велат оттаму идејата е да се одвои момент и да се истакнат достигнувањата на младинските активистите, како и да се препознаат нивните способности кога ќе им се пружи можност. „Оваа година бараме од луѓето и организациите да одговорат на прашањето „Што се случува кога демократијата...

Казните за навреда и клевета кон новинари треба да се минимални, но и да се работи на проверка на фактите

Министерството за правда е во процес на изработка на измените на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета (ЗГОНК), а Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска организираше вебинар со експерти и новинари во функција на нивно консултирање за изработка на подобро идно законско решение. На вебинарот „Нови трендови во локален и регионален контекст во законодавството за клевета и...

Корона кризата ја одложи до септември изработката на новиот Закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Наместо до крајот на мај како што беше претходно предвидено, Канцеларијата на Обединетите нации за проектни услуги (УНОПС) ја одложила до крајот на септември изработката на анализата за примената на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, информираат за „Мета.мк“ од Министерството за правда. - Тоа е согласно методологијата за работа на експертот, кој при изработка на анализата планираше...

Вебинар: Информативна сесија за мали грантови од проектот „КриТинк“

Фондацијата „Метаморфозис“ и Евротинк – Центар за европски стратегии ги покануваат граѓанските организации и медиуми на информативна сесија во врска со Програмата за мали грантови во рамките на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк“, поддржан од Европската Унија. Информативната сесија ќе се одржи во форма на интернет-семинар, односно вебинар, денеска, со почеток во 14 часот. За...

Мицотакис: Новата влада да го користи единствено името Северна Македонија

Никаков напредок на долгиот пат на Скопје кон Европа не може да се постигне без апсолутно почитување на Преспанскиот договор за прашањето за името, изјави денеска грчкиот премиер Кирјакос...