fbpx
Таг: трка

таг: трка

Во Гевгелија се трча на 5 и 10 километри, трките од вчера одложени за денеска поради невреме

Започнаа трките на 5 и 10 километри во рамки на "November Run Gevgelija 2023". Како што велат организаторите од општината, десеткилометарската трка е главен настан за државното првенство, па победникот ќе биде прогласен за државен шампион од Атлетската федерација на Македонија. Според она што беше најавено на прес-конференција пред почетокот на трката, таа е организирана според правилата на Меѓународната атлетска...

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради атлетска трка

Утре (недела 17 септември 2023 г.) од осум часот наутро во Скопје Министерството за внатрешни работи ќе спроведе посебен режим на сообраќај поради одржување на атлетска трка. Полицијата информира дека трката ќе се одвива по следната траса: Стартно/целна позиција на ул.„Беласица“ пред трговскиот центар “Ист гејт мол“, десно по бул. „Гоце Делчев“(десна коловозна лента), потоа повторно по бул. „Илинден“ (десна коловозна...

„ХалкЕко Скопје трча 10 км“ се одржа по седми пат

Денеска по седми пат се одржа „ХалкЕко Скопје трча 10 км“, трка која се здоби со сертификат од Светска атлетика и АИМС. Околу 1.500 натпреварувачи ја почнаа трката од фонтаната „Лотос“ и на истото место ја завршија оваа десеткилометарска трка. „ХалкЕко Скопје трча 10км“ е во организација на Сојузот на спортови на Скопје, ко-организатори се Триатлон федерација на Македонија и...

Кираџиева и Ристова победија повеќе од 500 учесници на првата филантропска Супериор трка во Штип

Билјана Кираџиева и Анастасија Ристова се победничките во категоријата жени на првата филантропска Супериор трка која се одржа денес во организација на  „Супериор ранс“ и општина Штип. Во машка конкуренција Димитар Петровски го освои првото место во трката од 5 километри со постигнато време од 16 минути и 18 секунди, а Дарио Ивановски беше прв кој ја истрча...

Поради трка, утре ќе има посебен режим на сообраќај во Скопје

Утре со почеток во 16.30 часот, во организација на Атлетска федерација на РСМ, ќе се одржи атлетска трка и поради тоа ќе има посебен режим на сообраќај, информира Министерството за внатрешни работи. „Трасата започнува од Порта Македонија, плоштад Македонија, ул. „Никола Вапцаров“, десно по ул. „Димитрие Чуповски“ до крстосница со ул. „Даме Груев“ каде се врти полукружно назад по ул....

По десетти пат на Водно се одржа трката „прв до врв“

По десетти пат се одржа трката „прв до врв“ на која учествуваа над 2000 велосипедисти, планинари и рекреативци, како и професионални спортисти, кои со планинарење, трчање или возење велосипед ја искачуваа планината Водно, и се натпреваруваа кој прв ќе пристигне до врвот. Велосипедската трка започна пред Музејот на град Скопје, а планинската трка пред ОУ Кочо Рацин. Трката „прв до врв“...

Традиционално по 9-ти пат се трчаше Авицена Женска трка

Сојузот на спортови на Скопје, под покровителство на Град Скопје, денес го одржа деветтото издание на Авицена Женската трка. Како низ годините, така и денес, учесничките успеаа да го исполнат Градски Парк и Град Скопје со спортски дух и позитива. Трката се трчаше според протоколот и препораките одобрени од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, соопштија организаторите. „Горда...

Река од тркачи низ Скопските улици на денешната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ

Во традиционалната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ, претпладнево учествуваа околу 1.000 тркачи. Трката започна и заврши на булевар Илинден, пред фонтаната Лотос, а патеката по која се трчаше беше по булеварот Илинден и дел од булеварот Партизански Одреди. Победник во машката категорија на овогодинешната десеткилометарска трка е Дарио Ивановски, со истрчано време од 29:58, на второто место се најде Леонид...

В недела ќе се трча на „HalkEco Скопје Трча 10КМ“, дел од улиците во Скопје затворени за сообраќај

Традиционалната трка „HalkEco Скопје Трча 10КМ“ оваа година ќе се одржи на 13 јуни, недела, со почеток во 7:30 часот. Стартот и целта на овогодинешната десет километарска трка ќе бидат на улицата Илинденска, пред фонтаната Лотос. Стартните пакети учесниците ќе може да ги подигнат денеска и утре, во период од 12 до 19 часот, во кугланата на СРЦ „Борис Трајковски“....

Египетските мршојадци летаат за опстанок, на три континенти ќе се трча за нивна поддршка

Под мотото „Птиците го поврзуваат светот“, Македонското еколошко друштво, ги кани сите граѓани на 10 Октомври, Денот на птиците преселници, да истрчаат или отпешачат една милја. Настанот, кој се одржува на три континенти, Европа, Азија и Африка, се организира за подигнување на јавната свест за опасноста во која е опстанокот на мршојадецот, кој, во летниот период може да се...

Бајден и Сандерс главни претенденти за демократски кандидат на претседателските избори во САД

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден и сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс се главните претенденти за претседателски кандидат на Демократската партија што ќе му се спротивстави на Доналд Трамп на претстојните претседателски избори во САД. По гласањето на синоќешниот „супер вторник“, Бајден успеа да го победи Сандерс во девет сојузни држави: Тексас, Масачусетс, Арканзас, Минесота, Тенеси, Оклахома, Алабама, Северна Каролина...

Викендов посебен сообраќаен режим во Скопје поради три настани

Поради улична трка, автомобилистички натпревар и марш во рамки на кампања, во двата дена на викендот во Скопје ќе бидат затворени неколку важни улици и ќе има посебен сообраќаен режим, соопшти МВР. За меѓународниот натпревар во автомобилизам „Скопје 2018“ во организација на АКК Примо АВЈ – Скопје и утре и задутре во периодот од 7 до 17 часот ќе биде...

Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

По повод Светскиот ден на лица со Даунов синдром денеска во Градскиот парк во Скопје за првпат ќе се одржи хуманитарна трка на еден километар. Спортска манифестација, која ја организира мечувачки клуб „Ескрим“, има за дел да ја подигне свеста за лицата со Даунов синдром и да придонесе за нивен еднаков пристап до спортот и спортските активности. Трката е од отворен...

Дедомразовска трка во центарот на Скопје

Денеска, во 12 часот, во центарот на Скопје ќе се одржи Дедомразовска трка, како дел од празничната новогодишна програма на градот. Подигнувањето на стартните пакети е од 9 до 11 часот. Патеката по која ќе се трча почнува од плоштадот Македонија во правец на Градската болница, новата зграда на МНР, по мостот кај „Холидеј ин“, покрај кејот на Вардар кон...

Меѓународен ултрапланински маратон „По стапките на Крали Марко“

Меѓународен ултрапланински маратон „По стапките на Крали Марко“ се одржува денеска и утре во Прилеп. Маратонот опфаќа три трки, од кои две денеска и една утре, а ќе учествуваат околу 170 луѓе од седум држави. Учесниците во двете денешни подолги трки ќе трчаат на 65 и на 31 километар, а утре е трката од 16 километри за младите учесници. За сите...

Повеќе од 3.000 учесници на ревијалната трка на „Виз ер Скопје“

Повеќе од 3.000 учесници учествуваа на ревијалната трка на „Виз ер Скопје“ на 5 километри. Трката почна во 9 часот на улицата Димитрија Чуповски, кај „Рекорд“, а се трчаше низ булеварот Климент Охридски, Илинденска, Франклин Рузвелт, па долж булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов учесниците се упатија кон финишот. - Сакам да им се заблагодарам на сите љубители на спортот и на трчањето, на сите аматери и...

Ципрас и Меимаракис во мртва трка за придобивање на неодлучените грчки гласачи

Грчката изборна кампања влегува во финиш. За грчките политички лидери ова се последните седум дена да се обидат да ги придобијат неопределените гласачи или, пак, да преземат гласачи кои обично гласаат за ривалската партија. Алексис Ципрас, лидерот на СИРИЗА, и првиот човек на Нова демократија, Евангелос Меимаракис, со своите политички рејтинзи се рамо до рамо и оваа недела имаат последна шанса да...

Прв веслачки маратон во Охрид, на 19 септември

Веслачки маратон ќе се одржи на 19 септември во Охридското Езеро. Маратонот, кој се случува првпат, ќе почне во Струга, а целта е Канео во Охрид. Се очекува дека оваа манифестација ќе го зголеми интересот на младите за веслањето, спорт кој последнава деценија сè помалку е актуелен во Македонија. Веслачите од Струга и од Охрид имаат значајни остварувања на балканските веслачки првенства. Постои интенција трката...

Игор Стефановски – Иџе победи на трката во Словачка

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски - Иџе победи на трката која се одржa во Словачка. Тој постави и нов апсолутен рекорд на патеката, а зад него ги остави домашниот возач Властимил Мајерчак и Јири Лос, кој заврши на третата позиција. Ова е негова шеста победа во осум трки и има 165 поени во генералниот пласман.

Се одржа традиционалната трка „Прв до врв“

Традиционалната трка „Прв до врв“ се одржа третпат на падините на Водно, како дел од кампањата за мај - месец на велосипедисти. На настанот зедоа учество повеќе од 2000 учесници, велосипедисти и планинари, кои се натпреваруваа во повеќе категории: машки и женски, планински велосипедизам, друмски велосипедизам и пешачење. На врвот беа прогласени и победниците во овие категории. Настанот е во организација на Здружението за спорт...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....