fbpx
Таг: Токио

таг: Токио

Македонската амбасада во Токио не крие дека јапонски ученици учат македонски јазик

Тоа што македонската амбасада во Токио не ја споделила објавата на јапонската амбасада, не значи дека македонската амбасада или македонското МНР кријат дека ученици во Јапонија го изучуваат македонскиот јазик и се запознаваат со македонската култура. За овие ученици нашата амбасада во Токио има известено уште пред две години, а нашиот амбасадор Горан Цеков им организирал и пречек во...

МНР го отповика македонскиот амбасадор во Токио

Отповикан е македонскиот амбасадор во Токио откако Министерството за надворешни работи предложило, а Владата го прифатила предлогот на министерот за отповикување на вонредниот и ополномоштен амбасадор на Република Северна Македонија во Јапонија. Од МНР информираат дека Претседателот на државата Стево Пендаровски го потпишал указот за отповикување, кој што беше објавен во Службен весник. Неофицијално, амбасадорот Горан Цеков е повлечен од...

Филмот „Кајмак“ на Манчевски ќе има премиера во Токио

Новиот филм „Кајмак“ на режисерот Милчо Манчевски ќе биде прикажан во официјалната селекција за награди на меѓународниот филмски фестивал во Токио, што ќе се одржува во периодот од 24 октомври до 2 ноември. Македонската премиера на филмот е планирано да се случи кон средината на ноември. На денешната средба со новинарите, министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска кажа дека светот...

ТикТок стана неофицијален канал за видеа на спортистите на Олимписките игри во Токио

Спортистите што се натпреваруваат на Летните олимписки игри во Токио го искористија ТикТок за да ги објават незаборавните моменти што ги доживеале пред, за време и по олимписките натпреварувања, пишува Би-би-си. Еден од многубројните корисници на ТикТок е британскиот пливач Адам Пити, кој на 26-годишна возраст успеа да го освои златниот медал во пливање на 100 метри градно. Само неколку...

Дејан Георгиевски дочекан во Скопје како херој: Голем број граѓани се собраа да прослават

Македонскиот освојувач на сребрен медал во теквондо на Летните олимписки игри во Токио вчера вечер беше дочекан од многубројни граѓани во главниот град. Пред неколку илјади граѓани, Дејан Георгиевски вети дека на наредните олимписки игри во Париз ќе освои златен медал и ќе ја израдува повторно нашата земја. На прославата во Скопје, на бината до Георгиевски застанаа и неговиот брат...

Дејан Георгиевски со сребрен медал во теквондо на Олимписките игри во Токио

Дејан Георгиевски освои сребрен медал во теквондо во категоријата до 80 килограми на Олимписките игри во Токио, што претставува прв олимписки медал за Македонија по 21 година. Тој во финалето изгуби со 15:9 од Русинот Владислав Ларин. Георгиевски денеска ги совлада актуелниот светски првак Рафаел Јуниер Алба Кастилјо од Куба и репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска, Сајду Гбане, како и...

Почна церемонијата за отворањето на Летните олимписки игри во Токио

Свечената церемонија на отворањето на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио започна во 13 часот, а за првпат во својата историја спектакуларниот настан се одржува пред минимален број на гости, јавува Би-би-си. Како публика на токискиот стадион има само околу 1.000 присутни делегати и останати гости. Поради ковид пандемијата, ЛОИ во Токио се соочуваат со низа на проблеми. До 8...

Mиа Блажевска Еминова: Пливачката легенда Калеб Дресел ми ја подари својата капа

Да се биде учесник на Олимписките игри во Токио е незаменливо чусвство. Запознав многумина мои идоли од светот на пливањето, а најмногу се радувам што имав чест да го запознаам американскиот олимписки и светски шампион, Калеб Дресел, кој ми ја подари неговата пливачка капа, вели за „Мета“, Миа Блажевска Еминова, која деновиве во Токио се подготвува за својот настап...

Пет дена пред почетокот на Олимписките игри, двајца атлетичари во Токио позитивни на ковид-19

Олимпиското село во Токио ги доби двата позитивни случаи на ковид-19 на пет дена пред официјалниот почеток на Летните олимписки игри. Станува збор за двајца атлетичари кои се од идентичен национален тим, додека другите спортисти од тимот се изолирани во собите на селото, јавува Би-би-си. Организаторите на Олимписките игри во Токио денеска информираа дека вкупно 10 нови случаи на ковид-19...

Осум македонски спортисти ќе учествуваат на Летните олимписки игри во Токио

Македонскиот олимписки комитет (МОК) денеска го претстави тимот од осум спортисти што ќе ја претставуваат Северна Македонија на Летните олимписки игри што ќе се одржат во Токио од 23 јули до 8 август. Нашата земја во Токио ќе биде претставувана од спортистите: Дејан Георгиевски (таеквондо), Миа Блажевска Еминова и Филип Дерковски (пливање), Јован Стојкоски (атлетика), Арбреша Реџепи (џудо), Борјан Бранковски...

Миа Блажевска Еминова: Се откажав од многу нешта за да стасам до учество на Олимписките игри

Учество на Олимписки игри е сон на многу млади спортисти, а за да се стаса дотаму, секогаш е потребна голема посветеност, напорна работа и откажувања од многу  работи кои обично се секојдневие за нивните врсници. Ваков пат успеа да изоди петнаесетгодишната пливачка Миа Блажевска Еминова, која неодамна си го заработи учеството на претстојните Летни олимписки игри (ЛОИ) во Токио....

Токио не се откажува од одржувањето на Олимписките игри во јули

Олимписки игри
И покрај притисокот од јавноста и предупредувањата за можните ризици поради пандемијата, првата жена на организаторскиот комитет на Олимписките игри во Токио, Сеико Хашимото, вели дека игрите ќе се одржат според планираното. „Не можеме повторно да одложуваме“, изјавила Хашимото, а пренесе „Гардијан“. Шигеру Оми, високиот медицински претставник кој ја советува јапонската влада при справувањето со пандемијата на ковид-19 уште од почетокот,...

Прв ноемвриски снег во Токио по 54 години

Во јапонската престолнина Токио утринава, по 54 години, првпат падна снег во ноември. Снегот предизвикал метеж во сообраќајот во предградијата на градот, но во самиот центар снежната покривка достигнала дебелина од само два сантиметри. Метеоролошката станица на Јапонија потсети дека ова е прв „ноемвриски снег“ од 1962 година. Минатата година снег падна дури во јануари. Светските медиуми потсетуваат дека минатата недела во...

Тајфунот Миндул предизвика хаос во Токио

Поројните дождови ја потопија јапонската престолнина Токио, откако тајфунот Миндул донесе поплави поради кои запрен е железничкиот сообраќај, а поради силните ветрови се откажани стотина летови. Тајфунот од категорија еден, која е најниска на скалата на бури, за еден час успеал во некои делови на Токио да донесе дожд поради кој нивото на водата по улиците надминало и 10 сантиметри. Локалните медиуми јавуваат...

Јужнокорејски авион се запали на аеродромот во Токио

Повеќе од 300 патници и членови на посадата се евакуирани од авион на јужнокорејска компанија, откако при полетување од токискиот аеродром Хенада му се запалил левиот мотор. Поради инцидентот, властите одлучиле привремено да го затворат за сообраќај аеродромот. Никој не е повреден, иако околу 30 патици се пожалеле дека не се чувствуваат добро. Од авионот се евакуирани 302 патника и 17 припадници...

Порошенко: Моите бизниси се легални

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека неговите лични финансиски активности преку офшор-компании се целосно транспарентни и легални. Тој за време на престојот во Токио рече дека се подготвуваат реформи што ќе овозможат користење на офшор-компании. Порошенко е еден од актуелните светски лидери што се споменуваат во „Панама пејперс“ во врска со наводните офшор-активности за избегнување плаќање данок. Украинскиот претседател на новинарите во Токио им рекол...

Земјотрес од 8,5 степени јужно од Токио

Земјотрес со интензитет од 8,5 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во Тихи Океан, близу островите Огасавара, јужно од Токио. Епицентарот на земјотресот бил на 500 километри под морското дно. Објавено беше предупредување за цунами кое подоцна беше повлечено. Земјотресот е почувствуван и во Токио.

Ивановски во Токио на Самит за нова економија

На Самитот за нова економија (НЕС) во Токио, денеска ќе учествува Министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски, придружуван од министерот без ресор, Горан Мицковски. Ова е една од најголемите светски конференции во организација на Јапонската организација за нова економија. Посетата е во рамки на владините активности за привлекување странски инвестиции. Како што е најавено, министерот Ивановски во Јапонската организација за...

Јапонија влезе во рецесија

Јапонската економија неочекувано влезе во рецесија во третиот квартал. Поради тоа премиерот Шинзо Абе најверојатно ќе се откаже од непопуларното зголемување на ДДВ и од распишувањето нови предвремени избори, две години пред истекот на мандатот. Јапонската економија во третиот квартал ослаби за 0,4 проценти, по падoт од 1,9 проценти во периодот од април до јуни. Економистите во третиот квартал очекуваа пораст за...

Кацарска: Добивав закани на секои два-три дена, а бев и физички нападната

Претседателката на Уставниот суд во заминување Добрила Кацарска вели дека за време на нејзиниот мандат не поминувало недела без да добие некоја закана. Таа вели дека била и физички...