Дејан Георгиевски со сребрен медал во теквондо на Олимписките игри во Токио

Фото: Фејсбук-профил на Агенцијата за млади и спорт

Дејан Георгиевски освои сребрен медал во теквондо во категоријата до 80 килограми на Олимписките игри во Токио, што претставува прв олимписки медал за Македонија по 21 година.

Тој во финалето изгуби со 15:9 од Русинот Владислав Ларин.

Георгиевски денеска ги совлада актуелниот светски првак Рафаел Јуниер Алба Кастилјо од Куба и репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска, Сајду Гбане, како и Кјо Дон Ин од Јужна Кореја, отворајќи си го така патот до финалето со Ларин.