fbpx

Тајфунот Миндул предизвика хаос во Токио

-

Поројните дождови ја потопија јапонската престолнина Токио, откако тајфунот Миндул донесе поплави поради кои запрен е железничкиот сообраќај, а поради силните ветрови се откажани стотина летови.

Тајфунот од категорија еден, која е најниска на скалата на бури, за еден час успеал во некои делови на Токио да донесе дожд поради кој нивото на водата по улиците надминало и 10 сантиметри.

Локалните медиуми јавуваат дека околу 10 лица се повредени во невремето.

Патниците на токискиот аеродром „Ханеда“ се блокирани откако околу 300 домашни летови се откажани.

Аеродромот „Нарита“ привремено затвори две писти поради силниот ветер.

Железничкиот сообраќај во токискиот регион северно од градот, како и некои брзи возови, е намален или целосно запрен. Главната токиска кружна железничка линија, „Каманоте“ привремено е затворена откако дрво падна на пруга.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...