fbpx
Таг: спорот со Бугарија

таг: спорот со Бугарија

Контраспин: Спорот помеѓу Словенија и Хрватска нема врска со проблемите меѓу Бугарија и С. Македонија

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски ја извртува вистината т.е. спинува кога вели дека неговата партија може да понуди европски модел за решение на проблемите помеѓу Скопје и Софија по примерот на спорот помеѓу Словенија и Хрватска, кој бил разрешен со помош на Брисел. Едниот тип проблеми, оние помеѓу Скопје и Софија воопшто немаат допирни точки со другиот тип проблеми...

Уставните измени доминираа меѓу спинерските трендови за 2023 година

Прашањето за внесување на Бугарите во Уставот беше предмет на најбројни и најчести дебати околу кои беа забележани манипулации и извртување на вистината. По нив следуваа дебатите за борбата против корупцијата и организираниот криминал, во тој контекст посебно измените на КЗ во делот на злоупотреба на службена положба и овластувања, зголемувањето на пензиите, решавање на проблемот со инфлацијата, лек...

Почина професор Ивајло Дичев, еден од умерените аналитичари на македонско-бугарскиот спор

Ивајло Дичев, професор на софискиот универзитет „Св. Климент Охридски“, културен антрополог и публицист, почина на 68 годишна возраст, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Дичев, професор по културна антропологија на „Св. Климент Охридски“, предавал и во Франција, САД и други земји, а на матичниот универзитет ги раководеше магистерските студии по културна антропологија. Беше ангажиран и пошироко во полето на општествените науки, со фокус...

Контраспин: Има ли поголем македонски национален интерес од евроинтеграциите?

Што ќе стане со нашата кандидатура со замрзнати преговори? Заговорниците на тезата дека „не треба да брзаме“, кои истовремено велат дека „од тебе зависат промените“, на ова немаат одговор. Поточно, нивниот одговор, парафразирано, е дека прво ќе се потпрат на изградба на водовод и канализација за секој граѓанин во државата, на домашна борба со криминалот и корупцијата, како и...

Контраспин: Изјавата на Мицкоски за „благонадежните Блгари Ковачевски, Пендаровски и Османи“ е спин

Нема ниту еден елемент во преговарачката рамка со ЕУ со кој е засегнат македонскиот идентитет. Оттаму, изјавата „за благонадежни Блгари“ за тие што ја прифатиле е спин. Сосема е друго прашање за руската политика на Балканот и заедничките точки со изборот на водење на македонска државна политика по принципот на реципроцитет, како и цената и последиците од таквата политика...

Ако се изгласа законот, сите со бугарски пасоши од Македонија ќе бидат јавно објавени

Бугарскиот парламент наскоро во второ читање ќе го разгледува предлог-законот за бугарско државјанство, кој, ако биде изгласан по третото читање, ќе овозможи сите иматели на бугарски пасош и бугарско државјанство да бидат јавно објавени. Тоа значи дека сите граѓани на Северна Македонија или пак иматели што работат надвор од земјава со бугарски пасош, ќе бидат јавно објавени во регистерот...

Манипулација: Стара изјава на Пендаровски за Гоце Делчев извадена од контекст

Во оваа објава на Фејсбук, изјавата на Пендаровски дадена пред четири години е намерно и тенденциозно прикажана без соодветниот контекст. Фактички, од негово интервју направено во јуни 2019 година на Алсат телевизија, извлечена е само една реченица од која погрешно се интерпретира она што го кажува претседателот. Тој во емисијата не вели дека „неспорна историска вистина е дека Гоце...

Михаел Рот: Треба да се изгласаат уставните измени

Михаел Рот, претседател на Комисијата за надворешни работи во германскиот Бундестаг, на денешната средба со својот македонски колега Арбер Адеми, претседател на Комисијата за европски прашања на македонското Собрание, порачал дека во моментов потребно е да се изгласаат уставните измени, согласно препораките во Преговарачката рамка. Истовремено, тој вели дека земјата мора да се посвети на европските реформи во сите области,...

Маричиќ: Испратен недвосмислен сигнал за прoширување на ЕУ, да не ја пропуштаме шансата

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во изјава за МИА кажа дека не треба да ја пропуштаме шансaта и да се блокираме чекајќи подобри времиња, во момент кога се праќа недвосмислен сигнал за проширување на ЕУ. Според него, ова е доволен сигнал дека работите во ЕУ се менуваат кон подобро. „Работите се менуваат поповолно кон нас и мислам дека што...

Агелер: Безбедноста и просперитетот на С. Македонија се во пристапувањето во ЕУ

Американската амбасадорка Анџела Агелер денеска изјави дека не е нејзино да зборува за тоа како тече процесот на уставни измени, но смета дека просперитетот и безбедноста во С. Македонија се во нејзиното пристапување кон ЕУ. Таа додаде дека граничниот премин меѓу С. Македонија и Грција потсетува на тешките одлуки што морала да ги направи земјава. Знам дека не е лесно,...

Илхан Ќучук: Нема да има подобар предлог, никој не му витка рака на Скопје

Нема да има промена на позицијата на ЕУ - ниту има таква желба, ниту пак неколку месеци пред европските избори во ЕК, Советот ќе се зафатат да се ангажираат со менување на правилата. Правилата се тие, усогласени се и секој треба да се прилагоди на нив. Второ - нема да има подобар предлог, бидејќи овој е најдобриот. Никој не...

Со невистини за Протоколот со Бугарија се подгрева атмосферата пред уставните измени

Протоколот којшто МНР го објави нема никаква врска со ограничувања на слободата на Македонците, ниту менување на нивната култура или историја, пишува Вистиномер.мк.   Текстот го пренесуваме во целост: Во објава на социјална мрежа Фејсбук, се тврди следното во врска со Протоколот од вториот состанок на Заедничката меѓувладина комисија со Бугарија, одржан на 17 јули 2022 година во Софија: КАКО ДА СЕ ОДБРАНИ ДРЖАВАТА КОГА ВЛАДАТА САМА БЕЗУСЛОВНО...

САД силно ја поддржуваат целосната интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Ги охрабруваме владите на Северна Македонија и Бугарија да продолжат со нивниот билатерален дијалог за решавање на разликите, изјави за Гласот на Америка на македонски јазик портпаролот на Стејт департментот, на прашањето дали САД добиле некакви гаранции од бугарските партнери дека нема да има ново вето за македонските евроинтеграции откако би се усвоиле уставните измени. Специјалниот претставник за Западен Балкан...

Условените оставки на министрите на ДУИ наидоа на различно толкување кај партиите

Различни толкувања од политичките партии има по вчерашното поднесување на условени оставки од министрите и владините функционери на ДУИ. Од СДСМ велат дека по потегот на ДУИ, сега на ред е Христијан Мицкоски за да одлучи дали е за ЕУ или за изолација. Од ВМРО-ДПМНЕ пак посочуваат дека нивната позиција е јасна, односно дека уставни измени ќе нема. Арбен...

Мицкоски по средбите во Брисел: Уставни измени под бугарски диктат нема да прифатиме

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и по посетата на Брисел и средбите со тамошни официјални лица денеска остана на ставот дека уставни измени под бугарски диктат неговата политичка партија нема да прифати. „Денес зборувавме и за процесот за т.н. уставни измени којшто е прифатен еднострано, од страна на Владата на ДУИ поддржана од СДСМ, од овој поставен премиер Димитар Ковачевски...

Бугарското ВМРО го блокираше патот кон граничниот премин Ѓуешево, бараат ново вето

Бугарската националистичка партија ВМРО денеска го блокираше патниот правец кон граничниот премин Ѓуешево на бугарско-македонската граница, јавува mediapool.bg. Група од околу 100 политички активисти предводени од почесниот претседател на ВМРО Красимир Каракачанов денеска околу половина час го блокираа патот поради несогласувањето со политиката на бугарското владејачко мнозинство во однос на Македонија. Поранешниот министер за одбрана Каракачанов рече дека „акцијата е...

Бундестагот ја усвои Резолуцијата за поддршка на Македонија, германската десница гласаше против

Со мнозинството гласови на социјалдемократите, Зелените и либералите, германскиот парламент синоќа ја усвои Резолуцијата за поддршка на Македонија на патот кон членство во ЕУ, во која е наведено и дека Бундестагот ги признава македонскиот јазик, култура и идентитет. Германските десничарски партии, вклучувајќи ја и ЦДУ/ЦСУ на поранешната премиерка Ангела Меркел гласаа против резолуцијата и изнесоа остри критики, пренесува Дојче...

Бундестагот денеска ќе гласа резолуција за признавање на македонската култура, јазик и идентитет

Резолуција за пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ вечерва ќе се најде на дневен ред пред пратениците во германскиот парламент - Бундестагот. Оваа резолуција е предложена од пратеничките групи на социјалдемократите, зелените и либералите, а самиот документ е текст од три страници и со 13 препораки до германската влада за тоа што треба да направи за да го овозможи...

Фатен напаѓачот на копретседателот на бугарски клуб во Струга, МНР апелира на воздржаност

Македонското Министерство за надворешни работи информира дека е откриен сторителот на вчерашниот напад врз Б.К. од струшкото село Лабуниште. Во текот на вечерните часови, со осомниченото лице за нападот, А.Н. од Велешта, бил извршен службен разговор и известен е јавниот обвинител. Од македонското МНР апелираат за воздржаност од предвремени квалификации до моментот на целосно расчистување на случајот. „Овој настан не смее...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не е тој што дава или зема функции, туку народот на избори

По денешниот владин брифинг што беше организиран за медиумите, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ велат дека немаат намера да учествуваат во лицитациите на Ковачевски, Османи и Груби, додавајќи дека нивните позиции се јасни и дека од тоа нема поместување. „ВМРО-ДПМНЕ има премногу јасни позиции и од тоа нема поместување. Несериозно е продолжувањето со лицитации, кое само покажува дека СДС ниту биле...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...