fbpx

Михаел Рот: Треба да се изгласаат уставните измени

Тоа беше горката реалност кога јас бев министер за надворешни работи. Јас бев на колена, бидејќи прво требаше да ги убедувам француските, а потоа требаше да ги убедувам бугарските колеги, изјави Рот

-

Михаел Рот, претседател на Комисијата за надворешни работи во германскиот Бундестаг, на денешната средба со својот македонски колега Арбер Адеми, претседател на Комисијата за европски прашања на македонското Собрание, порачал дека во моментов потребно е да се изгласаат уставните измени, согласно препораките во Преговарачката рамка.

Истовремено, тој вели дека земјата мора да се посвети на европските реформи во сите области, како и на борбата против корупцијата и организираниот криминал, соопшти Комисијата за европски прашања на Собранието.

На средбата Адеми го информирал германскиот колега за последните случувања во земјава, при што истакнал дека се прават напори да се обезбеди потребното двотретинско мнозинство за изгласување на измените на Уставот, со цел внесување на бугарската, но и на други заедници во него.

„Тоа би требало тоа да се направи што поскоро, за да се продолжат преговорите за членство во ЕУ“, нагласил Адеми.

Рот ја потврди силната поддршка на Германија за натамошниот напредок на земјава на евроинтеграцискиот пат.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...