fbpx
Таг: Михаел Рот

таг: Михаел Рот

Мицкоски не гледа причина зошто да се сретне со германскиот пратеник Михаел Рот

Откако германскиот пратеник и претседавач со Комитетот за надворешна политика на Бундестагот Михаил Рот не се сретна со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска опозицискиот лидер изјави дека никаде не пишувало оти треба да се сретне со сите што доаѓаат во земјава. „А зошто да имам средба со Рот? Каде пишува дека морам да имам средба? Мојата информација е дека...

Михаел Рот: Треба да се изгласаат уставните измени

Михаел Рот, претседател на Комисијата за надворешни работи во германскиот Бундестаг, на денешната средба со својот македонски колега Арбер Адеми, претседател на Комисијата за европски прашања на македонското Собрание, порачал дека во моментов потребно е да се изгласаат уставните измени, согласно препораките во Преговарачката рамка. Истовремено, тој вели дека земјата мора да се посвети на европските реформи во сите области,...

Адеми: Регионалната соработка не може да ја замени интеграцијата во ЕУ

Иако инклузивната регионална соработка е важна на нашиот пат кон членство во ЕУ и е во насока на градење на меѓусебни односи, базирани на толку посакуваните европски вредности, таа не може да го замени нашето зачленување во европското семејство, порача претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Арбер Адеми на регионалниот настан „Унапредување на Берлинскиот процес преку парламентарна дипломатија“. На...

Министерот Османи почнува надворешно-политичка турнеја, во Германија на средба со Мас и Рот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, од утре започнува нова надворешно-политичка турнеја, со присуство во неколку значајни метрополи: Берлин, Варшава и Блед (Словенија), со цел билатерални средби и учество на значајни меѓународни настани, информираат од Министерството за надворешни работи (МНР). Веќе од утре, Османи ќе биде во работна посета на Германија и ќе оствари средби со министерот за надворешни работи,...

Бугарија денеска останала на ставот дека Северна Македонија не треба да ги почне преговорите со ЕУ

Како што веќе најави бугарската техничка влада и претседателот Румен Радев, Бугарија останува на ветото за Северна Македонија за отпочнување на преговорите со ЕУ. Бугарската блокада за одржување на првата Меѓувладина конференција со нашата земја доаѓа и покрај тоа што останатите земји-членки на ЕУ сметаат дека Северна Македонија и Албанија треба да ги отпочнат преговорите со ЕУ. Бугарија на...

ЕУобсервер: Германија се извини на Скопје за бугарското фијаско

Под насловот „Германија се извини на Скопје за бугарското фијаско“ влијателниот ЕУобсервер, објави текст во кој го претставува македонско-бугарскиот спор и блокадата од страна на Бугарија на македонските евро-интеграциски процеси. Текстот на ЕУобсервер ги изнесува реакциите на Германија и на ЕУ по потегот на Бугарија да не ја прифати преговарачката рамка за Северна Македонија. „Станува збор за една земја, само една...

Димитров на видео-конференцијата со Рот побара ЕУ-помош

Првично планирана како реална посета на германскиот Државен министер за Европа, Михаел Рот на земјава на 17 март, денеска се одржа видео-конференција на Рот со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, на која покрај евроинтеграциите, се дискутираше и за состојбата со ширењето на КОВИД-19. Шефот на македонската дипломатија упати повик до ЕУ да даде поддршка за ублажување на...

Рот – Димитров: Ќе продолжиме со заедничките напори за чекор напред

Ја споделуваме разочараноста заради неможноста Северна Македонија да го направи заслужениот чекор напред. Ќе ги продолжиме заедничките напори за постигнување на оваа цел во одлучувачкиот период пред нас. Паралелно, фокусот да се задржи на ЕУ реформите дома, порача Михаел Рот, државниот министер при Сојузното министерство за надворешни работи на Сојузна Република Германија, надлежен за Европа, на денешната средба во...

Михаел Рот: Нема да ја подобриме Европа со прекршување на нашиот збор

Западен Балкан останува проба на издржливост за трајниот успех на мирот на европскиот модел. Нема да ја подобриме Европа со прекршување на нашиот збор, вели германскиот државен министер за Европа и заменик министер за надворешни работи, Михаел Рот во својата колумна објавена во германскиот весник „Ди Велт“. „Да, мораме да ја реформираме Европската Унија (ЕУ)! Но, задоцнетото продлабочување на ЕУ...

Рот: ЕУ треба да ги исполни ветувањата кон Македонија

Европската унија треба да ги исполни ветувањата дадени кон земјите од Западен Балкан, вели државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот , по вчерашната препорака од на Европската комисија дека Македонија и Албанија ги исполниле условите и веднаш да почнат преговорите за членство во Унијата. „Во Македонија и Албанија беше направен видлив напредок. Сега е...

Рот: ЕУ мора брзо да започне пристапни преговори со Северна Македонија

Решението на спорот со името помеѓу Грција и Македонија е пример за мирно решавање на конфликти помеѓу европските партнери, вели Државниот министер за Европа на Германија,  Михаел Рот, во интервју за „Велт“. - Кој до неодамна можеше да смета дека е можен договор за 27-годишниот спор за името помеѓу Поранешната југословенска Македонија, во иднина Република Северна Македонија, и Грција? Храбри,...

Заев: Нема да попуштиме пред притисокот, амнестијата е невозможна

Многу сме блиску до реализацијата на стратешките цели на Република Македонија – членството во ЕУ и НАТО, и нема да дозволиме процесот да го нарушат или да го доведат во ризик неодговорни ултиматуми. Остануваме посветени до крај да стигнеме до решенија кои ќе овозможат услови за фер референдум во интерес на граѓаните на нашата земја, истакна премиерот Зоран Заев...

Османи-Рот: Свесни сме за комплексноста на процесот за членство во ЕУ, но и на придобивките

Вицепремиерот за економски прашања Бујар Османи, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања имаше средба со германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот. Османи изразил голема благодарност за континуираната поддршка и посветеноста на Германија на процесот на пристапување во Унијата на земјите од Западен Балкан, рефлектирана и преку иницијативата „Берлински процес“, соопштија од СЕП. Османи се осврнал на важноста на...

Бујар Османи денеска на средба со Михаел Рот

Државниот министер за Европа во Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Михаел Рот, денеска ќе има средба со вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи. На средбата ќе стане збор за подготовките за процесот на скрининг, актуелните политички случувања во контекст на подготовката на претстојниот референдум во однос на Договорот со Грција, како и останати теми поврзани со...

Рот: Договорот за името доказ дека е можно да се надминат и длабоките разлики

Историскиот договор меѓу Грција и Македонија за спорот со името покажа дека е можно да се надминат и длабоките билатерални разлики, доколку се зголеми довербата и постои политичка волја, нагласи денеска државниот секретар во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот. Тој во соопштение, пред учеството на состанокот со шефовите на дипломатиите на самитот ЕУ-Западен Балкан во рамки на Берлинскиот...

Германија ги охрабрува Холандија и Франција да дадат зелено светло за Македонија во ЕУ

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, е оптимист и смета дека министрите за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург можат да постигнат договор околу преговорите на Македонија и Албанија со Унијата. Пред средбата на шефовите на дипломатиите, Рот изјави дека двете земји направиле „забележителен напредок во сферата на владеење на правото и...

Засадено „дрво на човековите права“ на местото на споменикот на Ќосето

На местото каде што до пред два месеци стоеше споменикот на Андон Јанев – Ќосето, денеска беше засадено дрво гинко, кое, како што вели скопскиот градоначалник Петре Шилегов, е дрво на човековите права. Во церемонијата, освен Шилегов, учествуваа и заменик-министерот за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, претседателката  на Градскиот совет на партијата СПД во Нирнберг, Ања Прелс-Камерер и амбасадорот...

Рот: Истрагите да продолжат, СЈО да стане дел од Обвинителството

Државниот министер за европски прашања во МНР на Германија, Михаел Рот порача дека мора да продолжат истрагите поврзани со прислушуваните разговори и Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во редовните структури на Обвинителството. На средбата со премиерот Зоран Заев во Владата, тој бил информиран дека опозицијата била против продолжување на мандатот на СЈО. - Морам да подвлечам дека двотретинското мнозинство е предуслов...

Рот: Не ставајте црвени линии, седнете и решете го спорот за името

Македонија и Грција да не поставуваат црвени линии и да направат се за да го решат спорот за името, порача државниот министер за Европа во германското министерство за надворешни работи, Михаел Рот, на дебата во Фондацијата „Фридрих Еберт“ во Берлин. - Мошне сум задоволен од гестовите во рамки на мерките за градење доверба кон земјата, за која сум особено загрижен,...

Рот на Димитров му ја потврдил германската поддршка за македонските евроинтеграции

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска во Берлин се сретнал со Михаел Рот, државен министер надлежен за Европа во Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија. Во соопштението од МНР се вели дека Димитров го информирал Рот за тековните активности и за предвидената динамика за имплементација на реформите во насока на исполнување на неопходните критериуми за почеток на...

Пендаровски ја најави кандидатурата за претседател за втор мандат

Актуелниот претседател Стево Пендаровски ја најави граѓанската кандидатура за втор мандат и ги повика сите граѓани да дадат поддршка со потпишување во канцелариите на Државната изборна комисија. „Во недела очекувам...