fbpx

Почина професор Ивајло Дичев, еден од умерените аналитичари на македонско-бугарскиот спор

Особен фокус во последните години посвети и на македонско-бугарскиот спор, ставајќи се во улогата на умерен политичар што повикуваше на умереност од бугарската страна

-

Ивајло Дичев, професор на софискиот универзитет „Св. Климент Охридски“, културен антрополог и публицист, почина на 68 годишна возраст, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg.

Дичев, професор по културна антропологија на „Св. Климент Охридски“, предавал и во Франција, САД и други земји, а на матичниот универзитет ги раководеше магистерските студии по културна антропологија.

Беше ангажиран и пошироко во полето на општествените науки, со фокус на политичката култура, градската антропологија и балканските идентитети.

Беше пројавен и како публицист, особено со своите осврти, односно колумни за изданието на Дојче Веле на бугарски јазик, а особен фокус во последните години посвети и на македонско-бугарскиот спор, ставајќи се во улогата на умерен политичар што повикуваше на умереност од бугарската страна.

Некои од истакнатите негови колумни во тој поглед може да се прочитаат преку следниов линк.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...